Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7253
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Do Szwajcarii, ale nie w Alpy

Wtorek, 22 lipca 2008, 17:23
Aktualizacja: 17:25
Autor: Marcin Kaszuba
Wystarczy przejechać około 30 km z Jeleniej Góry, aby znaleźć się w sercu Szwajcarii… Lwóweckiej. To godny polecenia cel wakacyjnych wycieczek. Najpewniej będzie tam rezerwat przyrody.

Jest to obecnie jedna z największych krajobrazowych atrakcji w Lwówku przygotowany na przyjęcie turystów. Jeszcze nie dawno nie było nawet poręczy nad urwiskami skał czy tablic informacyjnych nie mówiąc już o wytyczeniu szlaków turystycznych. Wszystkie te braki uzupełniono.

Szwajcaria Lwówecka położona jest na południowy wschód od centrum miasta na wysokości 250-260 m n.p.m. Tworzą ją ciekawe formy skalne oraz malownicze labirynty z urwiskami dochodzącymi do wysokości 30 m.

Krajobraz taki powstał w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych. Ze względu na wysokie wartości geologiczne, geomorfologiczne i florystyczne tych skał planuje się tu utworzenie rezerwatu przyrody.

Przez skały prowadzi żółty szlak turystyczny do Wlenia, u ich podnóża poprowadzono ścieżkę pieszo-rowerową łączącą Lwówek Śląski z Pławną, a w przyszłości z Lubomierzem i Gryfowem Śląskim.

Na terenie Lwóweckich Skał utworzono Ścieżkę Dydaktyczno-Przyrodniczą o nazwie "Szwajcaria Lwówecka". Popularne wśród mieszkańców „skałki” oblegane są w sezonie przez przyjezdnych turystów jak i lwówczan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group