Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 7258
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zmowa paliwowa trwa!

Środa, 3 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 stycznia 2006, 21:56
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
W Jeleniej Górze mamy najdroższe paliwo w kraju.

Mimo tego, że na lokalnym rynku działa ok. 20 stacji paliw należących do wielkich koncernów i małych podmiotów, to nie ma mowy o żadnej konkurencji. Inwestorzy chcą budować w mieście i na jego obrzeżach kolejne tego typu obiekty. I wbrew regułom logiki, jeśli powstaną następne stacje, to paliwo będzie jeszcze droższe.

W pięciu miastach powiatowych dawnego województwa jeleniogórskiego, tylko w Zgorzelcu ceny paliw są takie same jak w Jeleniej Górze. W pozostałych miastach są niższe nawet o 19 groszy (Bolesławiec 4,25; Lwówek 4,29; Lubań 4,29; Kamienna Góra 5,14 zł/litr NPb 95).

- Mogę sobie pozwolić na cenę niższą o 2 grosze, bo nie korzystam z pośredników i hurtowo handluję paliwem. Kupuję go bezpośrednio w rafinerii - mówi Bronisław Müller, właściciel hurtowni i 10 stacji paliw w regionie jeleniogórskim.

- Według mnie w tym roku cena litra benzyny może dojść nawet do 5 zł. A nawet jeśli w Jeleniej Górze i okolicach postaną kolejne stacje, to taniej nie będzie - przekonuje Bronisław Müller.
- Działalność takiego obiektu jest bardzo kosztowna. Przez Jelenią Górę nie przejeżdża duży tranzyt, więc jeśli będzie więcej stacji, to lokalny rynek odbiorców jeszcze bardziej się podzieli i w efekcie każda ze stacji będzie miała mniej klientów.

Przy minimalnych marżach i niezbyt dużej sprzedaży żadna stacja nie pozwoli sobie na znaczące obniżenie cen. I kółko się zamyka. Po jakimś czasie wykruszą się pojedyncze prywatne obiekty i zostaną tylko stacje dużych, bogatych sieci.

W Jeleniej Górze inwestorzy chcą zbudować jeszcze 5 stacji paliw: ul. Grunwaldzka (przy Tesco), Al. Jana Pawła II (w rejonie tzw. pałacyku), ul. Sygietyńskiego (w pobliżu Carrefour’u), ul. Sudecka (w rejonie hotelu Fan).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group