Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5385
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cywilizacja w ruinach średniowiecznej fortecy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 26 września 2011, 7:39
Aktualizacja: 7:40
Autor: RED
Fot. Agrafka
Po raz pierwszy w swojej wielowiekowej historii zamek Chojnik zyska wodociąg i kanalizację. Poprawi się komfort turystów, a okazją do budowy sieci będzie remont drogi prowadzącej ku zamczysku.

– Ta budowla pozostaje trwałą ruiną od XVII w. – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – ale od co najmniej 200 lat jest jedną z najczęściej odwiedzanych w regionie. Z pewnością stanowi magnes dla dziesiątków tysięcy turystów rocznie, choć dojście na Chojnik wymaga niemałego wysiłku. Dlatego też zachodzi oczywista potrzeba, by Chojnik uzyskał urządzenia w rodzaju wodociągu i kanalizacji, by można było rozwiązać te problemy w obsłudze turystów.

Najlepszym terminem ku temu jest najbliższy rok, bowiem niebawem Karkonoski Park Narodowy, do którego należy całe wzgórze, podejmie prace przy remoncie drogi. Wcześniej trzeba położyć sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Tym zajmuje się Zarząd Oddziału PTTK, administrujący Chojnikiem, z pieniędzy pozyskanych w większości z zewnątrz, ale w sensie formalnym komplet uzgodnień jest dość trudny do uzyskania.

– To nie jest sprawa niechęci urzędników różnych instytucji – powiedział Andrzej Mateusiak z ZO PTTK w Jeleniej Górze – ale potrzeba spotkania się w jednym miejscu przedstawicieli wszystkich firm i instytucji, które w jakiś sposób i w jakiejś sferze mają prawo głosu. Zabiegamy o to, by przed końcem września dokonać tych uzgodnień wspólnie z PWiK Wodnik, Karkonoskim Parkiem Narodowym i Wydziałem Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego, by z naszym udziałem określić precyzyjnie wszelkie uwagi partnerów i przystąpić do planowania pracy przy położeniu sieci, ale też lokalizacji różnych niezbędnych urządzeń i ich późniejszej eksploatacji – czytamy w komunikacie jeleniogórskiego magistratu.

Zamek Chojnik rozbudzał nie tak dawno temu wyobraźnię lokalnych radnych, którzy chcieli usprawnić dostęp do ruiny i tym samym uatrakcyjnić pobyt turystów w Sobieszowie. Swego czasu sporo mówiło się o budowie kolei gondolowej na górę, ale pomysł ten nie chwycił. Argumentowano kosztami i zbyt dużą interwencją w środowisko naturalne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~KEDAR 26-09-2011 8:04
ten chojnik to kaszana!!!
~ZODI 26-09-2011 9:22
do kedar sam jesteś kaszan, chodziłem tam wiele razy i jest super. A skałki to pełne szaleństwo.Zabiore tam synka i pokaże co trzeba .
Tomy M. 26-09-2011 10:04
Kiedy ten obiekt wróci do prawowitych właścicieli do prawowitych właścicieli, państwa Schaffgotschów? Przecież to co robią tam teraz AJENCI (a może AGENCI?) to KPINA!!! Czas pogonić tych śmierdzieli z ich śmierdzącym dobytkiem, czas udostępnić tam porządne muzeum, OGRÓD w którym ajenci zrobili sobie wychodek dla swoich piesków. A przede wszystkim ODSZCZURZYĆ, ZDEZYNFEKOWAĆ i WYREMONTOWAĆ, tą restauracje do której SANEPID z JG chyba nigdy nie zagląda. Ci ludzie którzy zawładnęli tym zamkiem nie inwestują tam nawet 5 zł ... żerują tylko na f...rach. Skandalem jest to że nawet ławki zlikwidowano a turyści na kamieniach siedzą! To się w głowie nie mieści!
~Gancik 26-09-2011 11:04
Dojście na Chojnik wymaga niemałego wysiłku tylko leniom hi hi .Szkoda że chcą zniszczyć drogę :( fajnie się tam wjeżdża rowerem :)
~iras 26-09-2011 11:25
Wyciąg,gondola-co jeszcze?Wspiąć się na zamek,trochę cukru dla zdrowia spalić a nie dupsko wozić!
~sqandal 26-09-2011 12:24
a ja przykuje się lańcuchem do bramy na dziedzińcu i nie pozwole żeby tam ciągnąć wlodociąg a może jeszcze na murze antene satelitarną zamontować. Co to za zabytek średniowieczny jak tam TV wodociągi i inne udogodnienia , może jeszcze elektryczne bramy , oj ktoś tu chce soasqudzić i to strasznie
~ 26-09-2011 14:06
Jeszcze niech położą asfalt i pomalują na różowo tę ruinę, a na wieżę ruchome schody albo windę zrobią.
~hehe :D 26-09-2011 15:25
Hehe, a Karkonoski Park Narodowy właśnie kupuje papier do drukarki i długopisy za 14 tys. euro. Tu szczegóły: http://www.kpnmab.pl/pl/news/poszukujemy-dostawcow-materialow-biurowych-i-tonera,392
Ryba 26-09-2011 15:27
Dmuchana Kunegunda tez sie przyda ;)
~turysta 26-09-2011 16:13
Ja mam pytanie: czy Karkonoski Park Narodowy ma za dużo pieniędzy, że robi drogę na Chojnik dla PTTK-u (które jest własnością zamku i schroniska)? Jaki interes ma park narodowy w budowie tej drogi? Dla turystów dużo wygodniejsza jest obecna, naturalna ścieżka przez las niż asfalt bądź też tłuczeń wbijający się w stopy. Rowerem i tak się nie wjedzie, bo jest zakaz, którego na pewno się nie zlikwiduje (zbyt duży ruch pieszy). Można by za te pieniądze naprawić mnóstwo innych szlaków na terenie KPN, które bardziej przypominają koryta potoków niż szlaki turystyczne.
~Giancik 26-09-2011 23:15
DO TURYSTY cyt, Rowerem i tak się nie wjedzie, bo jest zakaz, którego na pewno się nie zlikwiduje (zbyt duży ruch pieszy) Ja tam wjeżdżam rowerem bez problemu . a mistrzem nie jestem :)
~ 27-09-2011 12:03
DO GIANCIKA: to łamiesz prawo, bo tam jest park narodowy, a trasa nie jest dopuszczona dla rowerzystów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group