Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8384
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Zimno pilnie poszukiwane

Czwartek, 13 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 13 lipca 2006, 11:39
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Zimno pilnie poszukiwane
Fot. Jelonka.com
Nawet ponad czterdzieści stopni Celsjusza pokazują w słońcu termometry. Są jednak – poza kriokomorami (gdzie bywa nawet minus 100 stopni i mniej), w regionie miejsca, gdzie można od upałów odetchnąć.

W kowarskich sztolniach panuje stała temperatura między 5 a 10 stopni Celsjusza. Kto nie znosi gorąca, może się tam dla ochłody wybrać.

Alpejskie powietrze schłodzone lodowatą wodą można poczuć przy wodospadzie Podgórnej w Przesiece. Akwen, który w tym miejscu powstał, jest ulubionym miejscem zimnych kąpieli dla śmiałków, którzy nie boją się zanurzyć w wodzie o temperaturze między 4 a 10 stopni Celsjusza.

Kto za wszelką cenę szuka zimniejszego powiewu, nie musi jechać za miasto. Można wpaść na zakupy do supermarketów. Najchłodniej jest w działach z mięsem, rybami warzywami i nabiałem. Choć w niektórych z nich pachnie niezbyt przyjemnie, co skutecznie uprzykrza ochładzanie się.

Gorzej jest w restauracjach i barach: nie wszystkie lokale w Jeleniej Górze są klimatyzowane, a szkoda. Jedyną „porcją” zimna są mocno schłodzone napoje, w tym kufle z piwem.
Upały cieszą gastronomów. – Im cieplej, tym większy utarg – mówią barmani z ogródków piwnych na placu Ratuszowym. Zdarza się, że nie nadążają z obsługą spragnionych klientów.

Na gorąco narzekają także pasażerowie autobusów MZK. – Tylko otwarte okna dają trochę przewiewu. Autobusy powinny być klimatyzowane! – mówi Mariola Skibińska, która codziennie dojeżdża do pracy pojazdami miejskiego przewoźnika. Nawiew zimnego powietrza mają tylko nowsze autobusy.

Upałów ma także dość Jesús Capote Lopes, jeleniogórzanin urodzony i wychowany na tropikalnej Kubie, mąż znanej aktorki Honoraty Magdeczko-Capote. – Jestem przyzwyczajony do gorąca, ale teraz to za bardzo daje popalić – mówi.

Wszyscy z utęsknieniem czekają na lekkie ochłodzenie. Ale – znając polską mentalność – kiedy zrobi się chłodniej, ludzie będą miło wspominać upały.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group