Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7906
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zasypani śmieciami

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 6 lutego 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Dariusz Gudowski
Z wypełnionego miejskimi odpadkami wysypiska w Siedlęcinie wiatr wywiał wiele brudów. Sam teren wkrótce będzie zamknięty dla ciężarówek przewożących tam resztki z jeleniogórskich śmietników.

– Rosnąca hałda śmieci wygląda okropnie. W lecie, jak wiatr zawieje, to cuchnie, a ostatnia wichura część odpadków wymiotła daleko poza jego teren – skarżą się okoliczni mieszkańcy, którzy żyją blisko „wysypów”.

Rzeczywiście, nie jest to ozdoba terenów, które leżą blisko Doliny Krajobrazowej rzeki Bóbr oraz Jeziora Pilchowickiego. Na siedlęcińskie wysypisko tony brudów, które codziennie jeleniogórzanie wyrzucają do kubłów, trafiają od kilkunastu lat. Nic dziwnego, że toksyczna hałda straszy: widoczna jest z odległości kilku kilometrów.

– Wysypisko jest na etapie stopniowego zamykania – mówi tymczasem Jan Pałka, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zajmuje się wywozem z miasta nieczystości. – Jeszcze w tym roku teren będzie rekultywowany – dodaje.

Wprawdzie szkodliwej obecności czynników toksycznych nikt nie potwierdza, ludzie są przekonani, że mimo rekultywacji, teren na długie lata pozostanie brzydki i niedostępny. I wciąż szkodliwy, choćby dla pobliskiego Jeziora Pilchowickiego.
– Cudów nie ma. Te wszystkie brudy jakoś do wody na pewno się przedostają. A syf wala się na brzegach – mówi Janusz Szymkowski, wędkarz, który często łowi tam ryby.

Zdaniem specjalistów rekultywacja terenu po wysypisku zajmie co najmniej kilka lat, przy sprzyjających okolicznościach. Część odpadków ulegnie biodegradacji, ale wiele pozostanie w hałdzie znacznie dłużej.

Obszar wysypiska nie pozostanie jednak całkowicie bezużyteczny. Zgromadzona tam przez wiele lat hałda śmieci posłuży do produkcji energii elektrycznej.
Według naukowców z jednej tony odpadów pochodzących z dużego miasta powstaje 200-250 metrów sześciennych gazu wysypiskowego. Składa się on w połowie z metanu, prawie 25-30 proc. dwutlenku węgla, azotu (10-20 proc. objętości) oraz 350 różnych gazów.

<b> Brudy „na eksport” </b>
Co będzie ze śmieciami ze stolicy Karkonoszy? Czy zgodnie z decyzją poprzedniej rady miasta będą wywożone na wysypisko w Jaroszowie w gminie Strzegom. To 55 km od Jeleniej Góry? Przypomnijmy, że odrzucono propozycję, aby odpadki składować na leżącym w odległości 15 km wysypisku w Ściegnach.
Zdecydowały względy finansowe i praktyczne. Mimo transportu na odległość 55 kilometrów, składowanie odpadów w Jaroszowie będzie kosztowało rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca około 84 złotych. W Kostrzycy – kosztowałoby 90 złotych.
W Jeleniej Górze powstanie także stacja przeładunkowa. Wysypisko w Jaroszowie zapewnia, bowiem, transport odpadków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ja 6-02-2007 16:35
wszystkie odpodki należaloby segregować a następnie jeszcze raz przetwarzac
~kowalski 6-02-2007 17:20
po raz wtóry robie tu wpis pierwszy został wymazany, jakie względy finasowe grają tu role obecnie płace za wywóz nieczystości w granicach 43zł/rocznie a ma być 84 to prawie 100% wzrost o kto tu dba o "kasiorke" mieszkańców o wyborcach nie wspomne
~edek 6-02-2007 17:58
Dobrze! Nalży wywozić śmieci jak najdalej od nas żeby nad krajobrazu nie psuły. Najlepiej do polski "b" bo tam i tak bieda a trochę smieci tylko ich wzbogaci.
~Ziomal 6-02-2007 19:19
Bo to Polska nie elegancja Francja a za to jest teraz kolorowiej brak słów.
~badyl 6-02-2007 20:07
Takie wysypisko to bomba ekologiczna, która prędzej czy później da znać o sobie. Już teraz widać efekty tej głupiej lokalizacji. Strumyk płynący od dawnego Bacutilu kiedyś był czysty i było w nim życie a teraz płynie gnojowica. Brzegi jeziora Pilchowickiego to jedno wielkie wysypisko i nie są to wcale smieci pozostawione przez pseudowędkarzy. Ale cóż jesteśmy narodem, który lubi żyć w brudzie i żadne akcje "Sprzątania świata" nam nie pomogą. Zapraszam na wiosenne sprzątanie żwirowni Wojanów.
~Do"edek" 6-02-2007 20:48
Co rozumiesz przez Polske"b"?Prosze o wyjasnienie.P.
~CYWILIZOWANY 6-02-2007 22:29
W CYWILIZOWANYCH KRAJACH CODZIENNIE PO ZAKONCZENIU UGNIATANIA SMIECI SA ONE PRZYKRYWANE WARSTWA ZIEMI ......OJ LUDZIE , GDZIE WY ROZUM MACIE ???????
~mieszkaniec kotliny 7-02-2007 7:51
Nie wiem z jakigo powodu , ale wczorajsze wpisy zostały wymazane i temat startuje od nowa. Może dlatego ,że jest on dosłownie śmierdzący. Zasadnicze pytanie brzmi : Czy koszt składowania śmieci w Jaroszowie odległym od Jeleniej Góry o 60 km może być tańszy od składowania w Kostrzycy odległej o 15 km??? Czy w kalkulacji , aby napewno uwzględniono wszystkie koszty np. przygotowanie stacji przeładowczej , selektywną segregację i odzysk odpadów do przerobu . Nie bez znaczenia są też inne względy: -współpraca ze Związkiem Gmin Karkonoskich, - ekonomika składowiska w Kostrzycy , które winno bazować na "własnych" śmieciach , a nie importowanych z Niemiec, - stworzenie dodatkowych miejsc pracy w regionie , - nie stwarzanie dodatkowych ograniczeń w ruchu drogowym na wylotowej trasie na Wrocław , które spowodują duże ciężarówki z odpadami. Na te i inne pytania będzie musiał sobie odpowiedzieć Prezydent Jeleniej Góry przed podjęciem decyzji o wyborze składowiska . Decyzja trudna i strategiczna , ale zgodnie ze stanowiskiem Wojewody Dolnośląskiego należy do Prezydenta , a nie Rady Miejskiej !!!!
~BRAVOOO!! 7-02-2007 11:33
BRAVO DLA NASZEGO PANA PREZYDENTA OBRĘBALSKIEGO!!! i tu sie zaczeło...:D
~Kristof 7-02-2007 16:59
fajnie fajnie, a chcecie wysypisko pod śnieżką?? ja napewno NIE, poza tym wysypisko w Kostrzycy jest małe, więc problem śmieci został by rozwiązany tylko pozornie. pozdro
~RIKO242 7-02-2007 19:27
Niech pomysłodawcy tego pomysłu składują śmieci pod domami własnymi oraz w mieszkaniach zobaczymy jak będzie im się mieszkało.............Wielkie NIE ............na śmieci z poza granic naszego państwa,powiatu.Ludzi nie zabiją wojny,tylko przyroda o którą musimy dbać.
~MARIO 8-02-2007 19:56
LUDZIE PRZESTANCIE BEZMYŚLNIE ŚMIECIĆ ZASTANÓWCIE SIĘ SKAD TE ŚMIECI CZYŻBY Z KOMOSU ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group