Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9753
Zalogowanych: 124
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chronostychy ujawnione

Czwartek, 25 lutego 2010, 8:55
Aktualizacja: 8:56
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Chronostychy ujawnione
Chronostychów u nas dostatek. Wystarczy tylko spojrzeć w górę.
Fot. TEJO
Anna Troć – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie co najmniej trzech jeleniogórskich chronostychów.

Ten osobliwy element architektoniczny bardzo popularny w okresie baroku, stanowił niejako zagadkę dla lubujących się w symbolice ludzi tamtej epoki. W inskrypcjach poświeconych różnym wydarzeniom był „ukryty” rok ich zaistnienia, naznaczony uwypuklonymi majuskułą cyframi rzymskimi. Różny był sposób ich odczytywania. Dodawano je lub łączono i w ten sposób uzyskiwano pożądany efekt.

Chronostychów jest w naszym mieście mnóstwo. Ich odczytywanie bywa fascynujące. Warto choć trochę znać łacinę, aby w pełni docenić znaczenie przekazu sprzed wieków. – Pierwszy chronostych znajduje się na pomniku św. Jana Nepomucena w Cieplicach w pobliżu mostu na Kamiennej. Jest to bardzo ciekawy podwójny chronostych. Na froncie cokołu płasko rzeźbiony herb fundatorów, rodziny Schaffgottchów, otoczony inskrypcją: DIVo IoannI nepoMVCeno saCrata (Świętemu Janowi Nepomucenowi poświęcona) – pisze do nas Anna Troć, laureatka konkursu.

– Po bokach znajdują się herby dwóch kolejnych żon fundatora, zaś z tyłu wykuto dalszy ciąg upamiętniającej jego ród inskrypcji: eX / Man Dato / pIetatIs / sChaff / gotsChIanae (Z polecenia pobożności Schafgotschów ). Oba napisy zawierają w chronogramach datę wystawienia pomnika: 1713. Drugi chronostych jest na grobowcu rodziny Mentzel na cmentarzu przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Trzeci na pomniku św. Nepomucena przy kościele św. Erazma i Pankracego. Cokół pochodzi ze starej figury, o czym świadczy chronostych na nim, dający datę 1709.

Pani Anna dodała też czwarty chronostych: na ołtarzu św. Barbary w kościele pw. św. Erazma i Pankracego. Ołtarz zbudowany jest z prostokątnej płyty ujętej z dwu stron w skrzydła ze złożonych akantowych splotów. Patronka konających, św. Barbara, z kielichem i hostią w ręku, otoczona aniołami, unosi się nad wyciągającym ku niej umierającym. Podpis pod obrazem mówiący o patronce zawiera "chronostych" w którym ukryta jest data fundacji: 1713 rok. Obraz w górnym polu ołtarza przedstawia Chrystusa w towarzystwie św. Piotra i Pawła.

Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie, gratulujemy poprawnych odpowiedzi i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co wtorek – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
430
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
51%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group