Sobota, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 5059
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dłużnicy alimentacyjni nie stracą prawa jazdy

Piątek, 25 września 2009, 8:51
Aktualizacja: 8:52
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Dłużnicy alimentacyjni nie stracą prawa jazdy
Fot. ......
Ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych i zaliczce alimentacyjnej, która dawała gminom możliwość złożenia do starosty wniosku o odebranie prawa jazdy osobie, która np. odmawiała przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, jest niezgodna z konstytucją – tak uznał Trybunał Konstytucyjny. Ta decyzja znacznie skomplikuje egzekwowanie płacenia alimentów.

Jak mówi Wojciech Łabun, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze w przeciągu ostatnich kilku miesięcy wystosowano około 500 wniosków do wydziału komunikacji o odebranie prawa jazdy tym rodzicom, którzy uchylali się od płacenia alimentów. Taką możliwość dawała bowiem ustawa z dnia 22 kwietnia 2005 roku, a konkretnie artykuł 5.

– Każdy dłużnik alimentacyjny był pisemnie wzywany do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w celu złożenia oświadczenia o swojej sytuacji materialnej czyli tzw. wywiadu środowiskowego – mówi Wojciech Łabun. – Z wnioskiem o odebranie prawa jazdy nie występowaliśmy wobec osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy, jak również w szczególnych przypadku zdrowotnych dłużników, które uniemożliwiały im podjęcie pracy.

Jednak mimo wezwań i upomnień wielu dłużników uchylało się od złożenia takiego wywiadu środowiskowego i lekceważyło pisma z MOPS. I to przede wszystkim wobec tych ludzi występowaliśmy do wydziału komunikacji oraz starostwa do odebranie prawa jazdy. Było to zdecydowanie narzędzie skuteczne w odzyskiwaniu świadczeń alimentacyjnych.

Było, ale do minionego wtorku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny na pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, orzekł, że artykuł 5 ustawy z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych i zaliczce alimentacyjnej, jest niezgodna z artykułem 2 i 31 ust. 3 Konstytucji, które dotyczą sprawiedliwości społecznej oraz poszanowania wolności i praw obywateli. Oznacza to, że gminy nie będą już mogły stosować tego przepisu.

– Obecnie czekamy na oficjalne informacje w tej sprawie, i po ich otrzymaniu dostosujemy swoje działanie do wytycznych – mówi Wojciech Łabun. – Naszym zadaniem jest przestrzeganie obowiązującego prawa, z którym nie dyskutujemy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
435
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
32%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
28%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Młodzi już jeżdżą
 
Koszykówka
Dokonały tego... Złote dziewczyny z Jeleniej Góry!
 
Piłka nożna
Snajper znów trafia, Karkonosze z 3 punktami
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group