Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 5233
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zuzanna Łuczak Szeryfem Praw Dziecka UNICEF

Wtorek, 8 grudnia 2020, 19:06
Aktualizacja: 19:08
Autor: Manu
Jelenia Góra: Zuzanna Łuczak Szeryfem Praw Dziecka UNICEF
Fot. Archiwum ZTA
Na co dzień aktorka Zdrojowego Teatru Animacji - Zuzanna Łuczak została uhonorowana “Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka UNICEF”. Otrzymała ją we wtorek (8.12) od społeczności uczniowskiej jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza, gdzie realizowany jest projekt UNICEF-u “Szkoła z Prawami Dziecka”.
To dla mnie bardzo zaszczytne wyróżnienie oraz piękne zwieńczenie mojej pracy na scenie, gdzie odbiorcami są przede wszystkim dziećmi. A ta Gwiazda Szeryfa Praw Dziecka będzie stanowiła motywację do dalszej pracy na rzecz młodych widzów – mówi Zuzanna Łuczak.

Wręczenie miało miejsce we foyer Zdrojowego Teatru Animacji. Chociaż pierwotnie artystka miała być gościem specjalnym w jeleniogórskiej “Siódemce” podczas Nocy Bibliotek 2020, by przeczytać “Kwiat paproci” z książki Marii Niklewiczowej “Bajarka opowiada. Zbiór baśni całego świata”. Jednak plany organizatorów pokrzyżowała choroba aktorki.

Wyróżnienie tytułem “Szeryfa Praw Dziecka” jest szczególne, bo przyznawane przez najmłodszych obywateli lokalnej społeczności. Dzieci doceniły “wyrazisty temperament sceniczny” aktorki Zuzi Łuczak jako dowód najwyższego uznania dla talentu i osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki lalkarskiej. Dzięki swojej postawie życiowej, talentowi artystycznemu i wrażliwości na drugiego człowieka Zuzia Łuczak obdarowała dobrem tak wiele osób. Jednym słowem mówiąc, talentem od Boga służy innym – komentuje Piotr Grosman, opiekun szkolnego klubu UNICEF-u.

Zuzanna Łuczak zdobyła tytuł “Szeryfa Praw Dziecka” za działania przynoszące dzieciom radość; rolę wesołego i pełnego radości życia kota w inscenizacji “Kot w butach”, kreację sympatycznej królewny Sosenki w przedstawieniu “Królewna z drewna” oraz postać wzbudzającej zaufanie i sympatię królewny Alicji w spektaklu “Cień bestii”.

Wszystkie wcielenia Zuzanny Łuczak

Pochodzi ze Swarzędza koło Poznania, gdzie w latach 2008–2011 uczęszczała do II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Staniewskiego. Jednak jej pasja do aktorstwa pojawiła się dużo wcześniej. Występowała w inscenizacjach już w podstawówce. Była m.in. Plastusiem w “Plastusiowym pamiętniku” Marii Kownackiej, Księżniczką Bibliotekarką i diabłem w jasełkach. W wieku dwunastu lat była pewna, że aktorstwo to droga, którą pragnie kroczyć w życiu. Myślała też o pracy jako psycholog, jednak zwycięskie okazało się zamiłowanie do sztuki teatralnej. Po maturze kontynuowała naukę w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu. Uczestniczyła też w zajęciach w Studiu Aktorskim przy Teatrze Polskim w Poznaniu.

O tym, że aktorstwo to “ciężki chleb” i należy naprawdę wiele poświęcić dla tego zawodu, Zuzanna Łuczak przekonała się dopiero podczas studiów na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Ale praca jest dla niej pasją. Swoją drogę teatralną w Jeleniej Górze rozpoczęła od gościnnego występu w realizacji Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, gdzie Jerzy Bończak powierzył jej rolę trzpiotki Katarzyny, młodszej córki Marcela i Gaby (Magdalena Kępińska) w komedii sensacyjnej “Osiem kobiet” Roberta Thomasa. Zuzanna Łuczak miała w tym spektaklu swoje “pięć minut” i obdarzyła swoją bohaterkę ciekawym, komediowym rysem.

Od trzech sezonów pracuje w Zdrojowym Teatrze Animacji, gdzie zagrała kilka nie tylko tych znaczących, ale też i drugoplanowych ról, m.in.: w “Sherlocku Holmsie, albo Tajemnicy Panny Tulli” Joanny Gerigk w reż. Michała Derlatki czy “Kto się boi Pani Eś” Marty Guśniowskiej w reż. Punch Mamy (czyli Laury Słabińskiej). Czasem ubiera fikuśne stroje i jest nie do poznania jak w roli tytułowej w “Kocie w butach” Jana Brzechwy w reż. Bogdana Nauki. A z każdą odegraną kolejną rolą staje się coraz bardziej dojrzałą i świadomą aktorką.

Ponadto w widowisku dla dorosłych “Hemar z homarem. Szlagiery przedwojennego kabaretu” w reż. Bogdana Nauki śpiewa piosenki w aranżacjach Jacka Szreniawy. Śpiewała też w ubiegłorocznym koncercie z okazji Dnia Kobiet “Zieloni mi, czyli piosenki nie tylko o miłości”. W ostatnim wydaniu tegorocznego sobotniego “Lata w mieście” na scenie przy jeleniogórskim Ratuszu wystąpiła w duecie z Dariuszem Wiśniewskim pod nazwą Paper, Paper prezentując autorskie kompozycje, przy których publiczność mogła spędzić przyjemny wieczór.

Twoja reakcja na artykuł?

11
73%
Cieszy
3
20%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group