Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4676
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czego chcą radni w przyszłorocznym budżecie?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 26 września 2012, 12:07
Aktualizacja: Czwartek, 27 września 2012, 8:58
Autor: Angela
Fot. Petr
Kluby radni złożyły wnioski budżetowe do przyszłorocznego budżetu. Jakie zadania się w nich znalazły i co jest priorytetem dla PO, PiS– u, SLD czy Razem dla Jeleniej Góry?

Najdłuższą listę zadań do przyszłorocznego budżetu złożyli radni klubu Platformy Obywatelskiej. We wniosku budżetowym wpisali aż osiemdziesiąt trzy zadania. Pierwszych dziesięć dotyczy: dokumentacji projektowej dużej hali widowiskowo-sportowej na potrzeby mieszkańców i drużyn ligowych dyscyplin zespołowych, remontu Teatru C.K.Norwida, remontu i adaptacji Pałacyku na Zabobrzu pod potrzeby ODK, budowy kompleksu boisk, placu zabaw i skateparku na Zabobrzu III, kapitalnego remont ul. Ogińskiego i ul. Łomnickiej, wykonanie terenu spacerowego w tzw. Dołku przy ul.Ogińskiego, zwiększenia dofinansowania dla Festiwalu Silesia Sonans i dla ODK na organizację półkolonii w okresie wakacyjnym i ferii zimowych. Wnioskują również o fundusze na organizacje dużych imprez masowych Sylwester, 3 maja/Majówka ze zwierzętami, Wrzesień Jeleniogórski, Jarmark Bożonarodzeniowy.

O wiele krótszą listę złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości (31 zadań). W pierwszych dziesięciu punktach wnioskują o zabezpieczenie pieniędzy na odbudowę infrastruktury po powodzi w Maciejowej, remont ulic wraz z chodnikami: Grottgera, Kolberga, Obrońców Pokoju, Kilińskiego, Pijarska, Obrońców Westerplatte, Drzymały, Hofmana ( w jej górnym odcinku) Wyczółkowskiego, Ogrodowa, Chałubińskiego, Widok, Malinnik ( do nr 10), Wojewódzka ( wraz z jej odcinkowym poszerzeniem), Łomnicka, Osiedle Robotnicze, remont nawierzchni ulicy 1 Maja w okolicach studzienek oraz w miejscach powstałych zapadlisk, remont ciągu pieszego łączącego ul. 1 Maja z ul. Osiedle Robotnicze (wymiana nawierzchni , oświetlenia, zagospodarowanie terenów zielonych przy chodniku), położenie kostki brukowej na ul. Długiej, wymianę nawierzchni chodników na ul. Pocztowej, budowę ul. Kamienne Schodki, zabezpieczenie środków na opracowanie projektu hali widowiskowo- sportowej na Zabobrzu III, uporządkowanie terenu tzn. dołka przy ul. Ogińskiego czy remont murów obronnych przy ul. Podwale. Chcą również m.in. zagospodarowania i doposażenia placu zabaw w parku Żiżki oraz zabezpieczenia pieniędzy na dopłaty do wody dla mieszkańców Jeleniej Góry w ramach grupy taryfowej gospodarstwa domowe. Ponadto Klub Radnych PiS popiera wnioski złożone do budżetu przez KSON oraz Stowarzyszenie Goduszyn.

Pięćdziesiąt sześć zadań do budżetu na przyszły rok przygotował klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dziesięć pierwszych to m.in. przebudowa ulicy Łomnickiej, wycięcie drzew rosnących w pasie drogowym, poszerzenie drogi i budowa ścieżki rowerowej oraz chodnika po jednej stronie jezdni, budowa kanalizacji przy ulicy Chłopskiej , Wincentego Pola, Lotniska, budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Krośnieńskiej – Staniszów, wybudowanie hali sportowo-rekreacyjnej na Zabobrzu, stworzenia na Zabobrzu dużego i z prawdziwego zdarzenia placu zabaw, który funkcjonował by przez cały rok, budowa chodnika wzdłuż ulicy Goduszyńskiej (kontynuacja), wyburzenie obiektu po byłej „Kaflarni” przy ulicy Kasprowicza – Piotra Skargi, przebudowa skrzyżowania ulic Lubańska – Goduszyńska ( budowa ronda), odbudowa nawierzchni ulic Rodzinna i Obrońców Westerplatte po przeprowadzonych robotach ziemnych, modernizacja skrzyżowania Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z ul. Sobieskiego.

Radni z klubu Razem dla Jeleniej Góry swoje wnioski podzielili na osiem kategorii. W zakresie inwestycji znalazły się m.in. budowa basenu krytego przy szkole Podstawowej nr 10 (I etap – dwa mln zł), budowa ścieżek rowerowych czy estakady na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzka – Jana Pawła II (30 mln zł). Drugą kategorią są remonty chodników, w tym m.in. ul. Wyczółkowskiego, Żeromskiego (II część), Orkana, Chrobrego (II część), Kopernika – Forteczna, Łomnicka, Warszawska, Okrzei (dokończenie remontu), Kilińskiego, Osiedle Robotnicze, Drzymały, Wojewódzka (przebudowa i dostosowanie do prowadzonej wzdłuż ulicy działalności gospodarczej), Ceglana, Komedy – Trzcińskiego, Łomnicka, Działkowicza i Goduszyńskiej. Nie zabrakło również zadań związanych z remontem chodników, a także budową ekologicznych placów zabaw: przy parafii Św. Jana, na Zabobrzu III, ul. Morcinka (park), na Placu Energetyka, przy ul. Kopernika/ Forteczna (zaplecze placu Ratuszowego) i doposażenie placu zabaw w dzielni Malinnik. Ponadto radni RdJG wnioskują o zakup dwóch aut patrolowych dla Straży Miejskiej, zwiększenie pieniędzy na wydatki bieżące dotyczące poprawy bezpieczeństwa, na dwa dodatkowe etaty cywilne do obsługi monitoringu czy zabezpieczenie środków na remont elewacji budynku Straży Miejskiej, a także dofinansowanie Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, zwłaszcza zakupów sprzętu (drabina samojezdna). Gro wniosków dotyczy również remontów budynków, a także zadań związanych z Jeleniogórską Spółdzielnią Mieszkaniową.

Do tematu wrócimy niebawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~Kojo 26-09-2012 12:24
Placu zabaw w parku im. Żiżki przy ul. Lipowej. Czyli - Żiżki, nie Żiszki, placu w parku, a nie samoistnego placu i nie przy ul. "Żiszki", tylko przy ul. Lipowej/Wolności.
~WYBORCA 26-09-2012 12:56
A PAN RADNY MRÓZ ZAPOMNIAŁ O ULICY NADBRZEŻNEJ- JESZCZE NIEDAWNO TAK TU SKAMLAŁ O GŁOSY.
~ja 26-09-2012 13:20
pisze się gros (tuzin tuzinów), a nie gro. Brawo radni SLD i ich pomysł wycinania drzew !
~17sqandal 26-09-2012 13:26
a ja bym jeszcze prZypomniał radnym o ul. Warszawskiej o terenie po byłej Celwiskozie o wielu innych rzeczach potyrzebniejszych niz remont teatru
~!!!! 26-09-2012 13:29
Kluby radni złożyły wnioski budżetowe do przyszłorocznego budżetu. Skierowanie angeli na korepetycje z" polaka"
~socjalista 26-09-2012 13:51
Wszystko CACY jest tylko jedno pytanie ,ile firm tubylczych zdoła się załapać na ten TORT? Doże budowy np. wiadukt zgoda ale remonty chodnikow ,ulic ,i tym podobnych drobnych pracach .Pieniądze MAJĄ zostać TU.I teraz najważniejsza sprawa bardzo dokładny nadzór techniczny jak i finansowy.Niech się wypowiedzą ci pracownicy którzy pracowali na kontraktach zagranicznych jak tam nas sprawdzano i kontrolowano nie było pobłażania dla fuszerki!!
~bankier 26-09-2012 15:19
Jaki koncert życzeń - a wszystko idzie w kierunku "dać radnym górę pieniędzy , a oni wydadzą , lekką ręką " - wiadomo ,że potrafią tylko wydawać - a gdzie jest licytacja programow czy propozycji tych ugrupowań politycznych w zakresie pozyskania pieniędzy z nowych żródeł jakie wymyślą radni ?, sposobu budowania nowych firm ,w jakiej ilości o jakim profilu , obniżki podatków dla przedsiębiorców oraz redukcji kosztów związanych z utrzymaniem licznych urzędników aby wyrównać stan z miastem powiatowym z 1968 - bez komputerów pracoawało w urzędzie miasta 157 urzędnikow. Obecnie przybyło wydziałów , biurek , komnat a za wszystko ma zaplacić pracujący w firmach mieszkaniec , diety radnych wzrosły do wysokości poborów pracujących w przemyśle zamiast 300 zl.Jaki więc radni maja propozy
~!!!! 26-09-2012 15:50
A u konkurencji wcięło cały artykuł !
rymcycymcy 26-09-2012 15:56
Fajnie porównać ilość propozycji partii ...z wielkością akapitu ! :) ...i już znamy sympatie jelonkowe ! ;)
~ 26-09-2012 16:17
Gros to inaczej z fr. `większa część, większość`, np. Gros moich kolegów i koleżanek uczy się bardzo dobrze; Gros wolnego czasu młodzi ludzie spędzają przy komputerze. Nie wolno zapisywać gros jako gro (Gro moich kolegów i koleżanek...; Gro wolnego czas...) i mówić [gros] zamiast [gro]. I jeszcze jedno: gros nie znaczy `wiele, mnóstwo`!
~czego 26-09-2012 16:27
Czego chcemy? Term a nie niecki! Potężnego basenu i otwartego i zamkniętego w normalnym miejscu, a nie oczka wodnego! Parku dla Zabobrza! No ale mogę tak długo wymieniać a i tak dostanę galerię handlową ;-)
~ZORRO1 26-09-2012 16:37
Ja jeszcze proponuje dać trochę grosza na Przewozy Regionalne PKP żebyśmy szybciej dojechali do Wrocławia bo autobusem to masakra :( a o "KRYCHA" nie wspomnę może i p.Marszałek Dolnośląski się domyśli żeby ratować to wspaniałą trasę do Wrocka. Pozdrawiam
~ 26-09-2012 16:43
Do 13:20: NIE!: drugie znaczenie wyrazu gros `dwanaście tuzinów`, jednak w tym wypadku wymawia się go z głoską s, gdyż chodzi o słowo francuskie grosse (douzaine), co dosłownie znaczy `wieki tuzin`. Ten francuski wyraz artykułuje się jako [gros], został więc spolszczony, zaliczony do rzeczowników rodzaju męskiego i zapisuje się go jako gros i normalnie odmiania (gros, grosa, grosowi, z grosem, o grosie; grosy, grosów, grosom, z grosami, o grosach).
~Bezrobotny 26-09-2012 18:09
Radni zanim złożą wnioski,niech sięgną trochę po rozum do głowy.Aby to wszystk zrealizować budżet miasta musiał by zamykać się kwotą 1 mld.zł.No oczywiście, można część śródów aplikować z UE.To wszystkio się wiąże z podniesieniem lokalnych podatków.Chyba,że będą nowi inwestorzy i zasilą kasę miejską.Na te chore pomysły radnych potrzeba odkrycia gazu łupkowego w kotlinie jelniogórskiej.
~Bezrobotny 26-09-2012 18:12
6 wpisów z jednego adresu.Totalna ściema.
~Radny ! 26-09-2012 18:28
RADNI W TEGOROCZNYM BUDŻECIE PODZIELIĆ MIĘDZY SIEBIE PIENIĄDZE CHCA...
~lidzia 26-09-2012 18:52
A porządkowanie terenu nad Bobrem? Dlaczego nikt nie chce się tym zająć, przecież to centrum miasta! Nikt nie pomyślał również o ustawieniu ławek dla spacerowiczów wzdłuż ul. Jana PawłaII od ul Rózyckiego. Radni zapomminają że społeczeństwo się starzeje.....
~kiro 26-09-2012 19:06
chcą podwyżki diet swoich bo mało,ciągle mało....i głosujcie dalej na PO-by żyło się lepiej
d3m0l 26-09-2012 19:12
pragnę zauważyć pewien szczegół w sprawie remontu skatowanych ulic. Kilińskiego i Wyczółkowskiego, miejscami inne ulice wymienione przez radnych PiSu to "inwestycje" przedsiębiorstwa Wodnik. Zgodnie z ustawami i zdrowym rozsądkiem wykonawca robót bierze na siebie obowiązek oddania w stanie nie pogorszonym. Ta imitacja firmy nie potrafi jak inne firmy np. energetyka czy gazownia uczciwie funkcjonować i my mieszkańcy później z budżetu płacimy za partactwo z własnej kieszeni. Inspektorom z UM wyjątkowy problem sprawia ustalenie kto spartolił robotę i powinien usunąć problem, choć na mapie w tym miejscu jest tylko jedna instalacja (np.ka...lizacja), w UM papier o zgłoszeniu robót itd. Nie mają zaś takiego problemu gdy wykonawcą jest osoba prywatna albo dojna krowa - któraś z firm
~z Woj Polski 26-09-2012 19:27
A CO Z REMONTEM ALEI WOJSKA POLSKIEGO. Pan Zawiła co dziennie odwozi żonę i nie widzi w jakim stanie to wszystko jest i nie widzi.???????
~:( 26-09-2012 19:44
A czy już regulamin cieplickiego parku uzgodniono? Teraz bedą się licytować kto więcej zaproponuje. Tylko czy za te same pieniądze. "Moce przerobowe" pewnie się nie liczą. A swoją drogą nawierzchnia, marmurowa przed teatrem, jeszcze pamięta czasy gierkowskie, a ile roboty przysparza ortopedom w zimie! Pewnie szanowni Radni nie chodzą do teatru.
~adaś 26-09-2012 19:54
A kiedy będzie betonowy pas na jeleniogórskim lotnisku, bo już mnie dupa boli od lądowania na tym klepisku............
~ 26-09-2012 20:19
Mnie si ę wydaje ,że to wszystko czym piszecie to są taki małe cele taktyczne. Władza niezależnie jaka , skąd się będzie wywodzić powinna zadać sobie pytanie czy jest dla ludu czy lud jest dla niej. Jeżeli tak jak teraz władza uważa że lud jest dla niej to należy zbojkotować wybory. Jeżeli się okaże ,że lud zbojkotuje wybory to władza to władza nie zależnie z jakiej opcji będzie się wywodzić może zada sobie to pytanie. Może władza zrobi burzę mózgów i określi jakie cele dla ludu są najważniejsze aby mógł żyć tworzyć rodziny prokreować się , czuć się bezpiecznie i pracować. Przecież to jest tak niewiele i jakoś żadna władza od 20 lat niezależnie od opcji politycznej nie raczyła sobie zadać takie pytanie. Może zagłosujcie na ,mnie niezależnego nie zepsutego prze władzę człowieka.
Nοstradamus 26-09-2012 20:22
PROBLEM JELENIEJ GÓRY: Jelenia Góra ma jeden podstawowy problem: TURYŚCI TUTAJ NIE GŁOSUJĄ.Więc żaden radny nie będzie wnioskował o jakiekolwiek inwestycje TURYSTYCZNE. Nie ma tutaj nic co zainteresowałoby turystę, i NIC NIE BĘDZIE.Miasto inwestuje w uzbrojenie działek dla kolejnych fabryczek-krzaków, ale nie zrobiło żadne drogi rowerowej dla turystów.Robi się drogie rowerowe ale DLA MIESZKAŃCÓW. To konsumpcja, każda inwestycja w typowo miejskie elementy TO KONSUMPCJA ŚRODKÓW, a nie INWESTYCJA. Drogi czytelniku, gdy kupujesz bilet DO KINA to KONSUMUJESZ, gdy płacisz czesne za studnia TO INWESTUJESZ. Wszystkie wydatki miasta należy podzielić LOGICZNIE, EKONOMICZNIE i TERYTORIALNIE. Należy wyraźnie i SZTYWNO określić % środków przeznaczanych na INWESTYCJE i KONSUMPCJE, i się tego trzymać!
~123 26-09-2012 20:46
PRAWDA JEST TAKA-KRADLI ,KRADNA I BEDA KRASC PO CO TE WSZYSTKIE KOMENTARZE. TU JUZ TRZEBA OŁOWIU ORAZ WIELKIEGO BUMMM
~ja 26-09-2012 21:59
odrestaurować Aleje Wojska Polskiego a nie stawiać nową galerie już jedna wystarczy ,już mamy fontannę za bańkę a gdzie basen kryty dużo mamy potrzeb pilniejszych niż galeria
~peacemaker 26-09-2012 22:03
i znowu nikt nic nie mówi o inwestycjach które mogłyby ściągnąć do JG inwestorów którzy dadzą ludziom pracę (nie pseudo galerie). Jak zwykle kasa pójdzie na pierdoły bez których jeszcze rok czy dwa miasto mogłoby się obyć. Żadnych przyszłościowych projektów. Czy któryś (bez)radny poszukał z jakich funduszy unijnych mogłaby skorzystać JG ? Ile pieniędzy miasto chce zarezerwować na współfinansowanie takich projektów ? W rankingu wykorzystania środków unijnych przez samorządy w 2010r JG była na 17 miejscu w Polsce - w 2011 na 34(!) za ten rok bedzie penie jeszcze gorzej. A przyszły ? A następne lata ? DRAMAT...
~jaaakiśktoś 26-09-2012 23:03
A ci radni to nie zapomnieli przypadkiem, że Jelenia Góra ma kilka dzielnic - np. Cieplice i Sobieszów? Może ten kryty basen np. z drugiej strony miasta by zrobić?? W Sobieszowie nie ma miejsca?
~Gość 26-09-2012 23:41
To jest żenada że takich * wybierają na radnych ,ale cóż jak naród jest głupi to wybiera * ot co.
~321 27-09-2012 0:08
a co tam, lapa, lape myje
~DUCH GÓR 27-09-2012 5:03
SLD wycinało ludzi niszczyło im życie teraz wzięli się za drzewa.brawo to już postęp.za zrywanie ulotek przez ludzi z s l d nikt nie został ukarany takie sprawy prokuratura umarza.Rączka, rączkę myje.CZERWONA DOLINA.
~jeżozwierz1 27-09-2012 8:58
Nikt nie postulował wprowadzenia do budżetu budowy lub adaptacji opustoszałych budynków na mieszkania socjalne dla biednych, nie mających pieniędzy na wysokie czynsze?. U każdego zarządcy nieruchomości - także w zasobach Gminy mieszkają dłużnicy, którzy swoich długów nie mogą spłacić z różnych powodów. Orzekane eksmisje nie mogą być realizowane, bo nie ma dokąd wyprowadzić zalegających z opłatami. Na lokal socjalny Gminy czeka się po kilka lat. Z punktu widzenia różnych grup społecznych miasta wszystkie zgłoszone wnioski są ważne, jednak przy takiej mnogości propozycji chyba należy stworzyć listę priorytetów, bo wciąż żyjemy pod przykrótką kołdrą.
~jool 27-09-2012 9:02
A ten rozbawiony chłoptaś w środku, to też radny?
~wr 27-09-2012 10:31
PRZECIEŻ TE STARE RADNI TO KOLEDZY Z MOICH LAT MŁODOŚCI A CI MŁODSZE RADNI TO KOLEDZY MOICH DZIECI, A TE CO W PRZEDSZKOLACH TO PRZYSZLI RADNI. RADNI JEDNEJ WIELKIEJ WSPÓLNOTY KOLEŻEŃSKIEJ. Najlepiej IM wychodzi OMIJANIE WSZELKICH ZASAD PRAWA. Jak nie masz kolegi z klasy to nie masz szans na przeżycie w jeleniej górze . Zawsze jesteś obcy "do dojenia" lub "odstrzału" na starym poligonie bezprawia. Kto rządzi w jeleniej górze? MAFIA Kolesiów i Kolesiówek.
~Oliwcia 27-09-2012 12:59
Odrestaurować WOJSKA POLSKIEGO bo ta ulica aż się prosi o to.Gzymsy w niektórych same odpadają i pewnie jak komuś zabierze życie lub rozwali głowę to może znajdą się pieniążki na remonty.A tą ulicą jeździ nie tylko pan prezydent ale również obecny dyrektor ZGKiM i oczywiście nic nie widzą.Ludzie muszą mieszkać w takich warunkach w 21 wieku.Oj wstyd nasza władzo kochana.Wieść niosła iż w tym roku miał być tutaj remont.I CO Mieszkańcy czekają
~do radny 27-09-2012 13:25
moze jak by rozdzielili ta kase miedzy siebie to juz by przestali chapac na wszystkie sposoby
~lx 27-09-2012 16:19
Oliwcia, praktycznie wszystkie budynki przy ul. Wojska Polskiego są własnością wspólnot mieszkaniowych i miasto nie ma nic do ich remontowania (poza wpłacaniem zaliczek na fundusz remontowy do tych, w których jeszcze znajdują się mieszkania komunalne, a jest ich coraz mniej).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group