Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7614
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żywa lekcja patriotyzmu w Sobieszowie

Sobota, 15 listopada 2014, 8:22
Aktualizacja: 8:27
Autor: AP
Jelenia Góra: Żywa lekcja patriotyzmu w Sobieszowie
Fot. AP
Młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 15 i Gimnazjum nr 5 w Sobieszowie świętowała 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość odbyła się przy grobie Legionisty Eugeniusza Józefa Głowacza. Na grobie zapalono znicze i złożono kwiaty.

Poczet honorowy wraz z delegacjami z klas VI Szkoły Podstawowej i klas I, II oraz III Gimnazjum przeszedł ulicami Sobieszowa na cmentarz parafialny, gdzie nauczyciel historii Leszek Babul opowiedział, jaką drogę musiała przebyć Polska, aby odzyskać wolność.

- Dziś jesteśmy tutaj, by oddać hołd wielkiemu człowiekowi. Przez lata nie wiedzieliśmy, że na cmentarzu w Sobieszowie spoczywa jeden ze stu sześćdziesięciu ośmiu żołnierzy Pierwszej Kadrowej - mówił.

Uczniowie odczytali życiorys legionisty i esej napisany przez jego wnuczkę. „Eugeniusz Józef Głowacz (ps. Ostaszewski Zenobi) urodził się 6.02.1890 roku na Wołyniu, zmarł 7.07.1950 roku w Sobieszowie. Był żołnierzem Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów, Żołnierzem Armii Krajowej, podpułkownikiem Wojska Polskiego. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Zasługi”.

- Wdzięczni za wolność, którą otrzymaliśmy 96 lat temu, pamiętajmy, abyśmy tego daru wolności nie zatracili, abyśmy zawsze mogli doświadczać go w naszym życiu, a spoglądając w przeszłość nie zapominajmy o tych, którzy tę wolność nam wywalczyli - mówiła z-ca dyrektora szkoły Małgorzata Kruczkowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group