Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11279
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zmiany na Śnieżce – szansa, czy zagrożenie?

Wtorek, 24 listopada 2015, 7:55
Aktualizacja: Środa, 25 listopada 2015, 7:54
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Zmiany na Śnieżce – szansa, czy zagrożenie?
Fot. Archiwum Jelonki.com/T. Raczyński
Infrastruktura na Śnieżce jest obecnie w zarządzie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ale w związku z planowaną automatyzacją obserwacji meteorologicznych zmieni się struktura funkcjonowania tego obiektu.

Po sygnale jaki otrzymaliśmy z IMiGW, przystąpiliśmy do przygotowania rozwiązania, które będzie możliwe do wypracowania w przyszłości – powiedział dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj. Najważniejszym problemem obiektu na szczycie Śnieżki jest system gospodarki wodno-ściekowej.

- System kanalizacyjny i doprowadzający wodę jest w stanie tragicznym i w każdej chwili może przestać funkcjonować. A bez wody obiekt na górze nie może działać. W nienajlepszym stanie jest też oczyszczalnia ścieków na Śnieżce – obecnie trwają prace nad uzyskaniem nowego pozwolenia wodno-prawnego dla funkcjonowania tej oczyszczalni – poinformował A. Raj.

Jak mówi dyrektor KPN, obie instytucje (KPN i IMiGW – przyp. red.) widzą możliwość utrzymania tego obiektu zarówno dla celów statutowych obu organizacji, jak również dla celów turystycznych. - Śnieżka cieszy się olbrzymią popularnością i chcemy, aby tak zostało. Musimy jednak pamiętać, że turystyka jest ważna, ale z poszanowaniem dla przyrody – dodał szef karkonoskiego parku.

Czy istnieje zagrożenie, że dyski (spodki) tworzące obiekt na szczycie najwyższego punktu Karkonoszy zostaną rozebrane? - Dzisiaj nie ma o tym mowy, ale wszystko jest możliwe – przestrzega Andrzej Raj. - Gdyby zdarzyło się, że obiekt nie otrzyma dofinansowania na modernizację, bo musi być wykonany remont dolnego talerza, wykonany nowy system zasilania w wodę i oczyszczalnię ścieków, jak również remont drogi dojazdowej, którą trzeba stale poprawiać, ponieważ wybudowana jest w znacznej części na rumoszu skalnym - wówczas należałoby taką ewentualność rozpatrzyć – wyjaśnia Andrzej Raj.

IMiGW jest na etapie szacowania kosztów wymaganych prac. Następnie będą prowadzone rozmowy z Ministerstwem Środowiska, jak i samorządami na szczeblu lokalnym i wojewódzkim na temat możliwości sfinansowania tej inwestycji

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
22
Tak
36%
Nie, tak jak jest jest dobrze
46%
Nie mam zdania
18%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Teatro Due Mondi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group