Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8099
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zarzuty dla dilerki

Czwartek, 20 września 2018, 6:22
Aktualizacja: Piątek, 21 września 2018, 17:48
Autor: WAC
Jelenia Góra: Zarzuty dla dilerki
Fot. Użyczone
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Irenie W. Kobieta jest oskarżona o popełnienie szeregu przestępstw narkotykowych, w tym udzielenia innym osobom pomocy w wytwarzaniu substancji psychotropowych w znacznych ilościach, wprowadzenia do obrotu znacznych ilości metamfetaminy, a także nakłaniania do tego innej osoby.

Przestępstwa, o popełnienie których oskarżono Irenę W. miały miejsce od października 2016 roku do kwietnia 2018 roku. Krótko wcześniej, jej mąż został tymczasowo aresztowany, a następnie skazany na karę pozbawienia wolności, między innymi za posiadanie środków odurzających i substancji psychotropowych. W niedługim czasie Irena W. postanowiła przejąć przestępczą działalność męża i skontaktowała się z jego dotychczasowymi kontrahentami.

- W wyniku śledztwa przeprowadzanego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, Zarządu w Katowicach ustalono między innymi, że od października 2016 roku Irena W. nabyła od ustalonej osoby prekursory substancji psychotropowych w postaci 75 kilogramów tabletek zawierających pseudoefydrynę, 10 kg czerwonego fosforu oraz 10 kg jodu, a następnie sprzedawała je obywatelom Czech – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - W ten sposób kobieta pomagała innym osobom w wytwarzaniu znacznych ilości metamfetaminy, wiedząc do czego zostaną użyte sprzedane przez nią substancje. Łącznie w zarzucanym okresie Irena W. nabyła  prekursory służące do wytwarzania narkotyków  za kwotę 1,5 miliona koron czeskich, co stanowi równowartość ponad 245 tysięcy złotych, po czym zbyła je obywatelom Czech za łączną kwotę 1,75 mln koron czeskich (równowartość ponad 286 tys. zł). Ponadto, w 2017 roku Irena W. wynajęła Czechowi swoją piwnicę, w której wytwarzał on metamfetaminę, za co otrzymała 3260 złotych.

Irena W. wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami zajmowała się także wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości metamfetaminy, w łącznej ilości nie mniejszej niż 13 kg, za kwotę 6,5 mln koron czeskich, z czego uzyskała dla siebie równowartość 166 tys. zł.

W procederze miała również uczestniczyć między innymi 16-letnia wówczas córka Ireny W. Kiedy podczas nieobecności podejrzanej do mieszkania przyjeżdżali klienci po narkotyki, oskarżona telefonicznie instruowała córkę gdzie ukryte są substancje, które ma im wydać, a także jakie kwoty ma od nich przyjąć. Według ustaleń śledztwa, do sytuacji, w których Irena W. nakłaniała swoją nieletnią córkę do udziału w handlu narkotykami, dochodziło co najmniej piętnastokrotnie. W ich wyniku do obrotu wprowadzone zostało nie mniej niż 800 gram tych substancji za kwotę stanowiącą równowartość 64 tysiące złotych.

Według ustaleń śledczych, Irena W. uczyniła sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu. W trakcie zatrzymania, na jej posesji i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego znaleźli substancje psychotropowe w ilości blisko 13 gram. Dokonano także zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanej poprzez zajęcie 7,8 tysiąca złotych oraz 16 tys. koron czeskich i należących do niej dwóch samochodów osobowych o łącznej wartości 41 tys. zł.

Zarzucone oskarżonej czyny stanowią zbrodnię, za popełnienie których grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do 15 lat. Od kwietnia 2018 roku, Irena W. pozostaje tymczasowo aresztowana. Oskarżona nie była dotychczas karana sądownie - informuje rzecznik.

Do popełnienia przestępstw dochodziło w Bogatyni i w innych miejscowościach w województwie dolnośląskim. Postępowania dotyczące innych osób biorących udział w procederze produkcji i obrotu substancjami psychotropowymi były i są prowadzone odrębnie, w tym między innymi przez organy ścigania Republiki Czeskiej, a także Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze oraz Prokuraturę Rejonową w Zgorzelcu.

Twoja reakcja na artykuł?

10
53%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
7
37%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group