Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5205
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Znaleźli Ducha Gór

Czwartek, 14 stycznia 2010, 8:49
Aktualizacja: 8:49
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Znaleźli Ducha Gór
Fot. TEJO
Anita Zarębska – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników była odpowiedź na pytanie: gdzie w stolicy Karkonoszy znajduje się wizerunek legendarnego władcy Karkonoszy.

Pani Anita przysłała nam (chyba) kompletną listę wizerunków Ducha Gór, nie zapominając o patronacie Rubezahla nad kilkoma placówkami. – Przedstawiany jest w mapie Karkonoszy Martina Helwiga z 1561 r., na obrazie Moritza von Schwinda z 1845 r. ( w tej chwili w monachijskiej Galerii) – pisze pani Anita. Do tego dochodzą dzieła malarskie Hermanna von Hendricha, który wraz z filozofem Bruno Wille w Szklarskiej Porębie stworzyli „Halę Baśni” (8 obrazów Ducha Gór).

Jest też symboliczny grób Ducha Gór, którego wizerun ek służy także za symbol „Dwutygodnika szklarskoporębskiego”, umieszczono go na biletach do Muzeum Karkonoskiego. Duchowi Gór poświęcona jest seria wydawnicza Lucyny Biały. Władca Karkonoszy patronuje przewodnikom turystycznym „Sudety w krainie Ducha Gór”. Działa także restauracja ”U Ducha Gór.,

Wśród tej wyliczanki pani Anita uwzględniła odpowiedź na konkursowe pytanie: potrójny wizerunek Ducha Gór znajduje się na portalu poczty głównej przy ulicy Pocztowej pochodzącym z 1912 roku.

Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza zwyciężczynię do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co tydzień – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
205
Tak
32%
Nie
62%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group