Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8557
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “cd. Nauki chodzenia” Różewicza i Eugeniusza Geta–Stankiewicza

Poniedziałek, 30 marca 2015, 12:02
Aktualizacja: 12:04
Autor: Manu
Jelenia Góra: “cd. Nauki chodzenia” Różewicza i Eugeniusza Geta–Stankiewicza
Fot. Organizator
W nadchodzącą środę (1.04) o godz. 16.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze rozpocznie się wernisaż wystawy “cd. Nauki chodzenia” Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta–Stankiewicza. Wystawie towarzyszyć będzie film pt. “Zabawy przyjemne i pożyteczne” zrealizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a o godz. 17.00 Zbigniew Kulik opowie o pobytach Tadeusza Różewicza w Karkonoszach. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ekspozycję będzie można oglądać do 21 czerwca.

Tadeusz Różewicz i Eugeniusz Get-Stankiewicz spotykali się przez wiele lat dyskutując, bawiąc się słowem i rysunkiem. Na wystawie pt. “cd. Nauki chodzenia” zaprezentowane będą plansze z grafikami Geta-Stankiewicza połączone z wierszami Tadeusza Różewicza i rysunkami obu twórców, a także płyty miedziorytnicze, które posłużyły do wykonania rysunków.

Inspiracją do powstania utworów, a zarazem motywem je łączącym, stał się styropianowy model w kształcie litery Y autorstwa Jana Jaromira Aleksiuna. Model, który poeta otrzymał podczas wernisażu wcześniejszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu „Zabawy przyjemne i pożyteczne”, pozostawił w pracowni Geta-Stankiewicza. Ten sporządził 20 miedziorytów – aksonometrycznych rysunków modelu. Wszystkie grafiki znalazły się w wydanym tomiku wierszy “Nauka chodzenia” Tadeusza Różewicza.

7 czerwca (w niedzielę) o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z Januszem Stankiewiczem, bratem Geta, który był częstym świadkiem rozmów Tadeusza Różewicza z Eugeniuszem Getem-Stankiewiczem.

Eugeniusz Get-Stankiewicz (ur. 14.05.1942 r. w Oszmianie k. Wilna, zm. 10.04.2011 r. we Wrocławiu) - grafik, rysownik, malarz, plakacista. Mieszkańcem Wrocławia był od 1961 roku, od rozpoczęcia studiów architektury na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, potem studiował grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Artysta pracował w wydawnictwie Ossolineum, następnie prowadził Pracownię Grafiki Warsztatowej PWSSP we Wrocławiu od 1998 r. był profesorem w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od roku 1995 posiadał pracownię w Domku Miedziorytnika – kamieniczce Jaś. Eugeniusz Get-Stankiewicz stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli artystycznych Wrocławia. Grafik absolutne mistrzostwo osiągnął w technice miedziorytu. Prace artysty znajdują się przede wszystkim w zbiorach Ossolineum, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, są również prezentowane na stałej wystawie szkła artystycznego w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Tadeusz Różewicz (ur. 9.10.1921 r. w Radomsku, zm. 24.04.2014 r. we Wrocławiu, pochowany został na cmentarzu przy świątyni Wang w Karpaczu) - wielki polski poeta, wielokrotny kandydat do Nagrody Nobla, twórca awangardowy, dramatopisarz, prozaik, satyryk, scenarzysta, tłumacz poezji węgierskiej. Jego książki przełożono na 49 języków. W roku 2000 zdobył Nagrodę Literacką Nike. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie studiował w Krakowie. Od 1968 r. zamieszkał we Wrocławiu. W latach 90. zaprzyjaźnił się z Eugeniuszem Getem- Stankiewiczem; zaczął bywać w Karkonoszach, przyjaźnił się również z Henrykiem Tomaszewskim. Karkonoszom poświęcił kilka utworów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group