Niedziela, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 18161
Zalogowanych: 100
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dłużnik (czynszu) dłużnikowi nierówny

Wtorek, 27 sierpnia 2013, 7:16
Aktualizacja: 7:17
Autor: UM
Eksmisje są najgorszym rozwiązaniem w procesie regulowania problemów mieszkaniowych w mieście, jednak niekiedy trudno jest uniknąć tego uniknąć. – Mamy sporo takich spraw i po kolei je rozwiązujemy – mówi Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Oto dwa spośród wielu przykładów:
- Do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej przychodzi starsza kobieta z widocznym trwałym inwalidztwem i prosi o pomoc w… zdyscyplinowaniu swojej rodziny. Mówi, że ma już wyrok eksmisyjny, ale sobie nie wyobraża, że będzie musiała opuścić dom, w którym mieszkała niemal przez całe swoje życie. Krótka rozmowa pozwala wyjaśnić problem. Główną lokatorką, zobowiązaną do płatności czynszu jest właśnie ta kobieta. Poza nią mieszkanie zajmują także jej wnuk, wnuczka z dwojgiem dzieci i konkubent wnuczki, ale żadna z tych trojga dorosłych osób nie czuje się zobowiązana do jakichkolwiek płatności, bo to przecież nie ich mieszkanie. Dług urósł do kwoty ok. 20 tys. zł. – Co mam zrobić? – pytała interesantka - przecież z mojej emerytury wszystkich nie utrzymam – opowiadał rzecznik UM w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

I przykład drugi: do Urzędu Miasta przychodzi kobieta z córką i mówi, że prezydent musi coś zrobić i to szybko, bo w tym tygodniu ma być przeprowadzona eksmisja, a ona sobie nie wyobraża, żeby mogła mieszkać w lokalu socjalnym, bo tam jest takie towarzystwo, które nie daje spokoju. Po krótkim wyjaśnieniu sprawy okazuje się, że pięcioosobowa rodzina zajmuje ok. 70-metrowe mieszkanie komunalne, jedyne niewykupione w tej kamienicy. Nie płaci czynszu od 2005 roku i dług już przekroczył 30 tys. złotych. Właściciele mieszkań w tym budynku wstrzymują się z jakimikolwiek remontami, bowiem rodzina z wyrokiem eksmisyjnym dewastuje nie tylko swoje mieszkanie, ale i tzw. części wspólne domu.

- W pierwszym z opisanych przypadków będziemy starali się pomóc głównej lokatorce, bo zadeklarowała sukcesywne regulowanie długu, więc istnieje cień szansy, by zawiesić wykonanie wyroku eksmisyjnego. Pod warunkiem, że zostanie podpisana ugoda i przez wyznaczony okres lokatorka będzie płaciła czynsz bieżący. Wtedy można uruchomić dodatki mieszkaniowe i inną, przewidzianą prawem pomoc – wyjaśniała Mirosława Dzika. - W drugim przypadku sytuacja jest inna. Lokatorzy tego mieszkania nie dają gwarancji poprawy w realizacji swoich obowiązków. Ale i oni nie zostaną wyeksmitowani „na bruk”, tylko do lokalu socjalnego – podkreślała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
580
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
33%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
28%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Jeleniogórskie ulice
Ulica Grunwaldzka w Jeleniej Górze
 
Pogodowo
Oberwanie chmury
 
112
Domowa plantacja marychy
 
Aktualności
Uroczyście dla Biało–Czerwonej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group