Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13275
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Zaparkujesz na chodniku, będziesz miał kłopoty

Środa, 13 sierpnia 2008, 13:50
Aktualizacja: 13:51
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Zaparkujesz na chodniku, będziesz miał kłopoty
Fot. TEJO
Samochody blokujące przejście przez chodniki to prawdziwa zmora jeleniogórskich pieszych. Jest szansa, że zmieni się to już w przyszłym roku. Resort spraw wewnętrznych i administracji pracuje nad nowymi przepisami, zgodnie z którymi zaparkowane na chodniku pojazdy będą odholowane, a ich właściciele słono za wykroczenie zapłacą.

Sto złotych mandatu, punkty karne, trzysta złotych za odholowanie auta i 30 złotych za każdy dzień przetrzymania pojazdu na płatnym parkingu – takie kary szykują się dla tych, którzy będą parkować samochody na chodnikach po wprowadzeniu nowych przepisów.

Obecnie trwają nad nimi prace, jednak nowe wytyczne w życie miałyby wejść już w najbliższym roku. Obecnie policja lub straż miejska mogą ściągnąć źle zaparkowany samochód z ulicy tylko w dwóch przypadkach: gdy auto stoi w miejscu niedozwolonym i blokuje ruch, lub gdy stan pojazdu wskazuje, że był on nieużywany przez dłuższy czas.

– Obecne przepisy pozwalają na parkowanie auta na chodniku, pod warunkiem jednak, że zostawimy co najmniej półtora metra miejsca dla pieszych – mówi nadkom. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy policji w Jeleniej Górze.

Powszechnie wiadomo jednak, że tego warunku nikt już nie przestrzega.
Mamy bardzo dużo zgłoszeń od mieszkańców Jeleniej Góry, którzy kilka razy dziennie skarżą się na ustawione na chodnikach samochody uniemożliwiające przejście pieszym – usłyszeliśmy od jednego z funkcjonariuszy straży miejskiej.

Są ludzie, którzy pozostawiają samochody nawet piętnaście minut drogi od swojej pracy, bardzo duża grupa jednak mimo zakazów i mandatów podjeżdża pod same drzwi sklepu czy banku blokując całą szerokość chodnika.

W takich przypadkach kierowcy karani są mandatami od 100 do 500 złotych. Obecne kary nie rozwiązują jednak tego problemu. Czy zmiana przepisów odzwyczai kierowców łamania prawa? Zdaniem straży miejskiej i policji konieczna jest przede wszystkim zmiana mentalności ludzi, w innym przypadku nawet najbardziej zaostrzone przepisy będą nieskuteczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
779
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Gigantyczny korek
 
112
Cięzarowka w rowie
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group