Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 9913
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czy radni wezmą diety za sesję, na której nie byli?

Środa, 11 września 2013, 7:11
Aktualizacja: Czwartek, 12 września 2013, 7:03
Autor: Angela
Jelenia Góra: Czy radni wezmą diety za sesję, na której nie byli?
Fot. Angela
Takie pytanie zadali nasi Czytelnicy w odniesieniu do nadzwyczajnej sesji śmieciowej, którą 7 sierpnia br. zwołały kluby jeleniogórskich radnych: Prawa i Sprawiedliwości i Razem dla Jeleniej Góry Na sesji pojawił się bowiem tylko przewodniczący rady Leszek Wrotniewski.

Jak wyjaśniają Wojciech Hada, kierownik biura Rady Miejskiej w Jeleniej Górze i radca prawny Roman Słomski, jeleniogórscy radni pobierają dietę ryczałtową czyli w każdym miesiącu, niezależnie od tego czy są sesje rady czy nie, otrzymują ustaloną kwotę. Zwykły radny otrzymuje 1589 zł, przewodniczący rady – 1987 zł, wiceprzewodniczący rady – 1854, przewodniczący komisji rady miejskiej – 1722 zł.

- Ta dieta przysługuje im przez cały rok, również w okresie urlopowym, w którym radni nie mają obowiązku pracować – mówi Wojciech Hada. – W związku z tym, że przewodniczący Leszek Wrotniewski ogłosił przerwę urlopową w pracach jeleniogórskiej Rady Miejskiej od połowy lipca do końca sierpnia br., radni nie mieli obowiązku przychodzić na sesję nadzwyczajną i ich nieobecność nie będzie miała żadnych konsekwencji w wypłacanych dietach – dodaje Wojciech Hada.

Na poparcie swoich słów kierownik biura rady przesłał nam opinię prawną radcy prawnego Romana Słomskiego, w której czytamy: „Sesja w dniu 7 sierpnia 2013 została zwołana na wniosek radnych. Podczas ostatniej sesji przed wakacjami przewodniczący Rady poinformował radnych, że przewidywany termin zwołania sesji to koniec sierpnia lub początek września 2013 r. W tej sytuacji radni mogli skorzystać z urlopów nie przewidując w tym czasie konieczności udziału w pracach Rady. Zatem nieobecność radnego podczas sesji zwołanej w okresie przerwy urlopowej nie może być podstawą zmniejszenia diety”.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze Leszek Wrotniewski dodaje natomiast, że radni podpisali listę obecności po wznowieniu obrad po przerwie, tak więc formalnie byli obecni na posiedzeniu XLII sesji RM, nieobecny po przerwie był tylko, przebywający na urlopie radny Rafał P. Szymański. Regulamin Pracy RM Jeleniej Góry nie przewiduje cofnięcia diety za spóźnienie na posiedzenie lub jej wcześniejsze opuszczenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group