Piątek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 8647
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chwała bohaterom Polski niepodległej!

Wtorek, 11 listopada 2008, 13:48
Aktualizacja: 16:28
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Chwała bohaterom Polski niepodległej!
Fot. TEJO
Wyjątkowo dużo jeleniogórzan i gości uczciło dziś 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do stolicy Karkonoszy zjechali jedni z najważniejszych ludzi w państwie i województwie: wicepremier Grzegorz Schetyna i wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

Na placu Ratuszowym grubo przed godz. 11 gęstniał tłumek zainteresowanych oficjalnymi obchodami Dnia Niepodległości. Przybywali samorządowcy, przedstawiciele ugrupowań politycznych i mieszkańcy. Ci ostatni – wyjątkowo licznie. Na pewno zachęcała ku temu sprzyjająca aura.

Uroczystość rozpoczęli trębacze z orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej, którzy odegrali hejnał Jeleniej Góry przed zgromadzonymi mieszkańcami, pocztami sztandarowymi szkół, partii, organizacji, harcerzy i weteranów oraz Kompanią Honorową 23. Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca. Prezenter Dariusz Maląg prosił o głos wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetynę.

– Chwała wielu bezimiennym bohaterom tamtych dni, którym zawdzięczamy wolność. Cieszyliśmy się nią co prawda tylko 20 lat, ale oczekiwały na nią cztery pokolenia Polaków – mówił Grzegorz Schetyna.
Przemawiał także Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. Uroczystość uświetnił odczytaniem patriotycznych wierszy Jacek Paruszyński, aktor Teatru Jeleniogórskiego. Trudów uroczystości nie wytrzymał jeden z weteranów. Starszy pan zasłabł i upuścił sztandar. Wyprowadzili go z placu Ratuszowego koledzy i harcerze.

Bo odegraniu Marsza Legionów Polskich orkiestra w asyście kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych i jeleniogórzan przeszła przez trakt śródmiejski pod Sanktuarium Podwyższenia Świętego Krzyża i pomnik Wolność i Niepodległość. Wcześniej wszyscy minęli okolicznościową wystawę poświęconą 90. rocznicy odzyskania niepodległości, jaką w witrynie zakładu zegarmistrzowskiego Mirosława Skowrońskiego urządził Władysław Stasieńko.

Przed pomnikiem Wolność i Niepodległość złożono wieńce i kwiaty. Uczynili to zaproszeni goście, władze miasta, przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych, policji oraz harcerzy. W południe rozpoczęła się msza za Ojczyznę koncelebrowana przez ks. prałata płk. Andrzeja Bokieja. – Trawestując powiedzenie jednego z amerykańskich polityków, można powiedzieć. Nie pytaj się co Polska zrobiła dla ciebie, ale co ty zrobiłeś dla Polski, dla Jeleniej Góry – mówił celebrans w homilii, wyraźnie akcentując potrzebę lokalnego poczucia patriotyzmu.

Wieczorem – ostatni akcent uroczystości niepodległościowych. O godz. 18 Stowarzyszenie Młodzi Konserwatyści urządzi przed Pomnikiem Wolność i Niepodległość uroczystą wieczornicę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1393
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Kultura
Otwarcie wystawy o saniach rogatych
 
Kultura
Pułapka na myszy
 
112
Mercedesem w busa
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group