Niedziela, 31 maja
Imieniny: Anieli, Petroneli
Czytających: 5550
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zarządcy budynków przeciw złodziejom i oszustom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 13 kwietnia 2011, 7:21
Aktualizacja: Sobota, 16 kwietnia 2011, 21:37
Autor: Angela
Fot. Anegla
Jak przy minimalnym nakładzie kosztów zwiększyć bezpieczeństwo w budynkach i na osiedlach? Co zrobić, by sprawcy nie czuli się bezpieczni i jakie zagrożenia czyhają na mieszkańców? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeli uczestnicy spotkania z zarządcami budynków, które odbyło się w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

W spotkaniu udział wzięło około czterdziestu zarządców nieruchomości, administratorów spółdzielni i przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych oraz osiedli z Jeleniej Góry i powiatu. Uczestniczyli w nim również funkcjonariusze z Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Karpacza i Kowar. Konferencja została podzielona na trzy części. Pierwszą z nich poprowadził podkomisarz Zbigniew Klimek, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji, który omówił zasady współpracy policji ze społecznością lokalną.

– Każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo publiczne w swoim miejscu zamieszkania, rejonie czy na osiedlu. Policja nie jest i nie może być wszechobecna, dlatego liczymy na współpracę wszystkich, którzy mogą w jakiś sposób pomoc w ujęciu i zatrzymaniu przestępców czy w poprawie bezpieczeństwa. Często ta pomoc nie wymaga dużych nakładów, trzeba jednak wiedzieć, jak do tego podejść – mówi Zbigniew Klimek.

Drugą część dotyczącą działalności policji i bezpieczeństwa przestrzennego poprowadził nadkom. Bogumił Kotowski. Mówił on m.in. o prostych i niedrogich sposobach, które mogą ograniczyć ilość wykroczeń czy przestępstw na danych terenie oraz poprawić poczucie bezpieczeństwa, tj. odpowiednie przycinanie drzew i krzewów, doświetlenie przejść i traktów komunikacyjnych, montowanie czujek ruchu przy wejściach do budynków i bram, zamontowanie monitoringu wizyjnego czy luster itp.

Na koniec podinsp. Edyta Bagrowska przedstawiła zagrożenia, jakie nasiliły się w ostatnich latach. Mówiła m.in. o okradaniu ludzi starszych przez oszustów podszywających się pod członków rodziny, czy też urzędników i pracowników socjalnych. W tych tematach rozdano również ulotki.

– Takie spotkania organizowane są w naszej komendzie już od kilku lat. Za każdym razem mówimy o najczęstszych zagrożeniach, jakie pojawiają się w budynkach czy na osiedlach. Podkreślamy, że przestępcy działają bardzo szybko i najczęściej nie pozostawiają po sobie żadnych śladów, dlatego tak ważne jest natychmiastowe zgłoszenie na policję zauważonego wykroczenia czy przestępstwa. Uczulamy na to, by nie bagatelizować zachowań pewnych grup, obecności osób obcych w budynku itp. – podkreśliła podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Pani Elżbieta Dybowska z Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przyznaje, że poruszane przez policję problemy nie są jej obce. Zapewnia też, że część z prezentowanych rozwiązań z pewnością uda się wykorzystać w praktyce.
– Nasi lokatorzy najczęściej zgłaszają włamania do piwnic, pukanie osób obcych do mieszkań ludzi starszych, próby wyłudzeń czy wandalizm i złe zachowanie młodzieży. Po tym spotkaniu zainteresujemy się rozbudową monitoringu, bo obecnie w zasobach spółdzielni jest tylko kilka kamer. W widocznym miejscu umieścimy też ulotki, które przekazała nam policja. Mamy nadzieję, że osoby starsze przeczytają je. Pomyślałam też o zorganizowaniu specjalnego spotkania z policją dla osób w podeszłym wieku – zauważyła Elżbieta Dybowska.

Pan Piotr Leszczyński z zakładu obsługi komunalnej ze Starej Kamienicy po spotkaniu wspomniał, że problemy, jakie pojawiają się w budynkach i wspólnotach zarówno w miastach, jak i na wsiach są bardzo podobne.
- Reprezentuję wiejskie tereny gminy Stara Kamienica. Bardzo dobrze, że takie spotkania się odbywają, bo w przypadku pojawienia się tych przestępstw czy wykroczeń będziemy mogli skorzystać z pomocy policji. Ulotki które otrzymaliśmy zamierzam skserować i wysłać do mieszkańców razem z rachunkami czy informacjami dotyczącymi zasobu mieszkaniowego – mówi pan Piotr.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~abe 13-04-2011 7:40
Spotkanie było tajne? , nie znalazłam żadnej informacji o terminie
~bezdomny 13-04-2011 7:49
Cytat wypowiedzi ...,,Policja nie jest i nie może być wszechobecna, dlatego liczymy na współpracę ,,.....to moze przejmijmy wszystko od policji skoro sa tak nieprofesjonalni No i te namawianie na wspolprace przypomina czasy komuny. Moze tych 3 prelegentow ruszy w patrole piesze by poprawic stan bezpieczenstwa w JG skoro tak malo policjantow na miescie.
~Miś 13-04-2011 7:55
Jeśli mowa o zlodziejach to dziś w nocy na ul. Wzgórze wandy okradli studzienki ka...lizacyjne. Ciekawe co będą robić z tymi studzienkami i najprawdopodobniej trafią do skupu złomu. I to jest najgorsze że mamy do d...y prawo, a można by im ukrócić ten procedens kradzieży który trwa od lat. Jestem ciekaw który to skup złomu w Jeleniej przyjmie te studzienki???...
~sqandal 13-04-2011 8:10
.......... policja niech się lepiej za < robote > wezmie a nie za prowadzenie pogadanek od tego są INNI , policja jest od pilnowania porządku i bezpieczeństwa w miescie , place na to podatki
~Już dawno 13-04-2011 8:16
Przestałem liczyć na Policję. Zainstalowałem alarm i podpisałem umowę z firmą ochroniarską o monitoring. Jak czasami sam zapomnę wyłączyć alarm ochroniarze są w ciągu 10 minut. Zastanawiam się tylko czy w związku z tym że Policja nie zapewnia mi bezpieczeństwa "bo nie może być wszechobecna" nie powinienem płacić mniejszych podatków.
~Rex 13-04-2011 8:28
A gdzie ten bezdomny 07:49 ma internet??
~Jeloneczka 13-04-2011 9:16
Oprócz pani B. pozostali policjanci są jacyś tacy smętni, zmęczeni, brzuchaci... nie wróży to dobrze wykrywaniu sprawców przestępstw... cóż... sami się leczymy... pora na wzięcie bezpieczeństwa we własne ręce...szable w dłońi!!! ;)
~realista69 13-04-2011 10:05
panowie ze zdjęcia 14 to raczej \\\"kabaret starszych panów\\\", wątpię by brali udział w akcji na mieście, jedyne co im pozostało to pogadanki ;).....
~igrek 13-04-2011 10:26
Pani z JSM powinna znać bardzo dobrze prpblemy mieszkańców Zabobrza chyba,że nie czyta skarg mieszkańców.Skargi te zarówno pisemne jak i telefoniczne są ignorowane.Piwnice nie tylko są okradane ale i okupowane przez osoby nie będące lokatorami budynków. Jak zgłosiłam sprawę telefonicznie to pani poradziła mi żebym w nocy poszła do piwnicy i wtedy wezwała policję!Czyli lokatorze radż sobie sam. Jak poinformowałam panią inspektor z policji o tym co się dzieje w nocy w piwnicach,to zażądała podania nazwisk tych osób! SZOK!. Czyli co? mam ich zapytać jak się nazywają i podać wszystko na tacy? A jak dostanie w końcu ktoś po głowie to kto będzie za to odpowiadał ? We własnym domu mam prawo czuć się bezpieczna. w\
~lok.właściel 13-04-2011 11:14
Raz wzywałem patrol policji do Pogórzyna - przyjechał bez wiekszej reakcji kazano mi przyjechać jeszcze w tym celu na komisariat do Karpacza (?). W tej samej saprwie zgłaszałem groźby karalne pod moim aderesem i ponownie kazano mi przyjechać do Karpacza. Przyjechałem więc i co nie była nikogo kto by zemna porozmawiał i spiasał protokól. Zostawiłem do siebie kontakt i od 15 lutego do dzisiaj cisza. W ubiegłą niedziele znikneły dzrzwi wejściowe do budynku, zostało zniszczone zabezpieczenie otworów okiennych, które chroniło przed chłodem (w górach pada jeszcze śnieg). Zadzwoniłem na posterunek w Karpaczu i okazało sie w rozmowie, że jestem niewygodnym rozmówcą. Rozmowa została przerwana bo pan posterunkowy powiedział, że słabo mnie słychać. Ta więc wiatr hula, menele, się panoszą, a ty człowieku siedź cicho bo policja ma to w...
~M_ek 13-04-2011 11:28
ORMO reaktywować ... No może ORPO
~xxx 13-04-2011 11:33
proszę wzywać Straż Miejską! - oto porada urzędników JSM. Wezwana Straż Miejska puka do drzwi osoby ją wzywającej!!! Paranoja !!! Najlepiej wzorem państw zachodnich zatrudniać dozorców 24 h/dobę i zmonitorować cały blok, a najlepiej stworzyć w miarę możliwości ogrodzone kompleksy budynków.
~Ezars 13-04-2011 11:37
Policja ostatnio od kilku lat przy pomocy różnego rodzaju akcji w szczególności pogadanek z dziećmi w szkołach, pracownikami różnego rodzaju instytucji samorządowych, chce aby to właśnie społeczeństwo się samo broniło przed przestępcami. Sama natomiast likwiduje etaty policyjne choćby np. etaty dyżurnych w Komisariatach. Miało być więcej etatów na ulicy, a jak jest wszyscy widzimy. Tylko firmy ochroniarskie nie narzekają na brak klientów. Co rusz wchodzą na rynek nowe firmy i jakoś nie bankrutują.Pozdrawiam zadowolonych z siebie szefów policji, to właśnie ich wysłałbym na ulicę a nie wysyłał na czcze pogadanki proszące o pomoc.
~ 13-04-2011 11:41
To właśnie Ci prowadzący takie szkolenia mają czas na szusowanie w necie w czasie pracy. Na jelonce kiedyś widziałęm IP naszej komendy w Jeleniej. Wysłać takiego na ulicę niech pracuje, bo przecież za to płacą im nie małe pieniądze jak na warunki naszej kotlinki.
~walus4 13-04-2011 12:45
Kiedy wreszcie policja i straż miejska ukróci parkowanie aut przy ulicy Wojska Polskiego.Auta parkują no dojazdach i w razie interwencji pogotowia czy innych pojazdów interwencyjnych dojazd jest nie możliwy.Przechodnie muszą ustępować miejsca samochodom. Pikanterii temu wszystkiemu dodaje to. że patrole straży miejskiej na takie wykroczenia nie reagują.A policyjnych patroli miszkancy nie uświadczą.
~Art 13-04-2011 14:06
Dobry tytuł: Zarządcy budynków przeciw złodziejom i oszustom", szkoda,że tylko Oni, bez policji i straży miejskiej
~Jel... 13-04-2011 15:01
straż miejska tym bardziej ma w d.... wszelkie zgłoszenia ,zapewne jeszcze sprawdzają do kogo należy chodnik od Biedronki na Zabobrzu do Wiosennej szczęśliwego Nowego Roku ....
~Janosik2 13-04-2011 17:36
2 lata temu zobaczylem w nocy ze ktos otwiera auta na parkingu pod blokiem. Zadzwonilem na policje. Kiedy przyjechali pod blok zlodzei siedzial w aucie sasiada. Policja zamiast go zatrzymac zadzwonila grzecznie domofonem do mnie i poprosila o dokumenty. Kiedy mnie spisywali zlodziej spokojnie wysiadl z auta i poszedl (poszedl, nie pobiegl!). Pokazywalem policjantom ze to ten gosc, ze wlasnie odchodzi sobie, ale moj dowod osobisty byl ciekawszy... W autach zostaly uszkodzone zamki i wyrwane radia. Sprawcy nie ustalono, sprawa zostala umorzona.
~Mała7362 13-04-2011 18:44
jak zwykle pretensje do policji, to po jakiego chu... dzwonicie z pierdołami...
~wielki 13-04-2011 22:57
Jelonko czas zaczac na Ciebie polowanko !!! za usuwanie postow !!!!!!! tutaj mozecie usuwac ale w innych portalach bedzie o was duzo.......zlego:))))))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group