Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 3060
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Archeologiczny chrzest Książnicy Karkonoskiej

Czwartek, 19 czerwca 2008, 15:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 czerwca 2008, 12:06
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Archeologiczny chrzest Książnicy Karkonoskiej
Fot. TEJO
Konferencją naukową pod hasłem „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie – 900 lat tradycji” rozpoczęto w czwartek działalność Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska.

Impreza, która jest jednym z akcentów jubileuszu Jeleniej Góry, miała trwać dwa dni, ale program uległ zmianie, ponieważ – z losowych przyczyn – nie dojechało kilku prelegentów.

Konferencję otworzył Marek Obrębalski, prezydent miasta, w asyście gospodarza obiektu, posła Marcina Zawiły, dyrektora Grodzkiej Biblioteki Publicznej. – Mogę zaryzykować, że witam państwa już w Książnicy, choć oficjalnie będzie tak się nazywała dopiero od 1 lipca – powiedział parlamentarzysta.

Zaszczyt przeprowadzenia inauguracyjnego wykładu przypadł archeologowi, Stanisławowi Firsztowi, dyrektorowi Muzeum Karkonoskiego, który opowiedział o badaniach archeologicznych na przestrzeni dziejów oraz o postulatach naukowych.

– Nie ma naukowego dowodu na to, że miasto zostało założone w 1108 roku, ale też nie można z całą pewnością tego wykluczyć – zaznaczył mówca, biorąc pod uwagę rezultaty dotychczasowych eksploracji. Archeolodzy nie odkryli przedmiotów starszych niż dwunasto-trzynastowieczne, ale też zbadali zaledwie ułamek terenów, które interesują naukowców.

Bolączką archeologii jest brak publikacji na temat dotychczasowych osiągnięć i wniosków. – To tamuje rozwój myśli badawczej – podkreślił Stanisław Firszt. – To tak jak fabryka, która coś produkuje, a potem chowa towar do magazynów, zamiast go sprzedać – skonkludował.

Podczas konferencji odbyły się jeszcze wykłady Przemysława Wiszewskiego, który mówił o relacjach między gospodarką a wiarą, Marcina Zawiły (podziemie poakowskie w regionie jeleniogórskim w latach 1945-48), Jana Sielezina (dzieje polityczne Jeleniej Góry w okresie powojennym). W plan wpisano też prelekcje Roberta Klimentowskiego o działalności Urzędu Bezpieczeństwa, Mariana Iwanka (historycy i historiografia Jeleniej Góry w okresie powojennym) oraz Ivo Łaborewicza (archiwalia jeleniogórskie i ich możliwości badawcze).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group