Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3776
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Ceramiczne cuda z pieca

Niedziela, 27 czerwca 2010, 8:03
Aktualizacja: 8:04
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Ceramiczne cuda z pieca
Fot. Karolina
Ceramiczne garnki, flakoniki czy serwisy znamy na co dzień. Podczas piątkowego wernisażu dwóch wystaw u Hauptmannów można było przekonać się, że ceramika używana jest również w rzeźbiarstwie. Swoje prace pokazali, znana artystka Marita Benke–Gajda oraz studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Szklarska Poręba jako kolonia artystów skupia nie tylko szklarzy, ale również malarzy i rzeźbiarzy. Od kilku lat na tym terenie promowane są wydarzenia, związane z ceramiką. Swój wkład w tworzenie nowej tradycji mają nie tylko władze miasta, które podpisały innowacyjną umowę o stałej współpracy z krakowską ASP, ale także prywatni mieszkańcy. Doskonałym przykładem jest pensjonat „Raad na Uroczysku”, wokół którego powstało centrum ceramiczne. Sześć lat temu, właściciel Tomasz Iwanicki wpadł na pomysł, aby zapraszać do swojego domu artystów. Obecnie jego inicjatywę kontynuuje syn Paweł wraz ze swoją rodziną.

W tym roku w pensjonacie odbył się piąty, jubileuszowy plener dla studentów i absolwentów Pracowni Rzeźby w Ceramice krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestnicy uważają to miejsce, zwane także „trójkątem artystyczno-bermudzkim” za magiczne i czują się tu doskonale. Do „Raad na Uroczysku” przywieziono tradycyjny piec, służący do wypalania ceramiki. W ten sposób artystom stworzono tu komfortowe warunki do pracy. W zamian za gościnę, uczestnicy poszczególnych polskich i międzynarodowych plenerów zostawiają w pensjonacie część swoich dzieł. W ciągu pięciu lat stworzono tu swoistą galerię pięknych płaskorzeźb, które przyozdabiają elewację budynku.

Właściciele pensjonatu mają również swój wkład w wzbogacanie oferty miasta, za co podziękował im przewodniczący RM Grzegorz Sokoliński. Oprócz plenerów artystycznych, w „Raad na Uroczysku” organizowane są także wczasy ceramiczne oraz bezpłatne warsztaty dla mieszkańców i turystów pn. „Z ceramiką na Ty”. Swoją całoroczną przygodę z tym niezwykłym materiałem mogą też realizować dzieci oraz młodzież w miejscowym ośrodku kultury. Najbliższe warsztaty w pensjonacie, prowadzone pod okiem ceramików ASP z Krakowa odbędą się w dniach 25-28 sierpnia br. Wynikiem tegorocznego zjazdu studentów i absolwentów Wydziału Rzeźby była poplenerowa wystawa pt. „Sztuka żywiołów”.

Swoje prace wystawiła też artystka Marita Benke-Gajda, obchodząca w tym roku 30-lecie twórczości. Kolejny jubileusz świętuje Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, która jako uczelnia artystyczna kończy 191 lat. Historię ASP przybliżył zebranym prof. Czesław Dźwigaj, kierujący na co dzień Pracownią Rzeźby w Ceramice i przekazujący swoją wiedzę studentom. Okazuje się, iż rzeźba ceramiczna jest nierozłączna z technologią i trudniejsza od pracy np. z kamieniem. Proces tworzenia odbywa się poprzez dodawanie oraz odejmowanie materiału. Jednym słowem polega na lepieniu. – Od samego początku cała rzeźba musi być widziana w wyobraźni autora – podkreślał prof. Dźwigaj.

Liczy się czas, ponieważ materiał może po prostu wyschnąć. Wystawa Marity Benke-Gajdy nosi nazwę „Pejzaż z Aniołami”. Autorka jest jedną z najbardziej znanych artystek ceramicznych rzeźb zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ma na swoim koncie liczne wystawy, a jej prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu oraz w Bolesławcu, Łomży i poza granicami kraju. Rzeźby, które trafiły do Szklarskiej Poręby z jednej strony sprawiają wrażenie ulotnych, a z drugiej mają wyporną formę. Co ciekawe, można też zajrzeć do ich wnętrza, co bezpośrednio działa na wyobraźnię odbiorcy. Obie wystawy będą dostępne w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów do 5 września br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group