Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 5597
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co ze szkołami po reformie? Znamy warianty

Środa, 11 stycznia 2017, 13:26
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2017, 7:39
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Co ze szkołami po reformie? Znamy warianty
Fot. Przemek Kaczałko
Radni Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miejskiej Jeleniej Góry poznali wczoraj (10.01) warianty proponowane przez prezydenta ws. nowej sieci szkół, które wymusza reforma oświatowa likwidująca gimnazja. Co stanie się z budynkami, a przede wszystkim z nauczycielami – zdecydują do końca marca br. radni.

Wyłączną kompetencją Rady Miejskiej jest uchwała ws. sieci szkół. – Ww związku z tym przedstawiliśmy praktycznie wszystkie warianty, które można zastosować i chciałbym, żeby to przedyskutowała Rada, związki zawodowe i dyrektorzy. Moim zdaniem najlepszy wariant to taki, żeby uniknąć kłopotów dla dzieci – np. dwuzmianowości. To musi być wariant, który choć bez gwarancji zatrudnienia, to ta możliwość zatrudnienia będzie jak największa dla nauczycieli i oczywiście rozsądne finansowo – powiedział prezydent Marcin Zawiła

Podczas prezentacji debatowano m.in. nad szkołami na Zabobrzu, dla których przewiduje się cztery warianty: istnienie Szkoły Podstawowej Nr 8, Szkoły Podstawowej Nr 11, a Gimnazjum Nr 4 przekształcone w Szkołę Podstawową Nr 4, w wariancie drugim istnienie SP 8 i SP11, a wygaszenie G4, w wariancie trzecim istnienie SP 11 i połączenie SP8 z G4, a w wariancie czwartym SP8 oraz połączenie SP11 z G4. Z dyskusji radnych wynikało, że ostatnia opcja jest optymalną, ale oczywiście żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

W opcjach dla szkół Śródmieścia proponuje się:
– wariant 1: SP2, SP7 i przekształcenie Gimnazjum Nr 1 na Szkołę Podstawową Nr 1
– wariant 2: SP2, SP7 i wygaszenie Gimnazjum Nr 1
– wariant 3: włączenie do SP 2 Gimnazjum Nr 1 oraz wygaszenie SP7.

Wydaje się, że najwięcej zwolenników ma ostatnia opcja, która przewiduje wygaszenie Szkoły Podstawowej Nr 7 w roku szkolnym 2019/2020, a do budynku przy ul. Sudeckiej proponuje się przeniesienie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z ul. Grottgera.

W dyskusji przewodniczący Rady Leszek Wrotniewski zaproponował też zmiany w rejonizacji, dzięki którym nadwyżka uczniów SP13 mogłaby trafić do SP10. Oprócz zatrudnienia nauczycieli, za priorytet bierze się również komfort nauki, a więc uniknięcie zmianowości.

Podczas posiedzenia komisji była też mowa o problemie jaki pojawia się w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, gdzie uczniowie gimnazjum stanowią 60 proc. uczniów szkoły. - Stopniowo wygaszanie gimnazjum będzie problemem, rozmawialiśmy o tym już w zeszłym roku i była piekielna awantura. Pojawia się pytanie o zmianę oferty szkoły, jej zwiększenie, bo ta szkoła ma potencjał, żeby otwierając nowe kierunki pozyskać nowych ludzi – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

- Układając nową sieć szkół trzeba wziąć pod uwagę konieczność optymalnego i jak najlepszego zagospodarowania wykształconej kadry nauczycieli jeleniogórskich szkół podstawowych i gimnazjów, liczbę dzieci w określonych rejonach, która z roku na rok spada oraz jak zagospodarować budynki dotychczas funkcjonujących szkół – mówił Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta.

Radni ustalili, że na początku lutego odbędzie się sesja Rady Miejskiej, podczas której zostanie przegłosowana wymagana uchwała intencyjna, którą następnie zaopiniuje w ciągu 21 dni Dolnośląski Kurator Oświaty, a ostateczna uchwała w sprawie nowej sieci szkół powstanie do końca marca br. zgodnie z wymogami ustawy. Kolejne posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania w tej sprawie zaplanowano na 31.01 o godz. 9:00 w sali obrad jeleniogórskiego Ratusza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (88) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group