Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 3529
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co się dzieje w schronisku dla zwierząt?

Środa, 14 czerwca 2017, 9:44
Aktualizacja: 13:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Co się dzieje w schronisku dla zwierząt?
Fot. Przemek Kaczałko
Portale społecznościowe obiegła w ostatnich dniach informacja (wraz ze zdjęciami) o skandalicznych nieprawidłowościach, jakie mają mieć miejsce w Schronisku dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze. Natychmiast do sprawy odniosły się władze placówki prowadzonej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

- Na Facebooku zauważyliśmy zdjęcia sprzed kilku lat, które już kiedyś były publikowane. Sprawę uważaliśmy za zamkniętą, ale niestety odżyła - powiedział na wstępie Eugeniusz Ragiel, kierownik schroniska, który przypuszcza, że zna autora zdjęć i jego zdaniem może to być ich były pracownik, który od dwóch lat nie pracuje w schronisku. - Ostatnie zdjęcia dotyczące klatki z kotami zrobił były pracownik ponad 2 lata temu - jego obowiązkiem było to sprzątać, a udokumentował swoje nieróbstwo i swoją nieudolność. Nie wiem po co trzymał dwa lata te zdjęcia - mówił Eugeniusz Ragiel.

Jak zapewnia rzecznik MPGK, spółka kontroluje działalność schroniska, które jest jego częścią. - Ten pracownik za niedopełnienie swoich obowiązków miał dwie nagany i nie pracuje od 2 lat - potwierdza Zbigniew Rzońca. Władze spółki rozważają wejście na drogę sądową w tej sprawie.

- Na pewno schronisko nie jest rajem dla zwierząt, obowiązków mamy dużo, bo oprócz opieki nad bezdomnymi zwierzętami, zbieramy martwe zwierzęta, udzielamy pomocy rannym dziko-żyjącym zwierzętom - wyznał E. Ragiel. - Każdy pasiak ma odpowiednie warunki tutaj - zapewnia kierownik, który dodaje, że schronisko jest otwarte i każdy chętny może przyjść i przekonać się w jakich warunkach przechowywane są zwierzęta.

Nam udało się skontaktować z jedną z wolontariuszek, która kilka lat temu widziała, co działo się w schronisku i jak mówi, opublikowane na facebook'u zdjęcia nie są aż tak drastyczne, jak widok, który widziała na własne oczy. - Było bicie zwierząt, byłam świadkiem jak jeden z pracowników uderzył psa łopatą, po czym pies uciekł ze schroniska. Zimą woda w miskach była zamarznięta, psy nie miały dostępu do koców, kołder. Próbowaliśmy zareagować, ale nasz opiekun kazał nam się "przymknąć" - nic nie mogło wyjść poza schronisko. Nie byliśmy wtedy pełnoletni, baliśmy się konsekwencji - wyznaje była wolontariuszka, która poprosiła o anonimowość. - O tym co tam się dzieje wiedzieli wszyscy pracownicy - zwierzęta były zarobaczone, zapchlone, brudne, śmierdzące. Szef schroniska na pewno miał tego świadomość - przekonuje nasza rozmówczyni.

Do sprawy odniósł się Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, który opublikował kontrowersyjne zdjęcia na portalu społecznościowym.
Treść oświadczenia DIOZ:
W lokalnych środkach masowego przekazu ukazało się oświadczenie Zbigniew Rzońca - Rzecznika Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze Sp. z o.o. W oświadczeniu czytamy, iż przekazane do Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt materiały pochodzą sprzed dwóch lat, a niektóre nawet sprzed pięciu. Ujawnienie tych materiałów ma stanowić zemstę byłego pracownika schroniska, który przestał w nim pracować w 2015 roku.
Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt stoi na stanowisku, iż za regularne nieprawidłowości występujące w schronisku odpowiada jego kierownictwo oraz Zarząd MPGK. Cyklicznie występujące uchybienia mogą wskazywać, iż Eugeniusz R. (kierownik schroniska piastujący funkcję od 30 lat) nie panuje nad swoimi pracownikami. Za stan zdrowia zwierząt oraz ich warunki bytowe, przedstawione na zdjęciach i filmach, nie odpowiada wyłącznie jeden pracownik, który przestał pracować w schronisku, ale cały personel, w tym kierownik przebywający tam codziennie, lekarze weterynarii - w ilości 2, oraz pozostali sanitariusze.
Zwierzęta, które zostały ujawnione na nagraniach i zdjęciach, znajdowały się w położeniu odpowiadającym znamionom znęcania się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem. Karalność tego czynu ustaje po 10 latach od jego popełnienia, a więc bez znaczenia dla Prokuratury jest, czy sytuacja miała miejsce miesiąc temu, czy też 2 lata temu. Stwierdzić należy, iż ze strony MPGK Sp. z o.o. sprawa została "zamieciona pod dywan". Zarząd spółki, będąc w posiadaniu ujawnionych materiałów, nie zawiadomił o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organów ścigania.

Inspektorat zwraca również uwagę na to, iż od stycznia 2012 roku w Schronisku dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze ZABRONIONY jest wolontariat! Powyższe budzi poważne wątpliwości co do prawidłowości funkcjonowania tejże placówki. Można zadać sobie pytanie, co kierownictwo może mieć do ukrycia przed osobami, które w ramach wolnego czasu chciałby pomóc skrzywdzonym zwierzętom, wyjść z nimi na spacery, czy też zapewnić im podstawową pielęgnację.
Przy okazji publikacji skandalicznych nagrań oraz zdjęć do tut. Inspektoratu zgłosiło się bardzo wiele świadków, według których nad zwierzętami w schronisku znęcano się. Osoby te wskazywały, iż były świadkami bicia psów łopatami po głowach, uśmiercania kotów w plastikowych wiadrach z wodą, utrzymywania zwierząt w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa. Największa liczba świadków to osoby odbywające praktyki w schronisku. Dodatkowo ujawniono, iż ogromna liczba zwierząt opuszczająca schronisko, wbrew prawnemu obowiązkowi, nie jest poddawana zabiegom sterylizacji i kastracji, co może stanowić niedopełnienie obowiązków służbowych.
Pod koniec tygodnia do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zostanie przekazane obszerne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw. W dniu dzisiejszym tj. 12 czerwca 2017 roku, Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt zwrócił się do Marcin Zawiła - Prezydent miasta Jelenia Góra z wnioskiem o odwołanie w trybie pilnym Zarządu MPGK Sp. z o.o. oraz kierownika Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze.
Sprawę opisujemy tutaj:
1. https://www.facebook.com/dolnoslaski.ioz/posts/1851261978528248
2. https://www.facebook.com/dolnoslaski.ioz/posts/1851413315179781

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group