Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10213
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zarządcy budynków przeciw złodziejom i oszustom

Środa, 13 kwietnia 2011, 7:21
Aktualizacja: Sobota, 16 kwietnia 2011, 21:37
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Zarządcy budynków przeciw złodziejom i oszustom
Fot. Anegla
Jak przy minimalnym nakładzie kosztów zwiększyć bezpieczeństwo w budynkach i na osiedlach? Co zrobić, by sprawcy nie czuli się bezpieczni i jakie zagrożenia czyhają na mieszkańców? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeli uczestnicy spotkania z zarządcami budynków, które odbyło się w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

W spotkaniu udział wzięło około czterdziestu zarządców nieruchomości, administratorów spółdzielni i przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych oraz osiedli z Jeleniej Góry i powiatu. Uczestniczyli w nim również funkcjonariusze z Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Karpacza i Kowar. Konferencja została podzielona na trzy części. Pierwszą z nich poprowadził podkomisarz Zbigniew Klimek, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji, który omówił zasady współpracy policji ze społecznością lokalną.

– Każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo publiczne w swoim miejscu zamieszkania, rejonie czy na osiedlu. Policja nie jest i nie może być wszechobecna, dlatego liczymy na współpracę wszystkich, którzy mogą w jakiś sposób pomoc w ujęciu i zatrzymaniu przestępców czy w poprawie bezpieczeństwa. Często ta pomoc nie wymaga dużych nakładów, trzeba jednak wiedzieć, jak do tego podejść – mówi Zbigniew Klimek.

Drugą część dotyczącą działalności policji i bezpieczeństwa przestrzennego poprowadził nadkom. Bogumił Kotowski. Mówił on m.in. o prostych i niedrogich sposobach, które mogą ograniczyć ilość wykroczeń czy przestępstw na danych terenie oraz poprawić poczucie bezpieczeństwa, tj. odpowiednie przycinanie drzew i krzewów, doświetlenie przejść i traktów komunikacyjnych, montowanie czujek ruchu przy wejściach do budynków i bram, zamontowanie monitoringu wizyjnego czy luster itp.

Na koniec podinsp. Edyta Bagrowska przedstawiła zagrożenia, jakie nasiliły się w ostatnich latach. Mówiła m.in. o okradaniu ludzi starszych przez oszustów podszywających się pod członków rodziny, czy też urzędników i pracowników socjalnych. W tych tematach rozdano również ulotki.

– Takie spotkania organizowane są w naszej komendzie już od kilku lat. Za każdym razem mówimy o najczęstszych zagrożeniach, jakie pojawiają się w budynkach czy na osiedlach. Podkreślamy, że przestępcy działają bardzo szybko i najczęściej nie pozostawiają po sobie żadnych śladów, dlatego tak ważne jest natychmiastowe zgłoszenie na policję zauważonego wykroczenia czy przestępstwa. Uczulamy na to, by nie bagatelizować zachowań pewnych grup, obecności osób obcych w budynku itp. – podkreśliła podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Pani Elżbieta Dybowska z Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przyznaje, że poruszane przez policję problemy nie są jej obce. Zapewnia też, że część z prezentowanych rozwiązań z pewnością uda się wykorzystać w praktyce.
– Nasi lokatorzy najczęściej zgłaszają włamania do piwnic, pukanie osób obcych do mieszkań ludzi starszych, próby wyłudzeń czy wandalizm i złe zachowanie młodzieży. Po tym spotkaniu zainteresujemy się rozbudową monitoringu, bo obecnie w zasobach spółdzielni jest tylko kilka kamer. W widocznym miejscu umieścimy też ulotki, które przekazała nam policja. Mamy nadzieję, że osoby starsze przeczytają je. Pomyślałam też o zorganizowaniu specjalnego spotkania z policją dla osób w podeszłym wieku – zauważyła Elżbieta Dybowska.

Pan Piotr Leszczyński z zakładu obsługi komunalnej ze Starej Kamienicy po spotkaniu wspomniał, że problemy, jakie pojawiają się w budynkach i wspólnotach zarówno w miastach, jak i na wsiach są bardzo podobne.
- Reprezentuję wiejskie tereny gminy Stara Kamienica. Bardzo dobrze, że takie spotkania się odbywają, bo w przypadku pojawienia się tych przestępstw czy wykroczeń będziemy mogli skorzystać z pomocy policji. Ulotki które otrzymaliśmy zamierzam skserować i wysłać do mieszkańców razem z rachunkami czy informacjami dotyczącymi zasobu mieszkaniowego – mówi pan Piotr.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
578
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Do szkoły dopiero w wieku 12 lat
 
Aktualności
Magia Karkonoszy w dwuminutowym filmie: Time Lapse, który zachwyca
 
Kultura
Klaun Pinezka i Teatr A na jeleniogórskiej ulicy
 
Aktualności
Ulewa przeszkodzi w przedstawieniach?
 
Aktualności
Szpital daje nowym pielęgniarkom 6700 zł
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group