Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 6477
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: 14. ZOOM wystartował oficjalnie. Maraton z niezależnymi

Czwartek, 17 lutego 2011, 19:06
Aktualizacja: Piątek, 18 lutego 2011, 8:11
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: 14. ZOOM wystartował oficjalnie. Maraton z niezależnymi
Fot. TEJO
W obszernych, choć niezbyt ciepłych, wnętrzach kina LOT rozpoczął się dziś 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM „Zbliżenia”. Ceremonię otwarcia uświetnił krótki recital jeleniogórskiej grupy Jazz Avenue JG. Impreza w polsko–czeskich klimatach z filmami z wielu krajów na ekranie potrwa do nadchodzącej niedzieli.

Po zamknięciu Kina MARYSIEŃKA impreza po raz pierwszy w swojej historii „rozgościła się” w przestronnych wnętrzach LOT-u. Na piętrze urządzono kawiarnię, na parterze – recepcję. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie chłód spotęgowany niebieskim wystrojem sali. Na temperaturę narzekali i organizatorzy, i publiczność, ale w końcu liczono także na to, że rozgrzewająco zadziałają filmy. Tych do soboty nie zabraknie. Projekcje odbywają się bowiem codziennie aż do soboty od wczesnego przedpołudnia do wieczora.

Ceremonię otwarcia rozpoczął tercet Jazz Avenue JG w składzie: Marcelina Bienkiewicz (wokal), Róża Wysocka (piano) oraz Roman Kołodziej (bas). Grupa klimatyczną muzyką z krainy jazzu zadbała o dobry nastrój. Widzów powitała Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektorka Osiedlowego Domu Kultury, współorganizatora imprezy. Przedstawiła jej program, o którym informowaliśmy wczoraj. Opowiedziała także o imprezach towarzyszących (w tym roku nowością są warsztaty animacji filmowej Moniki Kuczynieckiej, gdzie tworzywem twórczym jest… plastelina).

S. Motyl-Cinkowska oznajmiła także zmianę w składzie jury, któremu przewodniczy Sławomir Fabicki: chorego Witolda Kona zastąpiła Anna Głowińska, specjalistka od filmu animowanego. Dyrektorka ODK zaprosiła także na koncerty. Pierwszy już dziś: o godz. 22 w Orient Expressie zagra zespół „Microexpressions”. Wcześniej, bo o godz. 20 - w kinie LOT – pokaz specjalny filmu „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali.

Po ceremonii otwarcia, w której w przeciwieństwie do dwóch ostatnich edycji nie pojawiły się władze miasta, widzowie mieli okazję zobaczyć kolejny blok konkursowy. Złożyły się nań, między innymi, produkcje hiszpańskie, w tym świetna animacja „Alma” oraz intrygująca fabuła „Ta sama stara historia”, o bezrobotnym aktorze, który w bardzo niekonwencjonalny sposób zarabia na życie w miejskich autobusach Barcelony.

Dziś także pokazano film Grzegorza Pakulskiego, filmowca i dokumentalisty z Jeleniej Góry zatytułowany „Powrót do mojego świata”, na którym autor uwiecznił wizytę w pracowni Pawła Trybalskiego, znanego artysty malarza. Ta projekcja zamknęła dzisiejszy cykl seansów konkursowych.

Festiwal zakończy się w niedzielę galą i rozdaniem nagród: początek 20 lutego o godz. 11. Wystąpi także Jazz Avenue JG. Komu się nudzi podczas zimowych wakacji, może wpaść do LOT-u, aby zapoznać się w aktualną kondycją kina niezależnego, które z roku na rok jest coraz bardziej prężne i wartościowe.

Szczegółowe informacje o programie 14. ZOOM Zbliżenia można znaleźć na stronie: www.zoom.karkonosze.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group