Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6926
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 6–latki w szkole. Szansa czy zagrożenie?

Czwartek, 10 września 2015, 8:00
Aktualizacja: Piątek, 11 września 2015, 8:10
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: 6–latki w szkole. Szansa czy zagrożenie?
Fot. Archiwum
Budząca wiele kontrowersji i sprzeciwów reforma dotycząca wcześniejszego rozpoczęcia nauki szkolnej w tym roku doczekała się pełnej realizacji. 1 września swoją edukację rozpoczęły wszystkie sześcioletnie dzieci.

W 2014 roku obowiązek rozpoczęcia nauki dotyczył dzieci siedmioletnich oraz dzieci w szóstym roku życia, które urodziły się w pierwszej połowie roku 2008. Maluchy urodzone w drugiej połowie tego roku nie musiały jeszcze rozpoczynać swojej przygody ze szkołą. Obecnie rodzice nie mają wyboru i muszą posłać dziecko do szkoły. Wcześniejsze rozpoczęcie nauki ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Zadowoleni rodzice widzą w tym rozwiązaniu większe szanse na rozwój dziecka. Po drugiej stronie opowiadają się ci, którzy uważają to za zawłaszczanie dzieciństwa i za wszelką cenę walczyli o „uratowanie maluchów”. Według nich, rodzic powinien mieć prawo do decydowania o tym, czy jego pociecha jest gotowa na wcześniejszą edukację.

Wcześniejsze posyłanie dzieci do szkoły nie jest niczym nowym. Sześciolatki rozpoczynają swoją naukę w większości krajów europejskich. Tak jest np. w Austrii, Belgii, Niemczech, Czechach czy Danii. W sumie aż w 22 krajach Unii Europejskiej.

W Jeleniej Górze, w roku szkolnym 2015/2016, utworzono 43 oddziały klas pierwszych. Około 1065 uczniów rozpocznie naukę w klasach szkół podstawowych. Do szkoły poszły więc wszystkie dzieci 6-letnie oraz 7-latki urodzone w II połowie 2008 roku.

Według wyników badań Najwyższej Izby Kontroli z 2014 roku rodzice mogą być spokojni o przygotowanie szkół na przyjęcie młodszych dzieci. W objętych kontrolą szkołach podstawowych w Polsce wykazano, że wszystkie zatrudniają kadrę nauczycielską wykwalifikowaną do kształcenia najmłodszych uczniów, a budynki posiadają sale lekcyjne potrzebne do prowadzenia zajęć z sześciolatkami. Pozytywnie wyszło też oceniono wyposażenie szkół (meble uczniowskie, pomoce dydaktyczne, zabawki, place zabaw, toalety).

Również jeleniogórskie placówki są kompleksowo przygotowane na przyjęcie młodych uczniów. O jak najlepsze warunki zaczęto dbać już trzy lata temu, a Miasto Jelenia Góra sukcesywnie doposażyło sale lekcyjne w odpowiedni sprzęt i wyposażenie dydaktyczne. Szkoły podstawowe zostały także uzupełnione o place zabaw „Radosne Szkoły” oraz wyposażono tzw. miejsca zabaw dla dzieci młodszych. W roku szkolnym 2015/2015 placówki zostaną również doposażone w książki do bibliotek szkolnych w ramach rządowego programu „Książki Naszych Marzeń”.

Jak zapewnia nas Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, placówki przygotowane są nie tylko pod kątem infrastruktury i wyposażenia budynków. Zadbano także o kadrę pedagogiczną i opiekę nad dziećmi. - W świetlicach szkolnych sprawowana jest należyta opieka nad wszystkimi uczniami potrzebującymi takiej opieki po zajęciach lekcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci sześcioletnich. Wszystkie szkoły oferują szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, mających na celu rozwijanie zainteresowań uczniów, jak i zapewnienie ciekawych form spędzania czasu po zajęciach lekcyjnych – mówi.

Nowy rok szkolny oznacza także kontynuację rządowych programów sportowych m.in. nauki pływania czy wychowania fizycznego oraz miejskie programy sportowe tj. nauka pływania dla klas I- II organizowana na „Termach Cieplickich” czy Miejski Program Powszechnej Nauki Pływania dla klas III realizowany na pływalni w SP nr 11.

Naczelnik Paweł Domagała poinformował nas także, że w opinii nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego, praca z dziećmi sześcioletnimi układa się dobrze. Choć wymaga dodatkowych przygotowań, w zamian daje dużo satysfakcji. Według rodziców nauczyciele muszą solidnie przyłożyć się do nowego zadania, tak aby wykształcenie dzieci posłanych wcześniej do szkoły w żaden sposób nie ustępowało przygotowaniu uczniów, którzy szkołę zaczynali jako siedmiolatki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group