Sobota, 6 marca
Imieniny: Agnieszki, Róży, Wiktora
Czytających: 6144
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Budujemy surrealistyczne miasto! Presja czasu na LWT

Poniedziałek, 11 lipca 2011, 14:11
Aktualizacja: Wtorek, 12 lipca 2011, 13:49
Autor: Organizator LWT
JELENIA GÓRA: Budujemy surrealistyczne miasto! Presja czasu na LWT
Fot. Organizatorzy
W drugi tydzień zajęć „wkroczyli” dziś uczestnicy warsztatów „Lato w Teatrze”, które trwają na scenie Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Do premierowego pokazu sztuki „Medioracja” pozostały już tylko cztery dni!

Czasu jest więc bardzo niewiele, tym bardziej, że widowisko jest rozbudowane i niełatwe. Jednak instruktorzy z Tadeuszem Wnukiem, koordynatorem projektu, są dobrej myśli. Tym bardziej, że dziś na scenie pojawił się istotny element całości: scenografia koncepcji Janusza Kijańskiego. Autor sam zakasał rękawy i zbudował miasto z przygotowanych wcześniej „klocków”.

To miasto wzniesione z sześcianów (kartonowych pudeł). Miasto pełne możliwości interpretacji i odniesień do różnych zjawisk w kulturze epoki, w której żył i tworzył Julian Tuwim oraz inni wielcy ludzie sztuki czasu futuryzmu, dadaizmu i surrealizmu. Na razie całość wygląda jeszcze „surowo”, ale po oklejeniu kartonów i wzmocnieniu ich, a także odpowiednich efektach świetlnych, powstanie pożądana głębia. Ważnym elementem scenografii są schody na rolkach. – To pewien symbol lat 30. XX wieku, wykorzystywany w pokazach rewiowych i innych widowiskach, nie może go zabraknąć i tu – mówi Tadeusz Wnuk.

Teraz adepci sceny mają określoną przestrzeń działań i łatwiej im będzie – w kontekście premiery – pracować nad poszczególnymi sekwencjami. Trzeba będzie jednak przebudować te, które już częściowo ułożono. Tak czy inaczej – przez młodzieżą i instruktorami – mnóstwo pracy. W ciągu czterech dni muszą zbudować całość „Medioracji” tak, aby w sobotę (16 lipca) o godz. 18 być gotowym do wyjścia na scenę i pokazania publiczności rezultatów dwutygodniowych warsztatów. Dodajmy, że kolejny pokaz będzie miał miejsce także w nadchodzącą niedzielę, 17 lipca.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group