Niedziela, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 6046
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Archeologiczny chrzest Książnicy Karkonoskiej

Czwartek, 19 czerwca 2008, 15:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 czerwca 2008, 12:06
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Archeologiczny chrzest Książnicy Karkonoskiej
Fot. TEJO
Konferencją naukową pod hasłem „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie – 900 lat tradycji” rozpoczęto w czwartek działalność Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska.

Impreza, która jest jednym z akcentów jubileuszu Jeleniej Góry, miała trwać dwa dni, ale program uległ zmianie, ponieważ – z losowych przyczyn – nie dojechało kilku prelegentów.

Konferencję otworzył Marek Obrębalski, prezydent miasta, w asyście gospodarza obiektu, posła Marcina Zawiły, dyrektora Grodzkiej Biblioteki Publicznej. – Mogę zaryzykować, że witam państwa już w Książnicy, choć oficjalnie będzie tak się nazywała dopiero od 1 lipca – powiedział parlamentarzysta.

Zaszczyt przeprowadzenia inauguracyjnego wykładu przypadł archeologowi, Stanisławowi Firsztowi, dyrektorowi Muzeum Karkonoskiego, który opowiedział o badaniach archeologicznych na przestrzeni dziejów oraz o postulatach naukowych.

– Nie ma naukowego dowodu na to, że miasto zostało założone w 1108 roku, ale też nie można z całą pewnością tego wykluczyć – zaznaczył mówca, biorąc pod uwagę rezultaty dotychczasowych eksploracji. Archeolodzy nie odkryli przedmiotów starszych niż dwunasto-trzynastowieczne, ale też zbadali zaledwie ułamek terenów, które interesują naukowców.

Bolączką archeologii jest brak publikacji na temat dotychczasowych osiągnięć i wniosków. – To tamuje rozwój myśli badawczej – podkreślił Stanisław Firszt. – To tak jak fabryka, która coś produkuje, a potem chowa towar do magazynów, zamiast go sprzedać – skonkludował.

Podczas konferencji odbyły się jeszcze wykłady Przemysława Wiszewskiego, który mówił o relacjach między gospodarką a wiarą, Marcina Zawiły (podziemie poakowskie w regionie jeleniogórskim w latach 1945-48), Jana Sielezina (dzieje polityczne Jeleniej Góry w okresie powojennym). W plan wpisano też prelekcje Roberta Klimentowskiego o działalności Urzędu Bezpieczeństwa, Mariana Iwanka (historycy i historiografia Jeleniej Góry w okresie powojennym) oraz Ivo Łaborewicza (archiwalia jeleniogórskie i ich możliwości badawcze).

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
519
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
33%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
28%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Pogodowo
Oberwanie chmury
 
112
Domowa plantacja marychy
 
Aktualności
Uroczyście dla Biało–Czerwonej
 
112
Młodzi już jeżdżą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group