Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8285
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zima na budowie drogi S3

Wtorek, 1 lutego 2022, 6:00
Autor: WAC
Region: Zima na budowie drogi S3
Fot. GDDKiA
Zimowa aura nie wstrzymała robót na budowie drogi ekspresowej nr 3, na odcinku Bolków – Kamienna Góra. Wykonawca nie poprzestaje tylko na drążeniu tuneli, ale prowadzi także roboty drogowe oraz mostowe.

Obecnie realizowane roboty drogowe związane są z usuwaniem warstwy ziemi urodzajnej, wykopami w gruntach nieskalistych i skalistych oraz wykonywaniem i osuszaniem warstw nasypów. Ponadto wykonawca na bieżąco prowadzi utrzymanie wprowadzonych dotychczas tymczasowych organizacji ruchu. Jednocześnie prowadzone są prace na dwóch wiaduktach, które budowane są metodą nasuwania, tj. WS31 oraz WS36. Robotnicy prowadzą prace związane z deskowaniem i betonowaniem ustroju nośnego oraz wykonaniem pali fundamentowych.  

Bez przeszkód prowadzone są też rozpoczęte w grudniu 2020 drążenie dłuższego tunelu drogowego (TS-26), który przechodzi przez pasmo Gór Wałbrzyskich i Kaczawskich. Roboty ruszyły od portalu południowego, zlokalizowanego w obrębie miejscowości Stare Bogaczowice. Do 23 stycznia 2022 roku na portalu południowym wydrążono w nawie wschodniej ok. 1295 metrów kaloty (górna część tunelu), a w nawie zachodniej ok. 1255 metrów. Od marca 2021 roku trwa także drążenie tunelu od strony portalu północnego, gdzie w nawie wschodniej wydrążono ok. 755 metrów kaloty, a w nawie zachodniej ok. 740 metrów. Do zakończenia drążenia kaloty pozostało jeszcze w nawie wschodniej ok. 220 metrów, a w nawie zachodniej ok. 170 metrów. Wykonawca planuje, że cały tunel będzie wydrążony jeszcze w I kwartale 2022 roku. Po przebiciu tunelu prowadzone będą prace związane z zabezpieczeniem wyrobiska górniczego. Kolejnym etapem będą roboty przy wykonaniu obudowy ostatecznej.  

Dotychczas wykonawca zrealizował przebicie siedmiu przejść poprzecznych pomiędzy nawami. Ostatnie, ósme przejście zostanie wykonane po finalnym przebiciu obu naw. Ponadto rozpoczęto już drążenie przejazdu awaryjnego o długości 38 m, znajdującego się pomiędzy obiema nawami w środku ich długości.  

Krótszy tunel drogowy (TS-32) powstaje metodą górniczą w technologii Cut&Cover, czyli w tzw. otwartym wykopie. Oznacza to, że w pierwszym etapie robót wykonywany został głęboki wykop, aż do poziomu fundamentów tunelu, a następnie wykonywana jest żelbetowa konstrukcja tunelu. Obecnie prowadzone są prace związane ze zbrojeniem i betonowaniem fundamentów na 21 z 27 segmentów (obie nawy jednocześnie). Trwa montaż systemu deskowań do betonowania konstrukcji tunelu oraz zbrojenie i betonowanie ścian na siódmym segmencie (ściana A i C). Na czwartym segmencie jezdni prawej trwa montaż systemu deskowań do betonowania konstrukcji tunelu i zbrojenia kaloty.

Twoja reakcja na artykuł?

24
83%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
7%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group