Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6018
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Bitwa pod Tarczynką

Poniedziałek, 3 maja 2010, 8:25
Aktualizacja: 8:26
Autor: KAM
REGION: Bitwa pod Tarczynką
Fot. Andrzej Jaśkiewicz
Trwa spór mieszkańców o górę Tarczynka, która ma zostać podzielona na działki budowlane. Konflikt jest obecnie numerem jeden w mieście gołębiarki. Do rozmów włączył się starosta lwówecki, który szuka kompromisu.

Wleńska góra to nie tylko piękny krajobraz, lecz także powód kłótni wśród lokalnej społeczności. To właśnie z tej góry obserwowano w XIX wieku przebieg bitwy napoleońskiej. Właścicielem gruntów jest Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu państwa w Rakowicach Wielkich, której nic już nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedać grunty.

Wszystko zaczęło się z końcem 2007 roku, kiedy radni Wleń podjęli uchwałę planu zagospodarowania przestrzennego i sprzedaży gruntów góry Tarczynki. Tereny mają zostać podzielone na działki pod mieszkania. Część mieszkańców Wlenia nie zgadza się z takim rozwiązaniem zarzucając burmistrzowi Bogdanowi Mościckiemu, że nie przeprowadził konsultacji społecznej w tej kwestii. Włodarz miasta chce, żeby we Wleniu ruszyła gospodarka mieszkaniowa właśnie w tym miejscu.

Przeciwnikiem takiego rozwiązania jest Sławomir Osiecki, właściciel pałacu we Wleniu, który broni po części swojego interesu, ponieważ każda budowa i każda koparka u podnóża góry pogorszy warunki atrakcyjności dla turystów, którzy odwiedzają jego pałac. – Mieszkańców Wlenia cały czas ubywa, młodzi ludzie wyjeżdżają, więc według niego nie jest prawdą, że mieszkańcy Wlenia „duszą się” nie mając miejsca na nowe budowy – oto argument przeciwnika.
Te tereny należą do programu Natura 2000 więc ekolodzy mogą zaprotestować, jeśli w okolicy pojawią się buldożery i koparki.

Artur Zych, starosta lwówecki, chce być mediatorem w tej sprawie i dojść do jakiegoś kompromisu. Samorządowiec podsunął rozwiązanie, że góra mogłaby być przeznaczona do celów typowo turystycznych i rekreacyjnych. Wiązałoby się to, z ożywieniem ruchu turystycznego we Wleniu a mieszkańcy mieliby pełniejsze portfele. Czy pomysł zyska uznanie? Czas z pewnością pokaże czy urzędnicy będą mogli pójść na taki kompromis.

ANR w Rakowicach Wielkich, właściciel gruntów stawia sprawę jasno. Ustalenia w sprawie sprzedaży i podziale gruntów wyniknęły dwa lata temu, więc urzędnicy tej instytucji nie mają podstaw i nie będą zmieniali przeznaczenia tego terenu. Jeśli włodarze miasta zdecydują jednak, że tereny można zmienić na typowo rekreacyjne, sprawa znajdzie finał w sądzie. ANR chce sprzedawać działki na górze Tarczynka już pod koniec tego roku w drodze przetargu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1154
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group