Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2611
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budżet zatwierdzony bez poparcia Wspólnego Miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 12 lutego 2008, 15:19
Aktualizacja: Środa, 13 lutego 2008, 8:34
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Trzynastu radnych za, pięciu przeciw i tyle samo wstrzymało się od głosu. Podczas wtorkowej sesji bez większych spięć i nieporozumień, został zatwierdzony budżet Jeleniej Góry na 2008 rok. Przeciwni przyjęciu byli jednomyślnie radni Wspólnego Miasta.

– Planując budżet starałem się wziąć pod uwagę jak najwięcej wniosków zgłaszanych przez radnych i mieszkańców Jeleniej Góry. Przyświecała mi troska o dobro jeleniogórzan, aby zostało zrealizowanych jak najwięcej potrzeb. Przy tym wszystkim kierowałem się jednak zasadą realności – mówił Marek Obrębalski. Prezydent podziękował radnym za udział w głosowaniu, dodając, że głosy przeciw są przejawem jednego z elementów polityki przeciw mieszkańcom.

Choć budżet został przyjęty zdecydowaną większością głosów, nie obyło się bez głosów krytyki. Miłosz Sajnog zarzucał prezydentowi prowadzenie polityki sięgającej do kieszeni mieszkańców, brak czasu i chęci na rozmowy z opozycją. – Budżet w takiej postaci nie daje gwarancji, że będzie żyło się lepiej. To bardzo krótkowzroczna polityka, a my nie możemy się łudzić, że mamy jeszcze czas. Liczyłem również na pomoc związaną z dofinansowaniem wspólnot i remontu kamieniczek wokół placu Ratuszowego – wyliczał.

Zastrzeżenia do budżetu miał również Jerzy Pleskot. – Kiedy po raz pierwszy spojrzałem do budżetu, bardzo się ucieszyłem. Jednak po bliższej analizie, radość zamieniła się w smutek. Jako radny kandydujący z okręgu nr 2 jestem zawiedziony, że twórcy projektu tak niesprawiedliwie i tendencyjnie potraktowali okręgi naszego miasta. I to wbrew wcześniejszym zapewnieniom o równomiernym rozwoju wszystkich dzielnic – mówił Jerzy Pleskot.

Problem braku boiska w SP nr 7, windy dla niepełnosprawnych w teatrze czy pominięcia kwestii podniesienia dodatku za wychowawstwo do 200 zł to jedne ze słabszych punktów budżetu zdaniem Grażyny Malczuk.

Wiesław Tomera studził dyskusje, podkreślając, że projekt nie jest projektem marzeń, ale realnym i w takiej formie pozwala iść do przodu oraz stwarza warunki dla wchodzenia inwestorów, co wiąże się z napływem gotówki dla miasta. Marek Obrębalski zaznaczył również, że deficyt budżetu jest aż o 10,6% niższy niż w 2007, a dług miasta zmniejszy się o ponad 20 milionów (z prognozowanych 147,7 mln do 127,590 mln). Zofia Czernow, przewodnicząca Komisji Finansów i Budżetu zapewniła, że poziom zadłużenia miasta jest bezpieczny i jest miejsce na podejmowanie śmiałych inwestycji. Większych zastrzeżeń nie miały też pozostałe komisje, które wydały pozytywne opinie.

– Jestem zadowolony z tegorocznego budżetu. Uważam, że jest najlepszy, na jaki nas w tej chwili stać i co ważne, jest rozwojowy. Jeśli uda się zrealizować zaplanowane inwestycje, mamy szansę na grubo ponad 200 mln zł. Jednym z ważniejszych zadań jest bez wątpienia budowa obwodnicy południowej. To inwestycja nie tylko dla miasta, ale dla całej Kotliny Jeleniogórskiej – stwierdził Jerzy Łużniak. Dodał, że równie ważne punkty, o których nie wspomniano podczas sesji, to budowa czterech boisk ze sztuczną nawierzchnią, 60 mieszkań socjalnych, nowa siedziba straży miejskiej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Jana Pawła II, która zostanie oddana do użytku najprawdopodobniej w lipcu bieżącego roku.

W projekcie budżetu zarezerwowano też 40 tys. na wykonanie dokumentacji budowy ulicy Saneczkowej. Dokumentacja techniczna będzie wykonana także dla ulic Nad Stawami, Wojewódzkiej, Objazdowej, Dworcowej, Sygietyńskiego, Kolberga oraz Żwirki i Wigury. Prezydent zwiększył też dotację dla szpitala na zakup sprzętu specjalistycznego ze 150 do 250 tysięcy złotych. – Priorytetowe są także wydatki na ochronę zdrowia, jednostki oświatowo-wychowawcze, kulturę i kulturę fizyczną (14 mln) oraz obchody 900-lecia miasta (1,7 mln) – dodał Marek Obrębalski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

Yaneck831 12-02-2008 15:25
Czy w budżecie Miasta Jeleniej Góry znajdą się środki finansowe na oświetlenie wszystkich przejść dla pieszych w Jeleniej Górze?
~Anna 12-02-2008 15:27
Wystarczy porównać tylko dwa miasta. Jelenią Górę i Karpacz. Tam miasto pozyskało kilka znakomitych inwestycji: hotele ze spa, kilkoma krytymi basenami i całoroczny stok śnieżny, a w Jeleniej Górze...? Puste frazesy, prywata osób zajmujących najwyższe funkcje i upadek. Taka "polityka" panów partyjniaków z PO spowodowała, że teraz już nie gonimy Wrocławia, ale gonimy ...Karpacz, który bije nas na głowę.
~wtajemniczony 12-02-2008 15:49
Referendum w sprawie odwołania Rady Miasta tuż, tuż...
~wtajemniczony 12-02-2008 15:53
nie wzięli tego wydatku pod uwagę;-)
~Wiesiek 12-02-2008 16:03
czy jest gdzieś szczegółowy budżet do wglądu?
~stary maruder 12-02-2008 16:55
a ja myślałem, że tak nudnego posiedzenia rady nie da się opisać tak krótko, zwięźle i trafnie, a jednak... myliłem się.
~BW 12-02-2008 17:31
do Anny: powiedz proszę co zrobiła ekipa Kusiaka i Pani Czernow przez 10 ostatnich lat???, czy to PO doprowadziło do tego że miasto się nie rozwija? że nie ma tutaj porządnego ośrodka wypoczynkowo rekreacyjnego, multikina,kręgielni, galerii handlowych, w tym sklepów markowych, koncertu i sztucznych ogni na sylwestra o parku wodnym nie wspomnę. Ile nowych inwestycji... Przebudź się dziewczyno i otwórz oczy i przestań dziamdziać...
~Proszę proszę, jakie 12-02-2008 17:52
to Wspólne Miasto łaskawe - chciało zafundować remonty elewacji prywatnych kamienic przy Rynku, wykupionych w dużym stopniu za grosze. Podpowiadam Sajnogowi, że są jeszcze kamienice przy Traugutta, Matejki, Wolności nie remontowane od 40-50 lat.... A przede wszystkim przypominam o tych wspólnotach, i mieszkańcach budynków spółdzielczych, którzy zaciągają wieloletnie kredyty na remonty i termomodernizacje - bo zdają sobie sprawę, ze własność oznacza też odpowiedzialność za stan budynków i ponoszenie kosztów. Proponowane przez WM prezenty dla wybranej grupy prywatnych właścicieli to bezczelny populizm.
~tak 12-02-2008 17:58
a gdzie nasz wojowniczy PIS?
~Niecierpliwy 12-02-2008 18:04
Kiedy referendum?
~bary33 12-02-2008 18:16
... a co z AQUAPARKIEM... ?
~Tewje Mleczarz 12-02-2008 18:30
Gdybym był bogaty, jaba daba daba dam... ja ba da ba, jaba daba dam...
~Maruda 12-02-2008 18:59
A dajta se na wstrzymanie!!! Jakie referendum??. Jakie odwołanie?!!!.RAZ ZDOBYTEJ WŁADZY BĘDZIEM BRONILI JAK SOCJALIZMU - A L(U)iD NAM W TYM POMOŻE WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM. Cieszczie sie, ze tylko taki ( mały) deficyyt!!! Mogli juz nas puścić z torbami - bo plany, zamierzenia, a nade wszystko zadłużenie Gminy w stosunku do wielu( np. Kempiński) A projekt budżetu był opublikowany na kilku stronach ostatniego Biuletyneu Informacyjnego tut. Rady
kazimierzp 12-02-2008 19:07
Proponuję nie planować referendum! Szkoda pieniędzy. Jeszcze nie było takiego w Polsce przypadku aby w gminach majacych ponad 20 tysięcy mieszkańców była wystarczająca dla ważnosci tego głosowania frekwencja. Chyba, że niektórzy chcieliby poprzez "walkę" o referendum wypromowac swoje nazwisko do najblizszych wyborów samorządowych! Niech to robią z własnej inwencji i na własny koszt, a nie podatników!!!
~ksk 12-02-2008 19:34
Co z remontem Stadionu Miejskiego , gdzie powstaną te cztery boiska ze sztuczną nawierzchnią ?
~Jan 12-02-2008 19:53
Co się dzieje z cenami wody pitnej !?. Podwyżka o 1/4 !!!. Kiedy w końcu Jeleniogórzanie przestaną splacać dawne długi Wodnika ?.
~mała 12-02-2008 20:13
a co z AQUAPARKIEM Wrocław juz ma wstyd , ze my jeszce nie gdzie mamy naturalne złoża moja ulica tez nie zrobiona a ile radnych obiecało a co z rzeka kamienna kiedy regulacja
~do kazimierzp 12-02-2008 20:56
to będzie
~Tewje Mleczarz 12-02-2008 21:07
Gdybym był bogaczem Dejdel didel dejdel Digu digu didel, dejdel dum Cały dzień bym biddy, biddy bum Gdybym ja był wielki pan. Pracy bym się brzydził Dejdel didel dejdel Digu digu didel, dejdel dum Gdybym ja był biddy, biddy bum Digu digu didel, dejdel, pan. Zbudowałbym ja dom najwyższy na świecie W samym by sercu miasta stał. A schodów by bez liku było w domu tym, Okropnie dużo w górę w dół ciut-ciut I donikąd schody też bym miał, Bo sobie tak akurat życzyłbym. W podwórku to ja chcę dorodny mieć drób Co krok "gul, gul", "kwa, kwa", "gę, gę" Taki koncert - ojojoj! - jak ze snu, Tu indyk, tam znów gęś, coś z kaczek i coś z kur I już każdy w krąg połapie się, Że właśnie ja, milioner, mieszkam tu. [wzdycha] Gdybym był bogaczem Dejdel didel dejdel Digu digu didel, dejdel dum Cały dzień bym biddy, biddy bum Gdybym ja był wielki pan. Pracy bym się brzydził Dejdel didel dejdel Digu digu didel, dejdel dum Gdybym ja był biddy, biddy bum Digu digu didel, dejdel, pan. Już widzę swoją Gołdę jako bogaczową dziś; Ma podbródki piękne dwa, W kuchni krząta się, gdzie kucharek moc I ważna jest, że aż strach i wszystkim ona rządzi, Oj, ależ ona radość ma, Mogąc sobie wrzeszczeć dzień i noc! Najmędrszych ludzi z miasta tłum już chce Odwiedzić mnie Już słuchają mych opinii jak Salomonowych rad. "Powiedz nam reb Tewie, wybacz nam reb Tewie", Niby cadyk słynę już na cały świat. [intonuje] I będzie całkiem bez znaczenia To, że mylę się lub łżę, Kto bogaty, ten rozumy zjadł! I miałbym wtedy czas, którego mi brak, By pędzić swój w synagodze byt, Przy wschodniej ścianie mieć stałe miejsce w niej I komentować tam co dzień Talmudu treść, Jak każdy dobry Żyd, Bo czy można słodziej żyć i lżej? [wzdycha] Gdybym był bogaczem Dejdel didel dejdel Digu digu didel, dejdel dum Cały dzień bym biddy, biddy bum Gdybym ja był wielki pan. Pracy bym się brzydził Dejdel didel dejdel Digu digu didel, dejdel dum Ty, coś jagnię stworzył, oraz lwa Czemuś uparł się, że właśnie ja Zepsułbym Ci boski świata plan, Gdybym ja był wielki pan!
~SebastianM 12-02-2008 21:19
1,7mln złoty na obchody = czysty idiotyzm!!! Obchody obchodami, ale wydaje mi się że taka pokaźna kwota znalazłaby inne miejsce na ulokowanie, mi.in na: - budowę odpowiedniego oświetlenia dla pieszych, takich jak u naszych sąsiadów - Czechów, gdzie przejście jest należycie oświetlone, a pieszy widoczny jak na dłoni - instalację windy dla niepełnosprawnych w teatrze, oj Marek powinieneś się wstydzić i choć przez moment poczuć to co te osoby czują na codzień!!! - rozpoczęcie wkońcu prac nad budową Aquaparku, bo jego brak to wstyd dla regionu Jeleniej Góry, zważywszy na zasoby naturalne - budowa ka...lizacji miejskiej osiedla Pomorskiego, bo nie wiem czy społeczeństwo wie, ale ścieki trafiają bezośrednio do rzeki Kamiennej, coś w stylu średniowiecza Panie Marku, - itp. itd
~xxx 12-02-2008 21:28
Szanowna redakcjo w zdaniu: ,,Przeciwni przyjęciu byli jednogłośnie radni Wspólnego Miasta" jest błąd rzeczowy. Powinno być ,, jednomyślnie".
~do mała 12-02-2008 21:51
Po co Ci AQUAPARK ? Mało mamy rzek w Jeleniej . Postaw rynnę do wody i zjeżdżalnia gotowa . "Obywatelu zrób sobie dobrze sam ... ":)
~_rymcycymcy___ 12-02-2008 22:24
A co z tramwajami ? Wrocław już ma, a my już nie ...wstyd, wstyd. I rzeki mamy jakieś krzywe i błotniste i pełno drzew i krzaków w mieście jak na wsi ...wstyd, wstyd !!! A co z ropą ? Kuwejt już ma, a u nas nie ma ...wstyd, wstyd ;) Trzeba dać radnym reprymendę i zrobić referendum i będzie im wstyd, a nie nam ;)
bryŻid bardot 12-02-2008 23:44
Jestem za. To najgorszy samorząd w historii Jeleniej Góry i Hirschberga!
~emigrant 13-02-2008 6:59
referendum, hm... ciekawy sposób uczczenia jubileuszu 900 lecia i promocja Jeleniej Góry mogłaby to być...
~kate 13-02-2008 10:22
gdzie ten biuletyn? chce wiedzieć kiedy będzie JOpkowa w Jeleniej , no i parę innych imprez też chetnie bym zaliczyła
~ktos 13-02-2008 14:49
Skoro taka zła ta Rada to jakie były poprzednie? Czy może tak z góry zakładacie, że władza jest zła...?
~zed 13-02-2008 16:17
BUDŻET PRZYGOTOWANY PRZEZ EKIPĘ KUSIAKA NA 2007 ROK: dochody 305 420 661 zł, wydatki 359 023 320 zł BUDŻECIK obecnej władzy: dochody 269.212.345 zł, wydatki 283.006.599 zł COFAMY SIĘ O JAKIEŚ 5 LAT!!! TO JEST MASAKRA A NIE WŁADZA!!!!!
~do zed 13-02-2008 18:48
ŚWIĘTE SŁOWA; autorstwo takiego budżetu należy przypisać starym, bardzo mądrym urzędnikom, którzy nie takiego prezydenta już przeżyli
~berta 13-02-2008 20:53
Referendum - w sprawie odwolania rady Miasta???? chyba jakies nieporozumienie!! Pewnie niezadowolona OPOZYCJA sie rzuca! czemu przegrani tak ciezko i z oporem oddają wladze??? a moze lepiej bedzie! a nie widze w budzecie pieniążkowe na zaplanowane wyjazdy zagraniczne? jak to bylo za tamtej kadencji!
~wiem 13-02-2008 21:12
Ta Rada Miasta to wstyd dla Jeleniej.Natychmiastowa rozwalka.Prezydent wraz ze swoimi zastepcami to samorzadowi Dyletanci!.Gdzie obiecana 2 liga.Tylko ludzie bez poczucia odpowiedzialnosci za wyrzucanie spolecznych pieniedzy w bloto potrafia podejmowac tak bez myslne decyzje w sprawie budowy sztucznych boisk.Pan wraz z cala ta swoja ekipa ,nie macie zielonego pojecia o budowaniu i rozbudowie baz sportowych.Jak Pan nie wie jak i co robic to jedz pan za miedze do Czech,to Pana naucza praktyki ,a nie Panskiej naukowej pseldo teorii.Jak na razie ,to RM jest ZEREM!.Siedza w stolki P!!!!,i za darmo biora pieniadze,nawet nie chca sie spotkac ze swoimi wyborcami,bo nie maja o czym z nimi rozmawiac!.Panie Prezrdencie!!! wybuduj Pan 8 sztucznych boisk ,a stadion na ZLOTNICZEJ sprzedaj na nowy Market,w ten sposob zostawi Pan mierny slad po sobie!!!!!.
~pytanko 14-02-2008 17:58
bo nie bardzo rozumiem! W artykule pisze: ''Dodał, że równie ważne punkty, o których nie wspomniano podczas sesji, to budowa czterech boisk ze sztuczną nawierzchnią (...)'' (Jerzy Łużniak). Nie wspomniano na sesji??? Czyli te boiska będą czy nie będą wybudowane?? Ja tam mieszkam na Kiepury i jak patrze na młodych chłopców z sąsiedniego bloku, którzy grają w koszykówkę to aż się płakać chce!! Chłopcy muszą grać na błocie i rzucać do 1 niewymiarowego kosza!! Wstyd! Przynajmniej jedno boisko powinno zostać wybudowane przy ul. Kiepury!! Tartanowe.....
~ssss 14-02-2008 18:15
h ttp://polskalokalna.pl/wasze-informacje/dolnoslaskie/news/jaki-chcecie-park-wodny,1059011,4510 w swidnicy chociaz mysla a w jeleniej ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group