Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 5797
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zapis pamięci na jubileusz miasta pod Śnieżką

Wiadomości: KARPACZ
Sobota, 30 października 2010, 9:23
Aktualizacja: 23:11
Autor: Agrafka
Fot. dtp
Wspomnienia mieszkańców Karpacza uzupełnione archiwalnymi fotografiami spisane przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Karpaczu oraz wydane pod redakcją Doroty Andreasik złożyły się książkę zatytułowaną „Zapis pamięci”.

– To wydawnictwo powstało z okazji 50-lecia uzyskania praw miejskich przez nasze miasto. Przez prawie pół roku uczniowie naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli zbierali wywiady z najstarszymi mieszkańcami Karpacza, które po opracowaniu zostały wydane – poinformował Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Podczas ostatniej sesji rady miasta uczniowie gimnazjum przekazali najstarszym mieszkańcom Karpacza te książeczki. Autorzy opowiadań przyjechali pod Śnieżkę w 1945 roku i opisują początek polskiego osadnictwa na tych terenach, a także różne ciekawe przygody, jakie im się przytrafiły.

To także cenne świadectwo historii: z kart książek dowiadujemy się, jak przed półwieczem wyglądał Karpacz, jak się zmieniał przez lata. – Wydawnictwo zostało wzbogacone o zdjęcia Tadeusza Jakubika, fotografa, który po 1945 roku fotografował Karpacz i dzięki uprzejmości jego córki Ewy zdjęcia znalazły się na kartach książki – mówi Ryszard Rzepczyński.

Książeczka będzie rozdawana przy różnego rodzaju uroczystościach miejskich, aż do wyczerpania nakładu.
W książce zamieszczone są historie m.in. Barbary Włodygi pt. „To jeszcze widać wieże kościoła Elżbiety!”, wywiad z Kazimierzem Grochowskim, emerytowanym pułkownikiem Wojska Polskiego pt. „Orlinka leśny świat”, wywiad z Józefem Dankiem, właścicielem cukierni Krasnoludek pt. Słuchaj, Józiu trzeba by wejść do bagażnika…”, a także wywiad z najstarszą mieszkanką Karpacza, która pochodzi z rodziny laborantów, Lottą Nowak pt. Miałam czyste sumienie, więc mogłam zostać…”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group