Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 4539
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

14. ZOOM wystartował oficjalnie. Maraton z niezależnymi

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 lutego 2011, 19:06
Aktualizacja: Piątek, 18 lutego 2011, 8:11
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W obszernych, choć niezbyt ciepłych, wnętrzach kina LOT rozpoczął się dziś 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM „Zbliżenia”. Ceremonię otwarcia uświetnił krótki recital jeleniogórskiej grupy Jazz Avenue JG. Impreza w polsko–czeskich klimatach z filmami z wielu krajów na ekranie potrwa do nadchodzącej niedzieli.

Po zamknięciu Kina MARYSIEŃKA impreza po raz pierwszy w swojej historii „rozgościła się” w przestronnych wnętrzach LOT-u. Na piętrze urządzono kawiarnię, na parterze – recepcję. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie chłód spotęgowany niebieskim wystrojem sali. Na temperaturę narzekali i organizatorzy, i publiczność, ale w końcu liczono także na to, że rozgrzewająco zadziałają filmy. Tych do soboty nie zabraknie. Projekcje odbywają się bowiem codziennie aż do soboty od wczesnego przedpołudnia do wieczora.

Ceremonię otwarcia rozpoczął tercet Jazz Avenue JG w składzie: Marcelina Bienkiewicz (wokal), Róża Wysocka (piano) oraz Roman Kołodziej (bas). Grupa klimatyczną muzyką z krainy jazzu zadbała o dobry nastrój. Widzów powitała Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektorka Osiedlowego Domu Kultury, współorganizatora imprezy. Przedstawiła jej program, o którym informowaliśmy wczoraj. Opowiedziała także o imprezach towarzyszących (w tym roku nowością są warsztaty animacji filmowej Moniki Kuczynieckiej, gdzie tworzywem twórczym jest… plastelina).

S. Motyl-Cinkowska oznajmiła także zmianę w składzie jury, któremu przewodniczy Sławomir Fabicki: chorego Witolda Kona zastąpiła Anna Głowińska, specjalistka od filmu animowanego. Dyrektorka ODK zaprosiła także na koncerty. Pierwszy już dziś: o godz. 22 w Orient Expressie zagra zespół „Microexpressions”. Wcześniej, bo o godz. 20 - w kinie LOT – pokaz specjalny filmu „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali.

Po ceremonii otwarcia, w której w przeciwieństwie do dwóch ostatnich edycji nie pojawiły się władze miasta, widzowie mieli okazję zobaczyć kolejny blok konkursowy. Złożyły się nań, między innymi, produkcje hiszpańskie, w tym świetna animacja „Alma” oraz intrygująca fabuła „Ta sama stara historia”, o bezrobotnym aktorze, który w bardzo niekonwencjonalny sposób zarabia na życie w miejskich autobusach Barcelony.

Dziś także pokazano film Grzegorza Pakulskiego, filmowca i dokumentalisty z Jeleniej Góry zatytułowany „Powrót do mojego świata”, na którym autor uwiecznił wizytę w pracowni Pawła Trybalskiego, znanego artysty malarza. Ta projekcja zamknęła dzisiejszy cykl seansów konkursowych.

Festiwal zakończy się w niedzielę galą i rozdaniem nagród: początek 20 lutego o godz. 11. Wystąpi także Jazz Avenue JG. Komu się nudzi podczas zimowych wakacji, może wpaść do LOT-u, aby zapoznać się w aktualną kondycją kina niezależnego, które z roku na rok jest coraz bardziej prężne i wartościowe.

Szczegółowe informacje o programie 14. ZOOM Zbliżenia można znaleźć na stronie: www.zoom.karkonosze.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Stefan 17-02-2011 19:56
Bardzo ciekawe wydarzenie kulturalne. Orientuje się ktoś ile kosztują wejściówki na konkretne projekcje np. na jutrzejsze "Essential Killing"? Przydałyby się również takie informacje na portalu. Chyba że przegapiłem tego news'a...
~ 17-02-2011 20:17
www.zoomfestival.pl --a tam : -program, i w nim na dole info: karnety na festiwal 10zł, bilety 5zł/dzień . Miłego oglądania oraz twórczych dyskusji :)
~grr 18-02-2011 0:48
fajny pomysl, szkoda ze tak slabo rozreklamowany...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group