Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 9249
Zalogowanych: 67
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żydowskie pamiątki odnalezione

Niedziela, 21 marca 2010, 12:39
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 marca 2010, 7:31
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Żydowskie pamiątki odnalezione
Fot. TEJO
Anna Troć – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie jeleniogórskich pamiątek po społeczności żydowskiej

Pani Anna już po raz drugi wygrywa nasz konkurs! Była jedną z trzech osób, które nadesłały poprawne rozwiązanie. Los wskazał na nią. Gratulujemy!

Niestety, wiele judaików już nie istnieje. Choćby synagoga na Prieststrasse 20 (dziś to ulica Kopernika). Została zbudowana w 1846 roku. W 1938 roku spalili ją hitlerowcy. Wyburzono ją dopiero w latach 70. XX wieku.
Fotografię synagogi wykonał w roku 1958 roku Jerzy Wiklendt. Z analizy innego zdjęcia lotniczego wynika, że obiekt znajdował się blisko rogu ulicy Pionierów Jeleniej Góry (wtedy Bankowej) i Kopernika. W jego miejscu stoją dziś brzydkie bloki.

Inna pamiątką zachowaną tylko w pozostałościach jest przy ul. Sudeckiej, naprzeciw obecnego cmentarza komunalnego. W 1910 roku jej teren został powiększony. Do dziś zachowało się kilka zniszczonych nagrobków.
Po innym kirkucie śladu już nie ma. A istniał w pierwszej połowie XIX wieku na obszarze ograniczonym obecnymi ulicami: Nowowiejską, Na Skałkach, Studencką.

Inne judaika to dawny żydowski szpital uzdrowiskowy przy ulicy Oskara Langego 16, dawna mykwa, czyli rytualna łaźnia przy ul. Grodzkiej naprzeciw baszty, czy też dawna bursa żydowska, dziś zapuszczona kamieniczka przy ulicy Głowackiego. Bursa zaprzestała działalności po utworzeniu państwa izraelskiego. Dziś nie ma nawet wzmianki o takiej przeszłości tego jeszcze uroczego budynku. Dodajmy jeszcze Dom Handlowy przy ul. Długiej, zbudowany przecież przez żydowską rodzinę kupiecką Pinoffów. Także dzisiejsza Dąbrówka, willa w Cieplicach, gdzie mieści się Dom Dziecka, należała do rodziny Baraschów, żydowskich przedsiębiorców z Breslau.

Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za udział w konkursie, gratulujemy poprawnych odpowiedzi i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
607
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group