Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 5276
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Część torowiska w Karpaczu do rozbiórki

Wtorek, 31 sierpnia 2010, 9:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: TEJO
KARPACZ: Część torowiska w Karpaczu do rozbiórki
Fot. Archiwum/ KDR
Bocznica nieczynnej linii kolejowej Jelenia Góra – Karpacz zostanie zezłomowana. Zdaniem animatora Karkonoskich Drezyn Ręcznych Rafała Gerstena to zła decyzja w świetle projektu rewitalizacji Kolejki Karkonoskiej.

Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A we Wrocławiu rozstrzygnął wiosną przetarg na rozbiórkę i złomowanie torów w Karpaczu. – Zyski ze sprzedaży złomu będą niewspółmiernie niskie w stosunku do strat jakie wygeneruje ta decyzja. Podobnego zdania jest pan Wiesław Czerniak, ostatni Zawiadowca Stacji w Karpaczu – poinformował nas Rafał Gersten.

Tory bocznicowe w Karpaczu pełnią funkcję nie tylko przeładunkową, ale także odstawczą. – Podczas manewrów na stacji skład kierowany był na tory boczne, co zabezpieczało go przed zbiegnięciem w dół szlaku o dużym spadku. Na tory te mógłby być też odstawiany skład retro Kolejki Karkonoskiej, aby nie ograniczać funkcji publicznej szlaku – mówi R. Gersten.

– Próbowaliśmy zapobiec demontażowi przekonując radnych i burmistrza do przejęcia torów - mówi Rafał Gersten. Wynegocjowałem z PKP zgodę na nieodpłatne przekazanie torów, ale umowa nie mogła być zrealizowana bez woli gminy. Przygotowałem projekt uchwały Rady Miasta, gwarantującej ochronę torów lecz przeciwko jej przyjęciu głosowali radni z rządzącego obozu.

Starania o przywrócenie połączeń kolejowych do turystycznej stolicy Dolnego Śląska trwają od kilku lat. Samorząd przejął dworzec, gdzie obecnie trwa remont. Rafał Gersten koncentruje się teraz na pozyskaniu pozostałych obiektów dworcowych przez sąsiednie samorządy i przywróceniu połączeń kolejowych.
Wsparcie dla projektu wyraziła Komisja Rozwoju Turystyki Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zwracając się do Marszałka Województwa Dolnośląskiego o objęcie patronatem projektu Kolejki Karkonoskiej.

Zdaniem zwolenników przywrócenia pociągów w Karkonosze ta decyzja to przejaw kompletnego braku troski o region i niegospodarności. Tory przeznaczone do likwidacji mają trafić na złom mimo, że są niemal nowe (od ostatniej wymiany były używane niezbyt intensywnie tylko kilka lat) i mogłyby zostać wykorzystane choćby do uzupełnienia ubytków w torze głównym, wiodącym do Karpacza.

W roku 2010 przypada 115 rocznica uruchomienia połączenia kolejowego, które zapewniło rozkwit kurortowi pod Śnieżką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (67)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
640
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group