Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9782
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Duże pieniądze czekają na gminy i powiaty

Poniedziałek, 24 września 2012, 8:23
Aktualizacja: 8:29
Autor: Angela
Tylko kilka dni zostało na złożenie wniosku do VI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego, finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Zainteresowane gminy i powiaty z terenów wiejskich i małych miast mogą starać się o wsparcie na budowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę oraz inwestycje w oświatę.

Nabór wniosków do VI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego potrwa do 27 września br. Limit środków dla tej edycji konkursu wynosi 10 mln złotych. Oprocentowanie pożyczek wyliczane jest na podstawie średniej wartości wskaźnika WIBOR 3-miesięcznego
i obecnie wynosi 5,04%.
– Środki finansowe, pozyskane przez gminy i powiaty, zostaną przeznaczone na budowę lub przebudowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę oraz inwestycje w oświatę – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – Rozwój wsi i infrastruktury lokalnej stanowią ważny element rozwoju ogólnopolskiego. Dlatego warto podejmować nowe inicjatywy i szukać pozabudżetowych form finansowania, korzystając z Samorządowego Programu Pożyczkowego – dodaje.

W ramach poprzedniej edycji spośród wszystkich wniosków wybrano 17 laureatów, wśród których znalazły się gminy z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Obecnie trwa proces weryfikacji dokumentów i podpisywania umów z gminami.

Do tej pory Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej udzielił w ramach czterech edycji SPP pożyczek na kwotę 28 mln złotych.

„Samorządowy Program Pożyczkowy” jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców).
Pożyczki w ramach „Samorządowego Programu Pożyczkowego” udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł. Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
523
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group