Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 1997
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Chrześcijanie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 13 lutego 2012, 9:40
Aktualizacja: 9:41
Autor: Es
Fot. Es
Codziennie ponad dwieście milionów chrześcijan w 60 krajach świata narażonych jest na represje. Za wiarę ginie rocznie około 160 tysięcy ludzi. Taką skale prześladowań ilustruje wystawa, którą można oglądać w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Ekspozycja zorganizowana przez organizację Głos Prześladowanych Chrześcijan trafia do parafii w całym kraju. Dotarła też do Jeleniej Góry. Na kilku planszach pokazano zdjęcia i świadectwa z krajów, gdzie prześladowania chrześcijan są normą. Wśród nich są państwa z kręgu islamu, hinduizmu, buddyzmu, a także rejony zdominowane przez ideologię komunistyczną.

Wielu z nas, z polskiej perspektywy, nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie chrześcijanie w globalnym ujęciu są najbardziej narażeni na przykre, a nawet tragiczne konsekwencje z powodu swojego wyznania. Groźby, sprzedaż w niewolę, więzienie, torturowanie a nawet morderstwa i zamachy terrorystyczne to w wielu zakątkach świata zastraszająca codzienność. Wystarczy wspomnieć śmierć 37 chrześcijan w zamachu bombowym w Madalli (Nigeria) w Boże Narodzenie ubiegłego roku.

Po obejrzeniu wystawy rodzi się refleksja. Często w Polsce mówi się o ucisku i aktach nietolerancji w sferze religijności. Zdeklarowani ateiści i antyklerykałowie, którzy deklarują otwarcie wrogą postawę w stosunku do Kościoła. Wierni mniej lub bardziej gorliwie bronią swoich poglądów wynikających z wiary i tradycji. Wzajemnej niechęci nie brakuje. Jednak – w zestawieniu z sytuacją w krajach, gdzie chrześcijanie na co dzień ryzykują życiem tylko dlatego, że zawierzyli Jezusowi Chrystusowi – rzec można, iż nasz kraj jest oazą tolerancji.

- Zewsząd uciskani, nie jesteśmy jednak pognębieni, zakłopotani, ale nie zrozpaczeni, prześladowani, ale nie opuszczeni, powaleni, ale nie pokonani (Kor. 4 9-8) – ten cytat z listu świętego Pawła do Koryntian obrazuje jednak fakt, że cierpienie za wiarę wpisuje się w misję każdego chrześcijanina. Słowa nawróconego Apostoła, który przecież był jednym z największych ciemiężców Kościoła pierwotnego, są mottem posłanych „jako owce między wilki”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57) Dodaj komentarz

~xyzII 13-02-2012 9:57
A może to odwet za całe średniowiecze,za inkwizycje ,za wymordowanie Indian , Aborygenów, wygonienie Arian z Polski ,najpierw trzeba się rozliczyć z własnych zbrodni ,tych dawnych i tych obecnych włącznie z aferami seksualnymi.
~embees 13-02-2012 10:11
Zapomnieliście tego co sami głosicie."Wszystko dzieje się z woli boga".Więc nie przeciwstawiajcie się jego "miłosierdziu".Oni robią dokładnie to co wy robicie teraz(Indonezja) z tymi co nie wierzą w to co wy.Jacy jesteście tolerancyjni to widać na "spędach" moherów.A do czego jesteście zdolni to pokazaliście w wojnie bałkańskiej.Gdybyście zdobyli pełną władzę to więzienia zapełniły by się waszymi "przeciwnikami"
~romek 13-02-2012 10:15
skąd w "światłych i tolerancyjnych " europejczykach tyle nienawiści ?
~tubi 13-02-2012 10:17
popieram xyzII. Inkwizycja, Krzyżacy, Jugosławia wszysko w imie Boga. Inkwizycja wybiła cała kulture majów oczywiście w imie Boga. a gdzie przykazanie "Nie zabijaj" ale u nas i tak zawsze Kościół jest biedny i pokrzywdzony...
~... 13-02-2012 10:26
Chciałem dodać komentarz,ale widzę,że już nie trzeba. Kościół powinien wyjść z ciemnogrodu i przeprosić za krzywdy jakie wyrzadził światu. "...Nie znajdziesz mnie w budynku z drewna i kamienia-podnies kamień-tam mnie znajdziesz..." Patrząc na Polski sposób wyznawania wiary widzę tylko pieniądz i tepienie "wroga" wszystkimi metodami. Jakby kościół był sprawiedliwy-to nie pozwoliłby istnieć Rydzykowi. Księża nie wozili by się nowymi autami i nie mieli nieślubnych dzieci. Pogrzeb byłby za darmo-a budynek kościoła schronieniem dla chorych i bezdomnych. Pomagali by biednym i potrzebującym pełniąć posługę-a nie traktując bycie księdzem jako sposób na życie-jak ten baran z Krakowa,który kreuje się w TV-patrz "rozmowy przy kebabie"-jak mówi o samochodach i majątku...
~cd 13-02-2012 10:30
http://uwaga.tvn.pl/55523,news,,ksiadz_jakich_malo,reportaz.html
~Normalne 13-02-2012 10:51
Państwa z kręgu islamu, hinduizmu, buddyzmu, rządzą się od wieków swoja filozofią i swoimi prawami. Dlatego też traktują katolików jak intruzów i wichrzycieli wprowadzających zamęt do ustalonego od lat porządku. To chyba jasne ze są tak traktowani. Nikt nie lubi uszczęśliwiania ( podporządkowywania się) na siłę. Najpierw lezą tam gdzie ich nie chcą, a później płaczą i wystawy robią
~sowa 13-02-2012 11:15
Cyt:"Zdeklarowani ateisci i antyklerykalowie,ktorzy deklaruja otwarcie wroga postawe w stosunku do kosciola" to wlasnie ateisci i antyklerykowie przeciwstawiaja sie chorej polityce kosciola jak i jej konsekwencjom.
~KATOL 13-02-2012 11:19
Co tak słabo? Dalej jazda z tymi pomyjami tchórzliwe ateistyczno-lewackie miernoty, dla których jedynym wytłumaczeniem własnej nieudolności życiowej i intelektualnej impotencji jest wiara w Boga i Kościół Katolicki! Dajcie większy upust swoim chorym frustracjom sięgającym jak widać do głębokiego średniowiecza! Wasze nędzne wypociny i tak są niczym wobec tego czego doznaje Kościół, a i tak "bramy piekielne go nie przemogą" :)))
~Obywatel 13-02-2012 11:29
Wiara chrześcijańska na tyle deprecjonowała że niemal każdy mówi że jest jej wyznawcą, mniejszym lum większym lecz tak naprawdę nieliczni się stosują do nakazów tej że wiary i pod szyldem chrześcijanin chce się posiąść dobra doczesne lub swobody jedynie dla własnej osoby kosztem innych ludzi. A czy to przypadkiem na świecie chrześcijanie są przyczyną represji pojedynczych chrześcijan oraz innych wyznań i kultur? Wyzysk pracowników przez chrześcijańskich prezesów firm. Chrześcijańskie matki zabijające swoje kilku miesięczne dzieci (Przykład śmierci Magdy z Sosnowca). Chrześcijańscy dilerzy sprzedający śmierć innym ludziom. Anders Breivik i jego zamach na wyspie Utoja w Norwegii. I tak można by było wymieniać bez końca szaleńczych działań chrześcijan.
~romek 13-02-2012 11:49
do obywatel - Breivik to dobry przykład wyprania mózgu obywatela przez media
~ 13-02-2012 11:52
Prześladowali kilkaset lat, to i ich prześladują teraz. Tak to już jest w tym świecie. Nawet jak ktoś ma jedną nogę krótszą to za to drugą ma dłuższą.
rymcycymcy 13-02-2012 12:25
To paradoks ...ale najbezpieczniejszym miejscem dla wyznawców dowolnej religii, gdzie nie dochodzi do żadnych prześladowań na tle religijnym, ...są kraje ateistyczne ! :) ...Szwecja, Czechy, Francja, Dania, Niemcy ....jakie to dziwne, no nie ? ;)
~ 13-02-2012 12:43
Jestem chrześcijaninem i jestem z tego dumny .
~socjalista 13-02-2012 13:32
Jeszcze piipi się nie wypowiedziała ,przecież to jej temat.
~misje 13-02-2012 13:34
Może by tak zorganizować kolejną wyprawę krzyżową, nawrócić kilku kacyków, przy okazji zdobyć nieco dóbr doczesnych i stałe źródło daniny.
~ 13-02-2012 13:38
kto sieje wiatr ten zbiera burze
~g łupek 13-02-2012 13:39
Powiedzcie mi, o co zacni chrześcijańscy księża i mnisi biją się w Bazylice Grobu Pańskiego? Czy tak wygląda głoszona miłość chrześcijańska? Czy wybicie zęba parafianinowi podczas kolędy też jest prześladowaniem chrześcian?
~fiki 13-02-2012 13:49
trzej magowie z bagdadu /przerobieni póżniej przez propagandę kościelną na królów/ wyczytali z gwiazd /wówczas astrologia działała była królową nauk/ informację o narodzinach Chrystusa...pojechali tam gdzie gwiazdy kazały...to oni ostrzegli Józefa ,że Herod chce zrobić rzeż wszystkich dzieci...uratowali Chrystusa... prochy trzech królów święta Helena przywiozła do Mediolanu...z mediolanu Brbarossa zrabował je ....zawiózł do Kolonii i tam postawił katedrę ,która jest najwiękrzą w Europie i ze względu na relikwie ma koronę /a nie krzyż / na wieży ,na wieży,która była do niedawna najwyższa w Kolonii,teraz najwyższe są minarety kolońskiego meczetu....
~fiki 13-02-2012 14:11
dodam,że nie tylko Breivika to irytuje....
~daro32 13-02-2012 14:13
ta wystawa to typowa propaganda ktor ama przytuszowac prawdziwe cele tej wyprawy krzyzowej biora przyklad z \"czerwonych\"
~somenthing 13-02-2012 14:29
Na całe szczęście 90 % powyższych komentarzy to pseudo-lewacki bełkot niedouczonych gimnazjalistów, uczniów i studentów, którzy tylko w taki sposób ( anonimowy, tzw. "internetowi kozacy") mogą rzucać kalumnie na wszystko i na każdego. Cóż, ja sam kiedyś miałem 20 lat i moje poglądy były o niebo ciekawsze niż Palikota. Ale z tego się wyrasta - i Wy też wyrośniecie.
~fiki 13-02-2012 14:31
Chrystus próbował przekształcić świat,ze świata w którym rządziła siła, bogactwo i szpan ,w świat piękna dobra i prawdy .... ale to chyba nie możliwe ...nie jesteśmy ludżmi tylko zwierzętami...
~franki 13-02-2012 14:41
Przykre ale ci walczący ateiści piszący na tym forum są niedouczonymi t...kami. Gdyby trochę więcej poczytali wiedzieliby, że najbardziej krwawa inkwizycja była w krajach protestanckich, że często w krajach katolickich inkwizycja ratowała prześladowanych za czary z rąk takiego tępego motłochu jak dzisiejsi wojujący ateiści
~Jaro 13-02-2012 14:46
do franki- ty jako katolik mozesz obrazac innych? Tego nauczyli cie starzy i plebani na lekcjach religii?
~palipies 13-02-2012 14:50
Oto my, Polacy, złote ptacy, naród wybrany, w 95% katolicy - kim jesteśmy? Na pokaz -chrześcijanie ,a w rzeczywistości większość z nas to wynaturzeni zawistnicy, durnie i a...lfabeci. Wystarczy przeczytać kilka blogów w internecie by znależć tego potwierdzenie, gdzie barany wypowiadają się jako fachowcy w każdej dziedzinie a byk byka bykiem pogania. Szczęściem dla mnie okazał się rak, który mnie dopadł, już niedługo z tego sqr....ństwa zostanę wyzwolony...
~do franki 13-02-2012 14:53
To protestancji przeprowadzili 7 wypraw krzyżowych? Ciekawe! Bo te wyprawy i polowania na czarownice były w średniowieczu jakieś 400 lat przed reformacją. No i mały człowieczku gdybyś istotnie poczytał te książki o których opowiadasz, wiedziałbyś, że najkrwawsze dzieje i początki inkwizycji miały miejsce w Królestwie Hiszpani, która to niewiele miała wspólnego z reformacją. Wiedziałbyś też o zbrodniach Borgiów, o Cannosie i całej chwale twojego Kościoła. Gdybyś przeczytał Pismo Świętę, wiedziałbyś, jak wiele z tego pisma Kościół nie stosuje bo mu niewygodnie, a z drugiej strony jak wiele stosuje, o których słowa nie ma w Piśmie Świętym. (Mówię tu o celibacie, spowiedzi, handlem odpustami)
~daro32 13-02-2012 15:02
do somenthing dziwisz sie dlaczego ludzie pisza anonimowo boja sie posadzenia o obraze uczuc religijnych bo katolicy moga obrazac ale krytyki juz zniesc nie potrafia
~fiki 13-02-2012 15:07
ortografia nie jest istotą wyksztacenia...przesadne zwracanieuwagi na byki w tekście /szczegulnie internetowym/ to świadectwo braku innych argumętuw...odwracanie uwagi od istoty rzeczy i przyczyna tej wspomnianej przez kogoś powyżej powszechnej głupoty...
~dse 13-02-2012 15:11
NIe można dyskutować.Obrońcy nie mają argumentów więc fałszują historie zamiast pomyśleć jak uzdrawiać sytuację bo na zdrowym kościele zależy też agnostykom.
~ość portalu 13-02-2012 15:16
"argumętuw" i wszystko jasne !
~ość portalu 13-02-2012 15:19
Chrześcijanie prześladowani ?! Trzymajcie mnie ! Co chrześcijanie robią w Iraku, Afganistanie i w wielu innych miejscach na świecie, gdzie można wyrwać trochę kasy ? Nic dziwnego, że dostają kopa.
~Agusia 13-02-2012 15:28
islamiści do pieca bo oni nikogo nie szanują nawet własnych kobiet z resztą mają napisane w koranie że kobiecie należy przypieprzyć jeśli się nie zgadza ze swym mężem w jakiejś sprawie
~NNN 13-02-2012 15:47
To są jakieś jaja !!!to właśnie dzięki tej grupie od wieków ludzie byli prześladowani i wywoływano wojny na tym tle przykładów można by mnożyć....... !!
~xyzII 13-02-2012 16:01
do franki;;1978 r. Papieżem zostaje Albino Luciani , człowiek niezwykle skromny, postępowy i uwielbiany przez masy , którego pontyfikat trwał tylko 33 dni. Zgadzał się na stosowanie środków antykoncepcyjnych, dopuszczał kapłaństwo kobiet, sprzeciwiał się celibatowi. Postanawia zniszczyć mafijne struktury watykańskich finansów, a następnie oczyścić Watykan i Kościół z oszustów i aferzystów. Sporządza listę 121 purpuratów watykańskich do natychmiastowego zdymisjonowania. Tuz przed rozpoczęciem zaplanowanych czystek umiera 28 września po "zjedzeniu niestrawnego posiłku" (zostaje otruty). Nie przeprowadzono sekcji zwłok. Jego testament ginie w tajemniczych okolicznościach. a może zamach na JPII to też ich dzieło .
~Aborygen 13-02-2012 16:49
Inkwizycja i Oficjum wymordowała więcej ludzi niż,Stalin z Hitlerem.
~marg 13-02-2012 17:51
Czy to jest takie trudne /młodzi ludzie / zrozumieć, że jeśli jest coś złe to zawsze jest złe bez względu na to kto i kiedy to zło wyrządza? Używając wszelkich epitetów pod czyim kogokolwiek adresem też jest złem. To żaden argument, że ten czy tamten zrobił więcej krzywdy drugiemu człowiekowi.
~wojas 13-02-2012 18:21
Jacy :chsześcijanie: bo po nowym spisie jest ich 47 procent a pozatym zdjęcia z afryki i innych krajów trzeciego świata wuropieię nie jest to ich teren oni mają tam Bogów więc nie chcą innych . Normalne w polsce też niemile widziane są inne religie
~ 13-02-2012 19:33
Psy szczekają , a karawana idzie dalej (całe szczęście )
~org 13-02-2012 20:17
Ale skoro tyle osób tutaj najeżdża na kościół to po co przychodzicie brać śluby (pewnie dla pięknej białej sukni i wypasionego gajerku) i bierzecie księdza na pogrzeby (łopata w rękę i jazda) sami sobie zaprzeczacie zwykle, jak ktoś nie chce mieć z kościołem nic wspólnego to niech będzie konsekwentny przynajmniej, pojęcie "wierzący niepraktykujący" nie istnieje.
~piel 13-02-2012 20:31
Chrześcijanie na świecie są widziani jako zaborcy i wyzyskiwacze. Obecnie szczególnie wojska amerykańskie i brytyjskie pokazują wartości chrześcijańskie jakich świat nie akceptuje.
~ 13-02-2012 20:31
/org/to tylko zwykły obrządek,który też ma swoją cenę.
~do Aborygena 13-02-2012 20:58
"W ciągu przeszło 600 lat działalności sądy inkwizycyjne skazały na różne kary kilkaset tysięcy osób, z czego prawdopodobnie kilkanaście tysięcy zostało straconych." PRAWDOPODOBNIE KILKANAŚCIE TYSIĘCY PRZEZ 600 LAT W CAŁEJ EUROPIE OBU AMERYKACH... WTC ponad 2 tyś.Też do innych niedouków.Świeckim i laickim państwem był ZSRR,liczbę ofiar w latach 1929-1953 szacuje się na ok. 30 milionów.Źródło wiki.
~cd 13-02-2012 21:10
"Mówiąc o wyrokach śmierci wydanych przez inkwizycję należy odróżnić rzeczywiste egzekucje (in persona) od egzekucji wykonywanych symbolicznie (in effigie), polegających na spaleniu wizerunku skazańca potępionego zaocznie (in absentia) lub pośmiertnie (in memoria). Niektóre opracowania, podając liczbę ofiar inkwizycji, nie rozróżniają tych dwóch form, zawyżając w ten sposób liczbę faktycznie straconych" Wyrokiem skazującym kończyło się ok 5% postępowań..... Sądy "cywilne" miały w tym czasie duuużo większy rozmach.I jeszcze jedno dziwne zjawisko,pospolici przestępcy by uniknać sądu powszchnego woleli dokanać bluźnierstwa,by być sądzonym przez Inkwizycję:) TAKA BYŁA OKRUTNA
~Nemo 13-02-2012 21:16
10% wpisow, bardzo .mnie rozbawilo.
~@ 13-02-2012 21:16
Jakoś tak dziwnie jest na tym Świecie, że ludzkość zanosi modły do różnych, ale zawsze miłosiernych Bogów, a potem w imię tych Bogów mordujemy się nawzajem...Przed Bitwą Grunwaldzką - Bogurodzica, a Drang nach Osten - to "Got mit Uns" na kalmrach pasów żołnierskich...
~Aureol 13-02-2012 21:18
Jeżeli tytuł tej publikacji oddaje prawdę to Vatykan winien wystąpić o wpis do Księgi Guinessa. Warto. Wszak "pecunia non olet".
~cd 13-02-2012 21:22
Wychodzi mi statystycznie jakieś 30 KS rocznie na całym terytorium dziełania Inkwizycji w tym in effigie...W kontekście historycznym to igraszka. nie wiem ile wyroków KS wykonuje się obecnie w USA,ale z pewnością jeszcze 100 lat temu tyle wykonywano miesięcznie. LUDZIE MYŚLEĆ!!!
Piipi Jelonkowa 13-02-2012 22:28
..do - [~Socjalista] .. POKUSA ! ..to wiazanie sie KK z wyzszymi warstwami spoleczenstwa i ..szukania *tam POLITYCZNYCH przywilejow ! ~Wiesz ?.. ta "pokusa" Kosciola jest rowniez *pulapka,gdyz KK stal sie z a k l a d n i k i e m np.prawicowej dyktatury gen.Franko
~fiki 13-02-2012 23:31
opowiem jeszcze jedną prawdziwą historię....Van Gogh/potomek/ został zamordowany za to ,że skrytykował wycinanie łechtaczek młodym muzułmankom...morderca został zatrzymany gdy w biały dzień na ulicy próbował uciąć głowę holenderskiemu dziennikarzowi potomkowi malarza...był to muzułmanin urodzony w Holandii obywatel tego kraju...dzisiaj większość młodych holenderskich muzułmanów uważa,że dobrze zrobił....
~Tosia11 13-02-2012 23:33
Ale chamska ta "dyskusja", zresztą jak prawie zawsze. Może więcej szacunku dla chrześcijan. Tak jak do wszystkiego co należy do sfery światopoglądowej. A poza tym tam przecież giną ludzie...
~fakty 14-02-2012 0:14
Gospodarka hiszpańska pod rządami Franco[edytuj] Seat 600 - symbol "hiszpańskiego cudu gospodarczego"Osiągnięcia gospodarcze Hiszpanii latach 1955-1975 określane są często mianem "hiszpańskiego cudu gospodarczego". Zdaniem liberalnych ekonomistów jego przyczyną były reformy wolnorynkowe, liberalizacja rynku, obniżenie podatków i prywatyzacja. W latach 1960-1966 hiszpański PKB wzrósł łącznie o 138%, a Hiszpania z niestabilnego politycznie i biednego kraju stała się najszybciej po Japonii rozwijającym się państwem (tempo wzrostu PKB w latach 1960-75 wynosiło 7,2% rocznie, przeciętne tempo wzrostu płac realnych, w tym czasie wyniosło 7,9% rocznie, a inflacja spadła poniżej 5%) i 12 potęgą gospodarczą świata Kiedy Tusku nam to da?
~xyzII 14-02-2012 9:59
Trzeba wiedzieć że katolicyzm a zwłaszcza watykańki to jest odłam chrześcijaństwa ,do tego ludowy polski zabobonny.
~Kasa 14-02-2012 11:46
Kler katolicki uwielbia uchodzić za prześladowanego. Lud głębiej sięga do portmonetek, a prześladowanego nie wypada prześladować oskarżeniami o nieprzyzwoite bogactwo/majątek podobno wartości 220 miliardów złotych/ i przekręty majątkowe, oskarżeniami o molestowanie seksualne nieletnich, bezustanne, nie do zniesienia wtrącanie się do polityki, itd
~antykatol 14-02-2012 14:20
Mam w dupie wszystkie religie i jestem z tego dumny.
~ 14-02-2012 19:55
DOLNOŚLAZAK. Chrześcijanie prześladują sami siebie. Jest to najbardziej kontrowersyjna i skłócona grupa wyznaniowa, która gubi się w interpretacjach zapisów własnych świętych ksiąg. Ksiąg bedących wytworem ludzkiego umysłu. Ksiąg, tworzonych przez ludzi, żyjacych w sposób nienaturalny. Vide Jelonkowe forum o ks. Skolimowskim.
~do "cd" 15-02-2012 8:48
Poluzuj koloratkę,bo ci te mądrości łeb rozwalą. Twoja agitacja na rzecz swojej firmy nie pomoże. Co masz np.do powiedzenia wymordowaniu 70 milionów rdzennych mieszkańców obu Ameryk w imię Boga? Kadzisz księżulku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group