Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 9381
Zalogowanych: 69
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zalegalizuj wodomierz albo zapłacisz za innych

Środa, 20 stycznia 2010, 12:08
Aktualizacja: 12:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zalegalizuj wodomierz albo zapłacisz za innych
Fot. Angela
Około pięć tysięcy wodomierzy zamontowanych w jeleniogórskich mieszkaniach straci w tym roku swoją ważność. O ich jak najszybszej ich wymianie i legalizacji muszą pamiętać ci, którzy zakładali je pięć lat temu. W przeciwnym poza ryczałtem zapłacą dodatkowo różnicę wodomierza głównego budynku.

W związku z tym, że problem legalizacji wodomierzy dotyczy ogromnej ilości mieszkańców, w minionym roku Wodnik wystąpił głównie do ZGL – i oraz spółdzielni mieszkaniowych z informacją, które wodomierze z nadejściem stycznia stracą swoją ważność.
– Wodomierze zakładane w prywatnych mieszkaniach mają pięcioletni okres tzw. zdolności metrycznej czyli legalizacji. Po tym okresie tracą ją i lokator ma obowiązek ten wodomierz wymienić. – wyjaśnia Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik.

– To jest jego własność i jego obowiązek. Jeżeli tego wodomierza nie wymieni będzie traktowany tak, jakby wodomierza nie miał. Przewidując taką sytuację na przełomie lipca i sierpnia 2009 wysłaliśmy do mieszkańców ponad cztery tysiące pism informujących, że z dniem 1 stycznia 2010 roku ich wodomierze stracą ważność – dodaje. – Początkowo odzew był żaden, obecnie nie jesteśmy w stanie obsłużyć tych, którzy się zgłaszają. Z osób, które zgłosiły się w roku minionym i na początku stycznia mamy kolejkę do kwietnia. Dlatego, tych, którzy się zgłosili, do czasu wymiany wodomierza potraktujemy tak, jakby ten wodomierz był legalny – zapewnia prezes Jastrzębski.

Tym, którzy się jednak spóźnili, pozostaje natomiast skorzystanie z firm zewnętrznych funkcjonujących na rynku, a zajmujących się legalizacją wodomierzy. Po ich zamontowaniu Wodnik wodomierze zaplombuje.
– Mieszkańcy, których wodomierze utracą swoją ważność będą rozliczani przez zarządcę z ryczałtu a dodatkowo będą rozliczani z różnic między wodomierzem głównym a wodomierzami lokalowymi – mówi Wojciech Jastrzębski.

Jak pokazuje rzeczywistość, takie rozwiązanie może być bardzo kłopotliwe. Rozliczani w ten sposób jeleniogórzanie w ostatnim czasie otrzymali bowiem rachunki z trzech lat od ZGL-i za realne zużycie wody będące różnicą między wodomierzem głównym a wodomierzami zamontowanymi w lokalach osób, które te wodomierze posiadają.
Niektórzy muszą zapłacić nawet do pięciu tysięcy złotych.

Powód tak długiego okresu rozliczeniowego to brak kadry w zakładach gospodarki lokalowej, która mogłaby na bieżąco rozliczać swoich lokatorów. Jedynym sposobem, by ustrzec się przed takimi niespodziankami jest zamontowanie i zalegalizowanie wodomierza. W Jeleniej Górze takie urządzenia posiada około 95 procent mieszkańców.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
831
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Zwierzę wybiegło, bus uderzył w drzewo
 
Kilometry
Retro pociągiem przez góry i granicę
 
Aktualności
Jeleniogórska Szprycha 2025
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group