Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5994
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Azbest nie tylko pod Chojnikiem

Wtorek, 27 maja 2008, 9:21
Aktualizacja: 11:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Azbest nie tylko pod Chojnikiem
Fot. TEJO
Ostrzeżenie o groźnej dla zdrowia substancji można przeczytać w Sobieszowie na płocie okalającym rozbiórkę domów przy ul. Cieplickiej. To niezbyt miła wiadomość dla wycieczkowiczów, którzy udają się na położony kilkaset metrów stąd zamek Chojnik.

To azbest, którym pokryto dach rozbieranej budowli. Konkretnie – płytki eternitowe. Substancja, której włókna mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. – Najbardziej niebezpieczne są włókna długie i cienkie. Przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się do płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. Takie włókna powstają głównie podczas ścierania.

Dom, w którym wykorzystano azbest – bardzo popularny w latach 60. i 70. ubiegłego wieku w budownictwie – jest jednym z wielu tego typu w stolicy Karkonoszy. Obecnie użycie wyrobów z dodatkiem tego minerału jest zakazane i zaleca się usuwanie ich z istniejących już obiektów.

Azbestowe komponenty masowo stosowano, na przykład, podczas akcji „Tysiąc szkół na tysiąclecie” w latach 60. XX stulecia. W Jeleniej Górze kilka placówek szkolnych powstało właśnie w tamtych czasach. Azbest nie jest jednak groźny, póki nie poddaje się go obróbce. A tak dzieje się w Sobieszowie, gdzie włókna groźnej substancji na pewno wirują w powietrzu przy ul. Cieplickiej na wysokości Sądowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group