Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 7591
Zalogowanych: 60
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zielona energia popłynie z farmy solarnej w Grabarowie?

Sobota, 11 stycznia 2014, 8:08
Aktualizacja: Niedziela, 12 stycznia 2014, 9:25
Autor: Angela
Jelenia Góra: Zielona energia popłynie z  farmy solarnej w Grabarowie?
Fot. Angela
Jeszcze w tym roku na trzynastu hektarach w Grabarowie należących do spółki Wodnik może stanąć farma solarna produkująca tzw. zieloną energią. Miejska spółka chce wybudować farmę razem z Polskim Solarem SA, pracującym dla Canadian Solar Inc. Wczoraj (10.01) podpisano list intencyjny między firmami. Inwestycja ma kosztować około 16–17 mln zł. Pomysłodawcy liczą, że znaczną część tej kwoty uda im się zdobyć z dotacji unijnych, m.in. z funduszy norweskich.

Jak zapewniali prezesi firm, inwestycja została dokładnie przeanalizowana i dobrze przygotowana dokumentacyjnie. To z tych analiz wynika, że grunty w Grabarowie doskonale nadają się na elektrownię słoneczną.

- Działka, o której mowa, znajduje się na szerokości około 51 stopni co oznacza, że ma ona bardzo dobre warunki dla fotowoltaiki, która produkuje energię ze światła rozproszonego – wyjaśniał Jacek Ryński, prezes Polskiego Solaru. – Nie jest konieczne słońce, ważne natomiast żeby było światło. Im większa temperatura, tym gorzej dla tego typu produkcji energii elektrycznej. Dlatego tu jest idealnie. Energetyka odnawialna bardzo dobrze wpisuje się w działalność samorządu. Chroni środowisko oraz dostarcza wartości dodanej dla lokalnej społeczności – dodał Jacek Ryński.

Inwestycja mogłaby się rozpocząć jeszcze w tym roku. W tym roku ma szansę się również zakończyć, a prąd może popłynąć z „wodnikowych” solarów już jesienią! Co to oznaczałoby dla mieszkańców - klientów Wodnika?

- „Wodnik” rocznie wydaje na prąd około 1,5 mln zł - mówił podczas konferencji prasowej Wojciech Jastrzębski, prezes spółki. - Elektrownia pozwoliłaby więc na znaczne obniżenie kosztów naszego funkcjonowania, a to w konsekwencji miałoby wpływ na mniejszą cenę wody – dodał.

Teraz wszystko zależy jednak od tego, czy na ten cel znajdą się odpowiednie pieniądze oraz od wejścia w życie w Polsce ustawy o odnawialnych źródłach energii gwarantującej opłacalność tego typu przedsięwzięć.

- Polska przyjęła dyrektywę Unii Europejskiej w zakresie wprowadzenia do energetyki, energii odnawialnej i to jest cel na lata 2015 – 2020 – mówił Jacek Ryński. - Poza tym z około 80 miliardów euro nowego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, około 20 miliardów euro ma być przeznaczone na ochronę środowiska, więc energetyka odnawialna doskonale się w tu wpisuje. Chcemy wystąpić o dotację z funduszu norweskiego, ale pod uwagę bierzemy każdą możliwość, bo dotacja jest istotnym elementem procesu inwestycyjnego w całej energii odnawialnej, nie tylko fotowoltaice – dodał.

Gdyby plany budowy farmy solarnej udało się zrealizować, teren Wodnika przy ujęciu wody w Grabarowie by był „kurą znoszącą złote jajka”. Obecnie bowiem jest tylko gruntem z infrastrukturą spółki doprowadzającą wodę do mieszkańców głównie Zabobrza, ale nie tylko. Po zakończeniu inwestycji Wodnik miałby tańszą energię, a dodatkowo spółka mogłaby zarobić na sprzedaży energii pozostałej. Elektrownia jeleniogórska ma bowiem posiadać moc 3,5 MW. I jak mówił Jacek Ryński, jej utrzymanie jest bardzo proste: - Dwa raz w roku wystarczy polać panele wodą. Nie przeszkadzają im nawet obfite opady śniegu. Pod wpływem wydzielanego ciepła po prostu się on topi. A od wiosny do jesieni pod spodem mogą paść się owce i barany – dodał J. Ryński.

Firma Polski Solar przyznaje, że na terenach Wodnika swoich planów budowy farm solarnych w Jeleniej Górze nie kończy. - Mamy ponad 20 hektarów gruntu przy drodze prowadzącej do Cieplic, które chcemy przeznaczyć właśnie na ten cel – mówił Ryński.

Canadian Solar Inc, dla którego obecnie pracuje Polski Solar SA, jest czwartym na świecie producentem fotowoltaicznych na świecie. Firma mieści się w Ontario w Kanadzie, posiada 19 oddziałów na świecie. Obecnie realizuje budowę 29 elektrowni słonecznych, które zostaną ukończone do 2015 r.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
410
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
51%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group