Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 5817
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zagrali i zaśpiewali paniom z okazji Dnia Kobiet. Słodka uczta była ważniejsza

Piątek, 9 marca 2012, 8:47
Aktualizacja: Sobota, 10 marca 2012, 8:12
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Zagrali i zaśpiewali paniom z okazji Dnia Kobiet. Słodka uczta była ważniejsza
Fot. RED
Adepci muzyki z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki dali wczoraj popis swoich możliwości w koncercie dedykowanym jeleniogórzankom. Swoim występem uświetnili imprezę zorganizowaną przez zastępczynię przewodniczącego rady miasta Annę Ragiel. Było miło, ale nie do końca.

Już po raz piąty w sali Filharmonii Dolnośląskiej zasiadły mieszkanki naszego miasta zaproszone na ten okolicznościowy koncert z okazji swojego święta. – Cieszę się, że panie przyszły tak licznie – powiedziała organizatorka podkreślając coraz ważniejszą rolę kobiet we współczesnej cywilizacji. Anna Ragiel podziękowała przy okazji Urszuli Borkowskiej, dyrektor PSM I i II stopnia im. Moniuszki, a także jej zastępczyni Mirosławie Hejne za pomoc w organizacji wydarzenia.

Podczas koncertu, anonsowanego przez Agnieszkę Cel, ręce same składały się do braw, bo adepci muzyki z rodzimej “muzycznej” błysnęli kunsztem. Szkolna Orkiestra Symfoniczna PSM I i II st. im. S. Moniuszki pod dyrekcją maestry Eweliny Rożek-Jaworskiej zagrała na poziomie profesjonalnego zespołu prezentując, między innymi, temat Manciniego z filmu “Różowa pantera”, podczas którego za pulpitem dyrygenckim prowadzącą zastąpiła... bohaterka tej niezapomnianej komedii z P. Sellersem w roli głównej. Zabrzmiał także znany temat z filmu o agencie 007 Jamesie Bondzie autorstwa M. Normana w aranżacji Wojciecha Gąsowskiego, adepta klasy perkusji. Agnieszka Cel wspomniała o nagrodzie, jaką ten młody jeleniogórzanin wywalczył podczas konkursu kompozytorskiego w Słupsku. Nie obeszło się bez bisu.

W części kameralnej oklaskiwano zespół “Los Ganchos” przygotowowany przez Tomasza Gadzinę. Huraganem oklasków publiczność podziękowała Klaudiuszowi Leśniakowi oraz Jackowi Szwarczyńskiemu, uczniom klasy wokalnej prowadzonej przez Aleksandrę Lemieszkę. Młodzi śpiewacy brawurowo wykonali znane fragmenty z opery “Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki: Duet Macieja i Skołuby, oraz popularną Arię Skołuby (“Ten zegar stary...”) znaną z wykonania światowej sławy artysty Bernarda Ładysza (bas), którego godnie “zastąpił” J. Szwarczyński. Wcześniej Klaudiusz Leśniak odważnie zaśpiewał Arię Don Basilia z opery “Cyrulik Sewilski” Rossiniego. Obu wokalistom akompaniował na fortepianie Krzysztof Gotartowski.

Entuzjazm publiczności wzbudził na nowo występ adeptów perkusji z klasy Grzegorza Szymańskiego. Na estradzie Filharmonii Dolnośląskiej pojawili sie wspomniany już Wojciech Gąsowski, a także Mateusz Popis, Jakub Nyc i Eliza Kurowska, która może się pochwalić awansem do ogólnopolskiego etapu Makroregionalnych Przesłuchań Uczniów Klas Perkusji. Uczniom akompaniowała na fortepianie Joanna Chek. Szczególnie gorąco przyjęto wykonanie “Tria na jedną marimbę” Marka Forda (E. Kurowska, W. Gąsowski, M. Popis). I kiedy zebrani oczekiwali na dalszy ciąg koncertu, nastąpił nieoczekiwanie jego... koniec.

Zastępczyni przewodniczącego rady miasta Anna Ragiel zaprosiła na estradę Elwirę Kozak, wicedyrektor II LO im. Norwida, która zaśpiewała okolicznościową piosenkę dedykowaną paniom. A później zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek. – Szykowaliśmy się do dalszej części występu, zgodnie z programem – mówią młodzi muzycy – ale nie dano nam szansy. A przecież miał jeszcze zagrać zespół rozrywkowy. Słodka uczta okazała się ważniejsza od uczty muzycznej – dodali. Uczniowie czuli się także zlekceważeni przez prezydenta miasta Marcina Zawiłę, który wyszedł z koncertu po pół godzinie.

Młodych muzyków przeprosiła dyrektorka szkoły Urszula Borkowska tłumacząc ten “zgrzyt” organizacyjnym nieporozumieniem. Tak czy inaczej – wykonawcom należały się oklaski za świetny koncert. Być może ci, którym wczoraj nie udało się wystąpić, będą mieli taką okazję 16 marca, na kiedy zapowiedziano kolejny koncert szkolnej orkiestry w Filharmonii Dolnośląskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
58
Tak
60%
Nie
40%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group