Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 3804
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bilety do raju, czyli selekcja

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 9 lipca 2009, 13:10
Aktualizacja: Piątek, 10 lipca 2009, 8:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nowy rozdział warsztatów „Lato w teatrze”, które już cztery dni trwają w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Dziś uczestnicy próbowali zdobyć bilet do raju i dowiedzieli się, w jakich grupach będą pracowali nad spektaklem „Histeryja”. Poznali także zarysy treści sztuki.

Czwartek zaczął się od wspólnej rozgrzewki. Była gra w berka, czyli szalona pogoń po scenie JCK. W zabawę włączyli się Daniel Jacewicz i Tadeusz Rybicki. Ci sami panowie później stali się nietypowymi kasjerami dysponującymi kilkoma „biletami do raju”.

Zadaniem uczestników było przekonanie kasjerów, żeby im ten bilet dali. – Musicie wykorzystać te elementy, których nauczyliście się podczas trzech dni warsztatów – mówił Tadeusz Rybicki. W wielu przypadkach na nic zdały się prośby i błagania. Nie pomogła perswazja, racjonalne tłumaczenie. Nic nie dał krzyk i rozkaz. Panowie Daniel i Tadeusz najczęściej w przezabawny sposób odmawiali, a twarde „NIE!” zniechęcało wielu uczestników zabawy.

Kiedy w końcu bilety zostały rozdane, Tadeusz Rybicki wyjaśnił, że młodzi ludzie padli ofiarami niewinnej manipulacji. Tak naprawdę bowiem nie był istotny sposób proszenia o bilet, ale kolejność. – Dawaliśmy wejściówkę do raju co siódmej osobie – wyjaśnił niewinnie pan Tadeusz. – Chodzi w tym ćwiczeniu o to, że często ślepy los może przesądzić o szczęściu. W dochodzeniu do swoich marzeń nie można więc siedzieć z założonymi rękoma i rezygnować. Zwłaszcza w zawodzie aktora.

Uczestnicy warsztatów zostali też podzieleni na trzy grupy. – Selekcji dokonaliśmy kierując się naszymi spostrzeżeniami co do umiejętności i możliwości scenicznych poszczególnych osób. Teraz każdy zespół będzie pracował nad dwiema scenami, które – w etapie finalnym – zostaną połączone w jeden spektakl: „Histeryja”.

Sztuka nawiąże do głównego zadania tegorocznych warsztatów „Lato w teatrze”, czyli lokalnej „Pamięci i tożsamości”. Wykorzysta jednak elementy różnych epok w historii teatru, zwłaszcza antyku. Nie zabraknie też odniesień biblijnych. Łukasz Duda zamierza zrobić scenę z Adamem i Ewą. Daniel Jacewicz pragnie zastosować antyczną jedność ruchu, tekstu i muzyki. Dziś poszczególne zespoły rozmawiały o przygotowaniach. Padły też pytania dotyczące więzi młodych ludzi z małą ojczyzną: ich relacji w stosunku do naszego miasta. – Tu nie chodzi o opowiedzenie historii linearnej, ale o pobudzenie uczuć – mówił Daniel Jacewicz. Pomysłodawcy projektu chcą także uwypuklić pewną tożsamościową pustkę, która była codziennością pokoleń repatriantów, przybyłych na ziemie zachodnie i północne po 1945 roku.

Tym przygotowaniom bacznie będą przyglądali się Kacper Ziemianin, który przygotuje podkład muzyczny, oraz Marek Staszak odpowiedzialny za wizualizację do przedstawienia. Premiera – w niedzielę, 19 lipca, o godz. 19 w JCK przy ulicy Bankowej.

Projekt „Lato w teatrze” realizowany jest przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie oraz pomocy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Kolejny dzień warsztatów – jutro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~józia 9-07-2009 15:23
ago. 9-07-2009 17:23
A do zagrania Adama wybiorą pewnie jakąś Ewę.
~mamion 9-07-2009 19:32
Nieprawda. Przecież po zdjęciach widać, że jest na tyle chłopców.
~wuef 9-07-2009 20:06
na tyle żeby zagrać Adama ;)...
~do ~mamion 9-07-2009 20:17
Obyś miała rację!;-) Dziewcząt pięć razy tyle niż chłopców.
piipi 9-07-2009 23:08
*Mezczyzni-aktorzy maja fajnie ..bo moga zawsze bawic sie ..w BERKA ! Moga rowniez miec duzo rozwodow,bo ..TAKIEMU wszystko ..WYPADA !
~ 19-07-2009 13:52
Obserwowałam od początku reportaże z tych warsztatów. Teraz mogę napisać, że te wszystkie zdjęcia sa świetne (nie tylko te "tańczące, z plątaninąrąk i nóg), bo na nich widać emocje tych chłopców i dziewcząt, i tych urodziwych, i tych mniej urodziwych. Ja najbardziej zapamiętałam tę zarumienioną dziewczynę o długich blond włosach z nosem książce, dookoła której coś tam się dzieje, a ona zapomniała o Bożym świecie, będąc skupiona na czytaniu. Pana wszystkie zdjęcia właśnie tymi uchwyconymi emocjami na twarzach ludzi na nich występujących wyróżniają się od pozostałych zdjęć na tym portalu. Za najsłabsze z tych warsztatowych zdjęć ja osobiście uważam te, na których dziewczyny (jakoś chłopcy są bardziej od nich naturalni) za bardzo pozują, mają sztucznie powykrzywiane twarze, bo wiedzą, że te ich wygłupy będą pokazane potem na portalu. Ktoś inny może mieć inne zdanie na ten temat, bo przy tym był i wie jak to tam było naprawdę. Zdaję sobie sprawę z tego, że takie są prawa młodości, kiedy jeszcze wszystko pasuje (także wygłupy do zdjęcia). :-) Ci ludzie się potem rozejdą do swoich zajęć, a te zdjęcia to wspaniałe uchwycenie tych ulotnych chwil, kiedy się poznawali nawzajem i czegoś przy tym nauczyli (może także o życiu). Mam nadzieję, że z tego będzie jeszcze film.
~ 19-07-2009 22:25
nie będzie osobnego filmu - taki powstanie z dwóch pozostałych turnusów:-)
teessi 19-07-2009 23:03
.
~ 20-07-2009 17:18

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group