Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 11585
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cywilizacja w ruinach średniowiecznej fortecy

Poniedziałek, 26 września 2011, 7:39
Aktualizacja: 7:40
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Cywilizacja w ruinach średniowiecznej fortecy
Fot. Agrafka
Po raz pierwszy w swojej wielowiekowej historii zamek Chojnik zyska wodociąg i kanalizację. Poprawi się komfort turystów, a okazją do budowy sieci będzie remont drogi prowadzącej ku zamczysku.

– Ta budowla pozostaje trwałą ruiną od XVII w. – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – ale od co najmniej 200 lat jest jedną z najczęściej odwiedzanych w regionie. Z pewnością stanowi magnes dla dziesiątków tysięcy turystów rocznie, choć dojście na Chojnik wymaga niemałego wysiłku. Dlatego też zachodzi oczywista potrzeba, by Chojnik uzyskał urządzenia w rodzaju wodociągu i kanalizacji, by można było rozwiązać te problemy w obsłudze turystów.

Najlepszym terminem ku temu jest najbliższy rok, bowiem niebawem Karkonoski Park Narodowy, do którego należy całe wzgórze, podejmie prace przy remoncie drogi. Wcześniej trzeba położyć sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Tym zajmuje się Zarząd Oddziału PTTK, administrujący Chojnikiem, z pieniędzy pozyskanych w większości z zewnątrz, ale w sensie formalnym komplet uzgodnień jest dość trudny do uzyskania.

– To nie jest sprawa niechęci urzędników różnych instytucji – powiedział Andrzej Mateusiak z ZO PTTK w Jeleniej Górze – ale potrzeba spotkania się w jednym miejscu przedstawicieli wszystkich firm i instytucji, które w jakiś sposób i w jakiejś sferze mają prawo głosu. Zabiegamy o to, by przed końcem września dokonać tych uzgodnień wspólnie z PWiK Wodnik, Karkonoskim Parkiem Narodowym i Wydziałem Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego, by z naszym udziałem określić precyzyjnie wszelkie uwagi partnerów i przystąpić do planowania pracy przy położeniu sieci, ale też lokalizacji różnych niezbędnych urządzeń i ich późniejszej eksploatacji – czytamy w komunikacie jeleniogórskiego magistratu.

Zamek Chojnik rozbudzał nie tak dawno temu wyobraźnię lokalnych radnych, którzy chcieli usprawnić dostęp do ruiny i tym samym uatrakcyjnić pobyt turystów w Sobieszowie. Swego czasu sporo mówiło się o budowie kolei gondolowej na górę, ale pomysł ten nie chwycił. Argumentowano kosztami i zbyt dużą interwencją w środowisko naturalne.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
505
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
 
Aktualności
Zakończyła się abolicja w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak
 
Aktualności
Drążyli je więźniowie w czasie wojny. Tajemnicze sztolnie w Piechowicach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group