Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7119
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Bezpieczny Senior"

Środa, 19 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 12:36
Autor: Danuta

   W ramach realizowanego programu prewencyjnego: "Bezpieczny Senior", w dniu 10 października 2005r. w "Klubie Seniora" przy Osiedlowym Domu Kultury w Jeleniej Górze miało miejsce spotkanie, które prowadziła sierż.szt. Danuta Razmysłowicz z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

     W spotkaniu, które trwało ponad 2 godziny zakończyło się ankietowaniem uczestników spotkania oraz bardzo ciekawą dyskusją.
Ponadto pod kątem omawianego zagadnienia i przeprowadzonych do tej pory zajęć, w ramach prewencji kryminalnej wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa osobistego.

     Inspiracją do tematu dzisiejszego spotkania było ukazanie się artykułów prasowych dot. ludzi starszych. Na ich podstawie można stwierdzić, że ludzie starsi najczęściej dają się oszukać oraz okraść w wyniku nieostrożności, w tym przez osoby podające za: pracowników Administracji Mieszkaniowych, pracowników opieki społecznej, gazowni, elektrowni, kominiarza, listonosza oraz osób handlujących intratnym towarem, którzy są innej narodowości /Cyganie, Rumuni/.

     Temat zorganizowanego spotkania brzmiał: "NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ I OKRAŚĆ".

     W ramach spotkania oraz wobec podjętej współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Jeleniej Górze omówiono możliwość wyrobienia specjalnego dokumentu - legitymacji dla rencistów i emerytów.

     Emeryci i renciści, którzy mają zniżki na bilety autobusowe nie muszą wozić ze sobą sterty papierów poświadczających o tym prawie. Wystarczy wyrobić specjalną legitymację u przewoźnika. Zdjęcie do dokumentu wykona lub zeskakuje Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze, który tym samym chce się zabezpieczyć przed nieuczciwymi klientami i musi mieć zdjęcie danego pasażera w swojej bazie danych. Legitymacja kosztuje 2,50, nie jest obowiązkowa, ale co jest już bardzo widoczne ułatwia przejazdy takim osobom na podstawie biletów ulgowych. Wielu pasażerów wyrobiło takie legitymacje stąd też informacja dla Seniorów z "Klubu Seniora" przy Osiedlowym Domu Kultury.

     Ponadto jeszcze jeden element jest tutaj bardzo istotny. W momencie wyjmowania dokumentów potwierdzających uprawnienie do ulgi, złodziej, który działa w środkach komunikacji miejskiej ma jak "na tacy" (co kryje zawartość torebki, gdzie znajduje się portfel, dokumenty, klucze, jakie ofiara ma dochody, gdzie mieszka itd.) i …dokonuje kradzieży.

     Celem zapobieżenia takim sytuacjom oraz dbając o bezpieczeństwo osób starszych apelowałam o rozwagę, rozsądek i rozważenie możliwości wyrobienia takiego dokumentu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group