• Czwartek, 23 stycznia 2020
  • Godz. 18:14
  • Imieniny: Ildefonsa, Marii, Rajmunda
  • Czytających: 7257
  • Zalogowanych: 24
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Czarna strona miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 28 listopada 2007, 8:12
Aktualizacja: 8:14
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zadbane fasady kamienic to tylko część jeleniogórskiej rzeczywistości. Często wystarczy wejść na ich tyły, aby znaleźć się w zupełnie innym świecie. Mało które podwórko jest zadbane. Często to tzw. studnie, w których nic się nie zmieniło od kilkudziesięciu lat.

Te same komórki, które kiedyś przysługiwały większości lokatorów mieszkań w starym budownictwie. Nadgryzione wilgocią cegły, które kruszą się, gdy je mocniej uderzyć. Smród uryny i śmieci. Tak wygląda większość podwórek kamienicznych w Jeleniej Górze.

Na niektórych – tabliczki: zakaz spożywania napojów alkoholowych. Niewielu go przestrzega, bo podwórka to wciąż miejsce nie tylko zabaw dla dzieci – gdy ciepło – lecz także ulubione zakątki dla pobliskich amatorów tanich trunków. Dla bardziej nostalgicznych to wspomnienia z dzieciństwa. Z przeżartego rdzą trzepaka, czy też ruin zabudowań gospodarczych, w których bawiono się w wojnę.

Ale najczęściej te podwórka są puste. Przerażająco puste, co jeszcze bardziej pogłębia ich obraz, jak z horroru. Rzeczywiście, to świetna sceneria do kręcenia filmów grozy lub naturalna scenografia do sztuki teatralnej. Szkoda, że nie wykorzystano ich jeszcze w tym celu. Może nowy dyrektor artystyczny Teatru Jeleniogórskiego osadzi w nich realia dramatu o Jeleniej Górze?

O ile miasto ma pomysły na rewitalizację kamieniczek, o tyle podwórka nie zmienią się. Z jednej strony to dobrze, bo każde miasto musi mieć tą swoją straszniejszą część. Jak, na przykład, na warszawskiej Pradze. Jednak na pewno coś z jeleniogórskimi „dziedzińcami” kamienic wypadałoby zrobić. Pozostawione same sobie mogą się wkrótce rozsypać.

Nie regulujcie monitorów. Fotografie są czarno–białe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Wilma 28-11-2007 19:35
Jelenia Góra europejskie miasto przypomina jedynie "z wierzchu". W zakamarkach zgroza! Wstyd.
~student 28-11-2007 20:04
we Wroclawiu jest jeszcze gorzej... a na marginesie - warszawska Praga odżyła i "oczyściła" sie troche dzieki Fabryce Trzciny, warto by bylo wspomniec o niej, skoro juz takie dygresje sie umieszcza w artykule...
kazimierzp 28-11-2007 20:23
Niestety przez wiele lat, już od czasów komuny, zgodnie z obowiazujacym wówczas prawem sprzedawano mieszkania z terenem "po obrysie" budynku. Dlatego budynki z mieszkaniami mają właścicieli, ale podwórka stają się powoli niczyje! Formalnie miasta, ale tak naprawdę... Właściciele, wspólnoty zarządzajace budynkami nie odpowiadaja, ani też nie czują żadnej więzi ze swymi podwórkami, choć niejednokrotnie bezumownie je użytkują! Choćby na postawienie kubłów na śmieci, czy też swoich samochodów. Najbzdurniej wygladają napisy przy wjazdach na podwórka o możliwości wjazdu tylko dla właścicieli sąsiednich budynków, a robią to bezprawnie bo podwórka nie ich!!! Tylko nas wszystkich mieszkańców miasta - czyli wspólnoty mieszkańców, czyli komunalne!
~MIESZKANIEC 7-12-2007 19:35
le to pana wcale nie interesuje.Nie wspomnę o regulacji świateł.Jest wiele spraw , które poruszę w następnych wejścizch.Niszczenie tego co rok temu się robiło! Całą sfere spraw ludzkich. Głosowałem na Pana.Ale jeśli nie zmieni Pan radykalnie" nie tylko wykładziny w biurach" to pokarze to drugie oblicze władzy jaką Pan preferuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group