Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5893
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dłużnik (czynszu) dłużnikowi nierówny

Wtorek, 27 sierpnia 2013, 7:16
Aktualizacja: 7:17
Autor: UM
Eksmisje są najgorszym rozwiązaniem w procesie regulowania problemów mieszkaniowych w mieście, jednak niekiedy trudno jest uniknąć tego uniknąć. – Mamy sporo takich spraw i po kolei je rozwiązujemy – mówi Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Oto dwa spośród wielu przykładów:
- Do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej przychodzi starsza kobieta z widocznym trwałym inwalidztwem i prosi o pomoc w… zdyscyplinowaniu swojej rodziny. Mówi, że ma już wyrok eksmisyjny, ale sobie nie wyobraża, że będzie musiała opuścić dom, w którym mieszkała niemal przez całe swoje życie. Krótka rozmowa pozwala wyjaśnić problem. Główną lokatorką, zobowiązaną do płatności czynszu jest właśnie ta kobieta. Poza nią mieszkanie zajmują także jej wnuk, wnuczka z dwojgiem dzieci i konkubent wnuczki, ale żadna z tych trojga dorosłych osób nie czuje się zobowiązana do jakichkolwiek płatności, bo to przecież nie ich mieszkanie. Dług urósł do kwoty ok. 20 tys. zł. – Co mam zrobić? – pytała interesantka - przecież z mojej emerytury wszystkich nie utrzymam – opowiadał rzecznik UM w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

I przykład drugi: do Urzędu Miasta przychodzi kobieta z córką i mówi, że prezydent musi coś zrobić i to szybko, bo w tym tygodniu ma być przeprowadzona eksmisja, a ona sobie nie wyobraża, żeby mogła mieszkać w lokalu socjalnym, bo tam jest takie towarzystwo, które nie daje spokoju. Po krótkim wyjaśnieniu sprawy okazuje się, że pięcioosobowa rodzina zajmuje ok. 70-metrowe mieszkanie komunalne, jedyne niewykupione w tej kamienicy. Nie płaci czynszu od 2005 roku i dług już przekroczył 30 tys. złotych. Właściciele mieszkań w tym budynku wstrzymują się z jakimikolwiek remontami, bowiem rodzina z wyrokiem eksmisyjnym dewastuje nie tylko swoje mieszkanie, ale i tzw. części wspólne domu.

- W pierwszym z opisanych przypadków będziemy starali się pomóc głównej lokatorce, bo zadeklarowała sukcesywne regulowanie długu, więc istnieje cień szansy, by zawiesić wykonanie wyroku eksmisyjnego. Pod warunkiem, że zostanie podpisana ugoda i przez wyznaczony okres lokatorka będzie płaciła czynsz bieżący. Wtedy można uruchomić dodatki mieszkaniowe i inną, przewidzianą prawem pomoc – wyjaśniała Mirosława Dzika. - W drugim przypadku sytuacja jest inna. Lokatorzy tego mieszkania nie dają gwarancji poprawy w realizacji swoich obowiązków. Ale i oni nie zostaną wyeksmitowani „na bruk”, tylko do lokalu socjalnego – podkreślała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group