Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6737
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Bierzmowanie: tylko czysta formalność?

Sobota, 15 marca 2008, 7:59
Aktualizacja: 14:07
Autor: Angela
Region Jeleniogórski: Bierzmowanie: tylko czysta formalność?
Fot. Angela
Coraz częściej młodzi ludzie, którzy przyjmują sakrament bierzmowania, nie podchodzą do niego z potrzeby wiary, ale czystego pragmatyzmu. Bez świadectwa konfirmacji może być kłopot ze ślubem kościelnym w przyszłości.

Przyjęcie sakramentu bierzmowania zwanego sakramentem wylania Ducha Świętego, jak mówi ksiądz Stanisław Sierakowski, proboszcz parafii w Kaczorowie, pogłębia łaski otrzymane w sakramencie chrztu, np. łaskę uświęcającą, wiarę, miłość.
Ponadto umacnia w wierze i motywuje do zmian na lepsze. Do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej trzeba się więc solidnie przygotować.

W Kaczorowie do bierzmowania przystąpiło 135 młodych ludzi. Na nauki uczęszczali przez kilka tygodni, na których przypominali sobie informacje z zakresu wiary. – To dla mnie wielki dzień – powiedział jeden z bierzmowanych. – Przez długi czas przygotowywałem się do tego bierzmowania, a dzisiaj jestem taki zestresowany, że plącze mi się język. Wielu moich kolegów przyjmuje tę sytuację bez większych emocji, przynajmniej tak mówią, ale myślę, że każdemu ściska dzisiaj serce i gardło. Myślę, że to zobowiązuje do tego, żeby świadomie uczestniczyć w nabożeństwach i być lepszym człowiekiem – dodał.

Ale wśród młodzieży panuje moda na przekładanie przystąpienia do bierzmowania na później. Wielu młodych ludzi chodzi na nauki i podchodzi do konfirmacji tylko pragmatycznie. – Moja siostra nie była bierzmowana. Kiedy chciała wziąć ślub w kościele, okazało się, że miała bardzo dużo kłopotów, bo księża nie chcieli się na to zgodzić – mówi nam 16-letni Damian.– Dlatego ja wolę mieć to z głowy, choć do kościoła nie chodzę – podkreśla nastolatek.

Ksiądz Stanisław potwierdza, że bez bierzmowania można mieć kłopoty.
– Problem ludzi niebierzmowanych pojawia się, kiedy chcą oni zawrzeć związek małżeński lub zostają poproszeni na świadków do ślubu w rodzinie czy przyjęcie roli rodziców chrzestnych – mówi ks. proboszcz Stanisław Sierakowski z Kaczorowa. Wówczas trzeba jeździć i szukać biskupa oraz prosić o sakrament bierzmowania. Lepiej więc pomyśleć o tym w wieku szkolnym, który uważam za najbardziej odpowiedni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group