Środa, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 4177
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: 20 lat Euroregionu Nysa. Po jubileuszu w filharmonii

Piątek, 2 grudnia 2011, 8:12
Aktualizacja: 8:41
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: 20 lat Euroregionu Nysa. Po jubileuszu w filharmonii
Fot. Petr
Integracja Niemiec, Czech oraz Polski z perspektywy 20–lecia funkcjonowania Euroregionu Nysa. Tego przede wszystkim dotyczyła wczorajsza konferencja jubileuszowa w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze z udziałem prezydium euroregionu i zaproszonych gości.

Na wczorajszej uroczystości z okazji 20 lat Euroregionu Neisse – Nisa – Nysa, która odbyła się w filharmonii w Jeleniej Górze najpierw podsumowano dotychczasowe działania euroregionu a potem dyskutowano o integracji Niemiec, Czech i Polski będącej „fundamentem” projektu. Jubileusz rozpoczął prezydent miasta Marcin Zawiła. Po nim głos zabrał – i oficjalnie otworzył konferencję Piotr Roman, prezydent Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa.

– 20 lat temu – kiedy przystępowaliśmy do realizacji projektu, musieliśmy przekonać ludzi, że nie mamy zamiaru niczego wyprzedawać naszym sąsiadom lecz, po prostu, chcemy podjąć z nimi współpracę. Wtedy łatwo nie było. Teraz, ta współpraca faktycznie trwa i ma się dobrze. Jest realna i przynosi Niemcom, Czechom i Polakom ogromne korzyści - mówił Marcin Zawiła.

– Obchodzimy nasz jubileusz w ważnym momencie historycznym. W czasie, w którym wiara i nadzieja miesza się z wątpliwościami, czy w Europie właściwie się rządzi, czy ludzie, którym i my, Polacy i Niemcy, i Czesi powierzyliśmy władzę wiedzą co robią. Znaleźliśmy się w kryzysie jakiego świat dawno nie widział, który kwestionuje europejskie dogmaty. Kryzys ten wymaga jeszcze większej integracji, współpracy ponad podziałami – tłumaczył Piotr Roman.

Honorowy patronat nad wczorajszą konferencją jubileuszową w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze objęli Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski, Prezydent Republiki Czeskiej – Vaclav Klaus i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec – Christian Wulff. Jako reprezentant głowy państwa wystąpił doradca Bronisława Komorowskiego ds. kontaktu z partiami i środowiskami politycznymi, legenda Solidarności Jan Lityński.

– Odwołując się do słów prezydenta, chciałbym złożyć wam najszczersze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności na drodze dalszych działań. To, czego do tej pory dokonaliście stanowi niepodważalny dowód waszych zasług związanych z realnym łączeniem się, jakie ma miejsce na styku trzech państw: Polski, Niemiec i Czech – mówił Jan Lityński.

W uroczystości tłumnie uczestniczyli samorządowcy z Polski i zagranicy, pracownicy biurowi Euroregionu Nysa, eksperci z grup roboczych i inni zaproszeni goście. W trakcie konferencji głos zabrał m.in. Jego Ekscelencja Ks. Biskup Stefan Cichy, który również gratulował osiągnięć prezydium i członkom euroregionu. Podczas jubileuszu wręczono nagrody Euroregionu Nysa, a na koniec wysłuchano koncertu muzyki na żywo.

Konferencja jubileuszowa 20-lecia Euroregionu Nysa była współfinansowana ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group