Wtorek, 17 września
Imieniny: Justyny, Franciszka, Roberta
Czytających: 36425
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Badanie bez kolejki

Piątek, 19 października 2018, 6:19
Aktualizacja: Sobota, 20 października 2018, 11:23
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Badanie bez kolejki
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
W ostatnim czasie pisaliśmy o pacjentach z podejrzeniem choroby nowotworowej, którzy zostali wykreśleni z kolejki oczekujących na badanie gastroskopii i kolonoskopii w przychodni KCM w Jeleniej Górze, ponieważ placówce nie przedłużono kontraktu z NFZ. Ze stanowiska NFZ wynika, że to KCM nie dopełnił formalności, czemu zaprzecza szefowa KCM. Najważniejsze jest jednak to, że pacjent ma prawo starać się o te badania w zakontraktowanej przychodni bez czekania w kolejce „od nowa”.

Jak informuje Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ, ambulatoryjne badania w zakresie kolonoskopii i gastroskopii są obecnie realizowane w: Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, Centrum Medycznym w Karpaczu, Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ w Zgorzelcu oraz (wybranym w konkursie zamiast KCM) Centrum Specjalistycznym Biomed w Bolesławcu.

- W regionie jeleniogórskim było 5 miejsc realizacji badań gastroskopii oraz kolonoskopii i obecnie także jest 5 miejsc, tylko zamiast firmy KCM w Jeleniej Górze jest w tej chwili Centrum Specjalistyczne Biomed w Bolesławcu – informuje Joanna Mierzwińska, rzeczniczka NFZ-u.

Jednocześnie Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że „pacjenci oczekujący w kolejce na badanie w placówce, która zakończyła z NFZ umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych, powinni zgłosić się do niej w celu otrzymania oryginału skierowania oraz bezpłatnego zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących wraz z podaniem daty, kiedy pacjent został do niej wpisany. A rejestrując się w „zakontraktowanej” przychodni powinien zostać zarejestrowany z uwzględnieniem daty wpisu w poprzedniej placówce.

- Na podstawie skierowania osoba ubezpieczona wybiera nową placówkę medyczną spośród tych, które aktualnie posiadają z Funduszem umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych – informuje Joanna Mierzwińska. - Wybrana placówka medyczna – o ile nie ma bieżącej możliwości zrealizowania świadczenia – ma obowiązek w dniu zgłoszenia wpisania pacjenta na listę oczekujących uwzględniając datę wpisu w poprzedniej placówce. W trakcie rejestracji należy przedstawić skierowanie, a także dołączyć zaświadczenie o dacie zgłoszenia do kolejki w placówce medycznej, która zakończyła umowę z NFZ. Pacjent rejestrując się na badanie w nowej placówce jest zobowiązany do dostarczenia oryginału skierowania nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia rejestracji – dodaje rzeczniczka NFZ.

Informacje o placówkach medycznych realizujących umowy zawarte z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ dostępne są na stronie internetowej Oddziału www.nfz-wroclaw.pl w zakładce „Gdzie się leczyć” lub można uzyskać osobiście w Dolnośląskim Oddziale Wojewódzkim w godzinach 08.00-16.00 w Centrum Obsługi Ubezpieczonych we Wrocławiu ul. Dawida 2 lub telefonicznie dzwoniąc na numer telefonu 71/ 79 79 100 i na bezpłatną infolinię 800 804 001.

A co do sporu KCM Clinic z NFZ…

Jak informuje Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ do konkursu na świadczenie usług z zakresu badań gastroskopii i kolonoskopii na region jeleniogórski wpłynęło 6 ofert, w tym oferta od KCM w Jeleniej Górze.

- Oferta KCM zawierała braki formalne, dlatego komisja konkursowa zwróciła się do placówki medycznej o ich uzupełnienie – informuje Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy NFZ. - Placówka medyczna - w wyznaczonym terminie - nie uzupełniła w całości braków formalnych. W uzupełnieniu zabrakło polisy OC lub oświadczenia stwierdzającego, że umowa odpowiedzialności cywilnej zostanie zawarta na okres obowiązywania umowy. Zgodnie z przepisami oferta taka podlega odrzuceniu. Komisja konkursowa - po zakończeniu negocjacji - wybrała ofertę firmy Biomed z Bolesławca, która zdobyła największą liczbę punktów w rankingu – czytamy w odpowiedzi rzecznika prasowego NFZ Joanny Mierzwińskiej.

Natomiast Monika Mikulicz-Pasler, prezes zarządu KCM Clinic twierdzi, że komplet dokumentów został dostarczony na czas, ale zabrakło dobrej woli ze strony NFZ-u do przedłużenia kontraktu na badania gastro i kolonoskopii.

- „KCM Clinic S.A. oświadcza, że spełnił wszystkie wymogi ofertowe w zakresie realizacji ogłoszonego konkursu i że wszystkie wymagane dokumenty łącznie z polisą były składane w terminie w oddziale DOW NFZ Jelenia Góra co najmniej 1 dzień przed terminem, jak również były wysyłane przez e-mail na adres, z którego przychodziły drogą elektroniczną zawiadomienia o wezwaniu do usunięcia braków. Taką formę akceptował NFZ we wcześniejszych konkursach w bieżącym roku. Brak dodatkowego oświadczenia o zawarciu w przyszłości umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej został uzupełniony z prośbą o uznanie i uwzględnienie w postępowaniu konkursowym. Jakkolwiek składanie oświadczeń o zawarciu w przyszłości umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest całkowicie absurdalne z uwagi na fakt, że każdy podmiot medyczny podlega ustawowo obowiązkowi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i zapis ten musi być realizowany przez każdego świadczeniodawcę i jest realizowany corocznie w grudniu przez KCM Clinic S.A. na kolejny rok kalendarzowy. Powołaliśmy się w złożonym proteście na zapis ustawodawcy nakładający na jednostki organizacyjne wykonujące działalność leczniczą, obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na warunkach określonych w art. 25 ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z treścią art. 136b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027), świadczeniodawca podlega obowiązkowi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Tym samym odrzucenie oferty i nie uwzględnienie złożonego protestu było naszym zdaniem wyrazem braku dobrej woli ze strony NFZ do kontynuacji naszego kontraktu na rzecz mieszkańców Jeleniej Góry i regionu” – czytamy w oświadczeniu prezes KCM Clinic.

Twoja reakcja na artykuł?

6
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
6
18%
Złości
20
61%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
1103
Powinien zostać, gdzie jest
57%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
43%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Czy to oni są winni tragedii w Kłodzku?!
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Mysłakowice wygrały z żywiołem!
 
Aktualności
Nie mają jak jutro iść do pracy
 
Aktualności
Wymietli mięso i chleb z Lidla
 
Aktualności
Wzmacniają most we Lwówku
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group