Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6835
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bajkowa premiera

Sobota, 3 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 3 marca 2007, 10:40
Autor: Angela
Jelenia Góra: Bajkowa premiera
Fot. Teatr Jeleniogórski
W najbliższą niedzielę (4 marca) Scena Animacji Teatru Jeleniogórskiego zaprasza na pierwszą w 2007 roku premierę.

- To „Porwanie w Tiutiurlistanie” Żukrowskiego w reżyserii Ireny Dragan - mówi Bogdan Nauka, dyrektor naczelny TJ i kierownik artystyczny Sceny Animacji.
„Porwanie” to opowieść o przygodach królewny Wiolinki, córki króla Cynamona, władcy Tiutiurlistanu. Porwana przez Cygana Nagniotka, odmieniona zewnętrznie i wewnętrznie przez jego złe czary, miała stać się przyczyną wojny pomiędzy Tiutiurlistanem i Blabancją rządzoną przez króla Baryłkę. Tragedii udało się zapobiec w ostatniej chwili.
- Tak jak Wojciech Żukrowski, w tym spektaklu chciałam przede wszystkim uwypuklić bezsensowność wszelkich wojen, które niemal zawsze rozpoczynają się z błahych powodów, z równie błahych się kończą i w każdej chwili mogą rozpocząć od nowa - opowiada Irena Dragan. - To prawda, że dziś nie żyjemy podczas okrutnej wojny, w czasie której powstawało "Porwanie", ale i dziś mamy do czynienia z niepotrzebnymi kłótniami, swarami, złością. Pięknie to ujmuje Liliana Barańska, poetka krakowska, która jest autorką piosenek w spektaklu.
„Porwanie w Tiutiurlistanie” od lat jest lekturą 4 klasy szkoły podstawowej. W 1976 roku powieść została wpisana na Listę Honorową IBBY i uhonorowana Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena (nagroda zwana Małym Noblem, przyznawana pisarzom z całego świata).
Autorką adaptacji i reżyserem jeleniogórskiego „Porwania w Tiutiurlistanie” jest Irena Dragan, od ponad 25 lat dyrektorka Państwowego Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Premiera „Porwania w Tiutiurlistanie” odbędzie się w najbliższą niedzielę (4 marca) o godz. 16 w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach.
Kolejne spektakle zaplanowane są na 6 i 7 marca (godz. 10), 11 marca (godz. 16) oraz 13 i 14 marca (10). Bilety w cenie 10 złotych.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group