Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 5994
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bezdomni biorą zabytek

Wtorek, 6 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 20:32
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Wieży widokowej nie chcieli ani bezrobotni, ani przedsiębiorcy.

Towarzystwo Świętego Brata Alberta zajmie się od jutra utrzymaniem porządku i pilnowaniem popularnego „grzybka” na Wzgórzu Krzywoustego. Zdaniem samorządowców to szansa, aby zaniedbane miejsce odzyskało dawny blask.

Pensjonariusze schroniska dla bezdomnych mężczyzn św. Brata Alberta są gotowi do pracy. Będą nie tylko sprzątać wieżę i jej okolice, lecz także stać u jej bram i wpuszczać zainteresowanych turystów i spacerowiczów.
– Obiekt nie został przekazany na własność towarzystwu. Będzie się ono jedynie opiekowało wieżą – mówi Bogusław Gałka, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Wstęp będzie bezpłatny, ale bezdomni liczą na datki od zwiedzających. – Podreperuje to budżet schroniska – usłyszeliśmy w placówce.
Samorządowcy powierzyli obiekt bezdomnym, ponieważ nie znalazł się żaden inwestor, chętny na kupno zabytku za symboliczną złotówkę. Obiekt można było przejąć od początku wakacji.

Janusz Jędraszko, szef Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych, które chciało przejąć wieżę, zrezygnował z tego zamiaru. – Miasto postawiło nam rygorystyczne warunki, dotyczące głównie ubezpieczenia tego zabytku. Nie oszacowano jego wartości, a taras widokowy wymaga remontu. Dlatego nie podjęliśmy się tego – tłumaczy Jędraszko.

Bogusław Gałka jest przekonany, że bezdomni poradzą sobie z opieką nad popularnym „grzybkiem”. – Jeśli inwestorzy zobaczą, że o ten zabytek można zadbać, będą bardziej otwarci na jego przejęcie – argumentuje zastępca prezydenta. Jego zdaniem, teraz korzyść jest podwójna: podopieczni schroniska znajdą zajęcie, a zabytek – opiekuna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
834
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Piechowice: Burchacki vs. Kubielski
 
Karkonosze
Premiera już za tydzień
 
Aktualności
Patryk dziękuje uczestnikom pikniku
 
Aktualności
Diamencikowe stroje są super
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group