Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 2255
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Budżet zatwierdzony bez poparcia Wspólnego Miasta

Wtorek, 12 lutego 2008, 15:19
Aktualizacja: Środa, 13 lutego 2008, 8:34
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Budżet zatwierdzony bez poparcia Wspólnego Miasta
Fot. Agnieszka Gierus
Trzynastu radnych za, pięciu przeciw i tyle samo wstrzymało się od głosu. Podczas wtorkowej sesji bez większych spięć i nieporozumień, został zatwierdzony budżet Jeleniej Góry na 2008 rok. Przeciwni przyjęciu byli jednomyślnie radni Wspólnego Miasta.

– Planując budżet starałem się wziąć pod uwagę jak najwięcej wniosków zgłaszanych przez radnych i mieszkańców Jeleniej Góry. Przyświecała mi troska o dobro jeleniogórzan, aby zostało zrealizowanych jak najwięcej potrzeb. Przy tym wszystkim kierowałem się jednak zasadą realności – mówił Marek Obrębalski. Prezydent podziękował radnym za udział w głosowaniu, dodając, że głosy przeciw są przejawem jednego z elementów polityki przeciw mieszkańcom.

Choć budżet został przyjęty zdecydowaną większością głosów, nie obyło się bez głosów krytyki. Miłosz Sajnog zarzucał prezydentowi prowadzenie polityki sięgającej do kieszeni mieszkańców, brak czasu i chęci na rozmowy z opozycją. – Budżet w takiej postaci nie daje gwarancji, że będzie żyło się lepiej. To bardzo krótkowzroczna polityka, a my nie możemy się łudzić, że mamy jeszcze czas. Liczyłem również na pomoc związaną z dofinansowaniem wspólnot i remontu kamieniczek wokół placu Ratuszowego – wyliczał.

Zastrzeżenia do budżetu miał również Jerzy Pleskot. – Kiedy po raz pierwszy spojrzałem do budżetu, bardzo się ucieszyłem. Jednak po bliższej analizie, radość zamieniła się w smutek. Jako radny kandydujący z okręgu nr 2 jestem zawiedziony, że twórcy projektu tak niesprawiedliwie i tendencyjnie potraktowali okręgi naszego miasta. I to wbrew wcześniejszym zapewnieniom o równomiernym rozwoju wszystkich dzielnic – mówił Jerzy Pleskot.

Problem braku boiska w SP nr 7, windy dla niepełnosprawnych w teatrze czy pominięcia kwestii podniesienia dodatku za wychowawstwo do 200 zł to jedne ze słabszych punktów budżetu zdaniem Grażyny Malczuk.

Wiesław Tomera studził dyskusje, podkreślając, że projekt nie jest projektem marzeń, ale realnym i w takiej formie pozwala iść do przodu oraz stwarza warunki dla wchodzenia inwestorów, co wiąże się z napływem gotówki dla miasta. Marek Obrębalski zaznaczył również, że deficyt budżetu jest aż o 10,6% niższy niż w 2007, a dług miasta zmniejszy się o ponad 20 milionów (z prognozowanych 147,7 mln do 127,590 mln). Zofia Czernow, przewodnicząca Komisji Finansów i Budżetu zapewniła, że poziom zadłużenia miasta jest bezpieczny i jest miejsce na podejmowanie śmiałych inwestycji. Większych zastrzeżeń nie miały też pozostałe komisje, które wydały pozytywne opinie.

– Jestem zadowolony z tegorocznego budżetu. Uważam, że jest najlepszy, na jaki nas w tej chwili stać i co ważne, jest rozwojowy. Jeśli uda się zrealizować zaplanowane inwestycje, mamy szansę na grubo ponad 200 mln zł. Jednym z ważniejszych zadań jest bez wątpienia budowa obwodnicy południowej. To inwestycja nie tylko dla miasta, ale dla całej Kotliny Jeleniogórskiej – stwierdził Jerzy Łużniak. Dodał, że równie ważne punkty, o których nie wspomniano podczas sesji, to budowa czterech boisk ze sztuczną nawierzchnią, 60 mieszkań socjalnych, nowa siedziba straży miejskiej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Jana Pawła II, która zostanie oddana do użytku najprawdopodobniej w lipcu bieżącego roku.

W projekcie budżetu zarezerwowano też 40 tys. na wykonanie dokumentacji budowy ulicy Saneczkowej. Dokumentacja techniczna będzie wykonana także dla ulic Nad Stawami, Wojewódzkiej, Objazdowej, Dworcowej, Sygietyńskiego, Kolberga oraz Żwirki i Wigury. Prezydent zwiększył też dotację dla szpitala na zakup sprzętu specjalistycznego ze 150 do 250 tysięcy złotych. – Priorytetowe są także wydatki na ochronę zdrowia, jednostki oświatowo-wychowawcze, kulturę i kulturę fizyczną (14 mln) oraz obchody 900-lecia miasta (1,7 mln) – dodał Marek Obrębalski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group