Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 4674
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Akcent karkonoski podczas Dni Lajtowych 2015

Piątek, 6 listopada 2015, 8:09
Aktualizacja: 17:10
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Akcent karkonoski podczas Dni Lajtowych 2015
Mirosław Górecki
Fot. Anna Tęcza
Podczas XVI Dni Lajtowych 2015 zaplanowano akcent miejscowy. Będą to referaty wygłoszone przez Tomasza Nasiółkowskiego z Karpacza (06.11. o godz. 19.30 w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu) oraz Mirosława Góreckiego z Kowar (08.11. o godz. 13.00 również w Hotelu Gołębiewski).

Tomasz Nasiółkowski przedstawi „Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach”. Podczas swojego wykładu przedstawi obrazy uświadamiające nam za co kochamy Karkonosze. Odniesie się także do historii prowadzenia badań meteorologicznych. Okazuje się bowiem, że pierwsze badania meteorologiczne podjęto tutaj dużo wcześniej niż nam się to wydaje. Wykorzystywano wówczas istniejącą już na Śnieżce kaplicę św. Wawrzyńca. To właśnie w niej prowadzono obserwacje. Jest udokumentowane, że ciągłe badania na Śnieżce prowadzono w latach 1824-1834. Okazuje się także, że inicjatorem prowadzenia badań był Johann Wolfgang Goethe. Jednak dopiero w roku 1900 wybudowano tu prawdziwe obserwatorium meteorologiczne.

Po stu latach budynek rozebrano i zwieziono na dół gdzie miał być wykorzystany do innych celów. Niestety tak się nie stało. 23 października 1976 r. oficjalnie otwarto nowe obserwatorium w nowym obiekcie znanym jako latające talerze. Obserwatorium nosi imię Tadeusza Hołdysa – pierwszego kierownika. Tak więc możemy się poszczycić 135-letnim okresem prowadzenia nieprzerwanych pomiarów meteorologicznych.
Tomasz Nasiółkowski opowie także o zjawiskach jakie można, przebywając w naszych górach, zobaczyć. Ponieważ pracuje on w obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce ma o wiele więcej okazji by być świadkiem takich zjawisk niż zwykły turysta. Będziemy zatem mogli dowiedzieć się jak powstaje szadź, Widmo Brockenu, halo słoneczne, ognie św. Elma, powietrzne wodospady. Dowiemy się także jak w górach tworzy się czapka i kiedy możemy zobaczyć Boskie promienie.

Mirosław Górecki przedstawi referat pt. „Historia zabudowy Śnieżki na podstawie zbioru starych widokówek”. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że zbiór który posiada to wynik dbania o zdrowie. Wszystkie bowiem kartki i pamiątki nabywał za pieniądze, które do tej pory wydawał na papierosy. Jego zbiór kartek i pocztówek jest przeogromny, jednak wciąż nie ma w nim tej najbardziej wartościowej, uważanej za pierwszą wysłaną ze Śnieżki.

Pierwszym obiektem jaki powstał na Śnieżce była kaplica św. Wawrzyńca. Miała ona pokazać sąsiadom kto jest właścicielem tych terenów. Wybudował ją Christopher Schaffgotsch. W Pruskiej Boudzie działała najwyżej w Prusach położona placówka pocztowa. W 1868 zbudowano kolejne schronisko – Czeską Boudę. Ciekawostką związaną ze Śnieżką jest powstanie pierwszej widokówki. Była to korespondentka, na której 23 lipca 1873 roku Fryderyk Sommer dodał stempel okolicznościowy. Póżniej, w wyniku ogłoszonego konkursu, przyjęto używaną dzisiaj nazwę dawnej korespondentki jako pocztówka. Ową nazwę zgłosił do konkursu Henryk Sienkiewicz (pod pseudonimem). Jak poważnie traktowano w tamtych czasach swoją pracę niech świadczy fakt, iż na zachowanych kartkach możemy dojrzeć stempel wysyłkowy przybity rano na Śnieżce, a drugi docelowy jeszcze tego samego dnia wieczorem w Berlinie!

Wracając jednak do budowli, to w roku 1900 oddano do użytku najdroższy tego typu obiekt w Prusach, czyli obserwatorium meteorologiczne. Budynek ten przetrwał równo wiek i został rozebrany ze względu na jego zły stan techniczny. Obserwatorium działa teraz w nowym obiekcie tzw. latających dyskach. Obecnie na Śnieżce działa poczta czeska umiejscowiona w nowym budynku przypominającym kontener. Trzeba ze smutkiem przyznać, że z dawnych obiektów wzniesionych na najwyższej górze Karkonoszy przetrwał tylko jeden. Jest to kaplica św. Wawrzyńca.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group