Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 2207
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Badanie bez kolejki

Piątek, 19 października 2018, 6:19
Aktualizacja: Sobota, 20 października 2018, 11:23
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Badanie bez kolejki
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
W ostatnim czasie pisaliśmy o pacjentach z podejrzeniem choroby nowotworowej, którzy zostali wykreśleni z kolejki oczekujących na badanie gastroskopii i kolonoskopii w przychodni KCM w Jeleniej Górze, ponieważ placówce nie przedłużono kontraktu z NFZ. Ze stanowiska NFZ wynika, że to KCM nie dopełnił formalności, czemu zaprzecza szefowa KCM. Najważniejsze jest jednak to, że pacjent ma prawo starać się o te badania w zakontraktowanej przychodni bez czekania w kolejce „od nowa”.

Jak informuje Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ, ambulatoryjne badania w zakresie kolonoskopii i gastroskopii są obecnie realizowane w: Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, Centrum Medycznym w Karpaczu, Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ w Zgorzelcu oraz (wybranym w konkursie zamiast KCM) Centrum Specjalistycznym Biomed w Bolesławcu.

- W regionie jeleniogórskim było 5 miejsc realizacji badań gastroskopii oraz kolonoskopii i obecnie także jest 5 miejsc, tylko zamiast firmy KCM w Jeleniej Górze jest w tej chwili Centrum Specjalistyczne Biomed w Bolesławcu – informuje Joanna Mierzwińska, rzeczniczka NFZ-u.

Jednocześnie Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że „pacjenci oczekujący w kolejce na badanie w placówce, która zakończyła z NFZ umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych, powinni zgłosić się do niej w celu otrzymania oryginału skierowania oraz bezpłatnego zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących wraz z podaniem daty, kiedy pacjent został do niej wpisany. A rejestrując się w „zakontraktowanej” przychodni powinien zostać zarejestrowany z uwzględnieniem daty wpisu w poprzedniej placówce.

- Na podstawie skierowania osoba ubezpieczona wybiera nową placówkę medyczną spośród tych, które aktualnie posiadają z Funduszem umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych – informuje Joanna Mierzwińska. - Wybrana placówka medyczna – o ile nie ma bieżącej możliwości zrealizowania świadczenia – ma obowiązek w dniu zgłoszenia wpisania pacjenta na listę oczekujących uwzględniając datę wpisu w poprzedniej placówce. W trakcie rejestracji należy przedstawić skierowanie, a także dołączyć zaświadczenie o dacie zgłoszenia do kolejki w placówce medycznej, która zakończyła umowę z NFZ. Pacjent rejestrując się na badanie w nowej placówce jest zobowiązany do dostarczenia oryginału skierowania nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia rejestracji – dodaje rzeczniczka NFZ.

Informacje o placówkach medycznych realizujących umowy zawarte z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ dostępne są na stronie internetowej Oddziału www.nfz-wroclaw.pl w zakładce „Gdzie się leczyć” lub można uzyskać osobiście w Dolnośląskim Oddziale Wojewódzkim w godzinach 08.00-16.00 w Centrum Obsługi Ubezpieczonych we Wrocławiu ul. Dawida 2 lub telefonicznie dzwoniąc na numer telefonu 71/ 79 79 100 i na bezpłatną infolinię 800 804 001.

A co do sporu KCM Clinic z NFZ…

Jak informuje Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ do konkursu na świadczenie usług z zakresu badań gastroskopii i kolonoskopii na region jeleniogórski wpłynęło 6 ofert, w tym oferta od KCM w Jeleniej Górze.

- Oferta KCM zawierała braki formalne, dlatego komisja konkursowa zwróciła się do placówki medycznej o ich uzupełnienie – informuje Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy NFZ. - Placówka medyczna - w wyznaczonym terminie - nie uzupełniła w całości braków formalnych. W uzupełnieniu zabrakło polisy OC lub oświadczenia stwierdzającego, że umowa odpowiedzialności cywilnej zostanie zawarta na okres obowiązywania umowy. Zgodnie z przepisami oferta taka podlega odrzuceniu. Komisja konkursowa - po zakończeniu negocjacji - wybrała ofertę firmy Biomed z Bolesławca, która zdobyła największą liczbę punktów w rankingu – czytamy w odpowiedzi rzecznika prasowego NFZ Joanny Mierzwińskiej.

Natomiast Monika Mikulicz-Pasler, prezes zarządu KCM Clinic twierdzi, że komplet dokumentów został dostarczony na czas, ale zabrakło dobrej woli ze strony NFZ-u do przedłużenia kontraktu na badania gastro i kolonoskopii.

- „KCM Clinic S.A. oświadcza, że spełnił wszystkie wymogi ofertowe w zakresie realizacji ogłoszonego konkursu i że wszystkie wymagane dokumenty łącznie z polisą były składane w terminie w oddziale DOW NFZ Jelenia Góra co najmniej 1 dzień przed terminem, jak również były wysyłane przez e-mail na adres, z którego przychodziły drogą elektroniczną zawiadomienia o wezwaniu do usunięcia braków. Taką formę akceptował NFZ we wcześniejszych konkursach w bieżącym roku. Brak dodatkowego oświadczenia o zawarciu w przyszłości umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej został uzupełniony z prośbą o uznanie i uwzględnienie w postępowaniu konkursowym. Jakkolwiek składanie oświadczeń o zawarciu w przyszłości umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest całkowicie absurdalne z uwagi na fakt, że każdy podmiot medyczny podlega ustawowo obowiązkowi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i zapis ten musi być realizowany przez każdego świadczeniodawcę i jest realizowany corocznie w grudniu przez KCM Clinic S.A. na kolejny rok kalendarzowy. Powołaliśmy się w złożonym proteście na zapis ustawodawcy nakładający na jednostki organizacyjne wykonujące działalność leczniczą, obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na warunkach określonych w art. 25 ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z treścią art. 136b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027), świadczeniodawca podlega obowiązkowi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Tym samym odrzucenie oferty i nie uwzględnienie złożonego protestu było naszym zdaniem wyrazem braku dobrej woli ze strony NFZ do kontynuacji naszego kontraktu na rzecz mieszkańców Jeleniej Góry i regionu” – czytamy w oświadczeniu prezes KCM Clinic.

Twoja reakcja na artykuł?

6
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
6
18%
Złości
20
61%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group