Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10460
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Bezpieczny turysta

Środa, 23 marca 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 14 lutego 2006, 14:02
Autor: kmp
Sekcja Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w trosce o bezpieczeństwo turystów odwiedzających ziemię jeleniogórską opracowała program prewencyjny pt. „ Bezpieczny turysta.”

Skierowany jest on zarówno do turystów odwiedzających nasz region, jak i do ich opiekunów, tj. przewodników sudeckich. Działania prewencyjne ukierunkowane są na przestępstwa najbardziej uciążliwe, tj. kradzieże kieszonkowe, kradzieże na tzw. wyrwę, a także kradzieże pojazdów. W miejscowościach wypoczynkowych naszego regionu pomimo tego, że z Policją ściśle współpracują Straż Miejska i Straż Graniczna w okresach nasilonego ruchu turystycznego w okresach ferii zimowych, świąt, wakacji wzrasta zagrożenie związane z w/w kategoriami przestępstw.

W celu poprawy bezpieczeństwa turystów i mieszkańców Policja zwiększyła faktyczny czas służby ogniw patrolowych zwłaszcza na trasach turystycznych, w okolicach baz noclegowych oraz na stokach narciarskich w formie patroli. Istotną rolę w tych działaniach odgrywa policjant -dzielnicowy, którzy zostali oni przeszkoleni w zakresie specyfiki dzielnicy turystycznej. Ten miejscowy stróż prawa inspiruje działania samorządów lokalnych zakresie realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego, aktywizuje działania społeczności lokalnych, gestorów turystyki, a także ściśle współpracuje z dyrektorami szkół, gdyż bardzo często sprawcami tych czynów karalnych są nieletni.

W ramach realizacji tego programu funkcjonariusze prewencji kryminalnej organizują spotkania z podmiotami policyjnymi na tematy dotyczące właściwego zabezpieczenia pojazdów i mienia oraz namawiają do korzystania wyłącznie z parkingów strzeżonych. W tym celu zostały również opracowane ulotki prewencyjne, w których zwarte są wskazówki i rady Policji, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, a także podane są numery telefonów do odpowiednich służb policyjnych zajmujących się zwalczaniem przestępczości na podległym terenie.

Jednakże ani sama Policja, ani też podmioty z nią współpracujące nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa bez udziału społeczeństwa. Działania Policji skierowane na ujawnianie sprawców przestępstw nie wystarczą, gdyż o wiele ważniejsze jest zapobieganie przestępczości. Skutecznie możemy z nią walczyć tylko wówczas gdy zjednoczymy siły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
449
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group