Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9799
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 15 stycznia 2021, 8:02
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Po jakie książki radzą nam sięgnąć bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej w długie zimowe wieczory? Proponują tym razem „Transport poza wieczność”, „Biohacking : przewodnik dla początkujących” oraz „Rety! Ktoś nowy na placu budowy!”. O swoich wyborach piszą ciekawie w recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Transport poza wieczność. František Tichý

Historia młodego Honzy zaczyna się w drugim roku wojny i trwa do 1943 z epilogiem o wyzwoleniu w 1945. Jego beztroskie dzieciństwo kończy się wraz z aresztowaniem ojca przez gestapo, dojrzewanie Honzy i jego kolegów jest pełne strachu, zmartwień i pożegnań. Przygody ich książkowym bohaterów są niczym w porównaniu z wyzwaniami prawdziwego życia. Wojna widziana oczami dzieci obnaża absurdy świata dorosłych, nastolatkowie w bezsensownej dla nich rzeczywistości starają się zachować honor. Honza w reakcji na zło, które się wokół niego dzieje postanawia uratować swojego przyjaciela z obozu w Terezinie. Nie chce pozostać bierny, przedziera się za obozowe druty. My powiemy, ze to czyste szaleństwo, ale w świecie praskich nastolatków to była konieczność. W obozie życie toczy się swoim rytmem, można przywyknąć, jeśli ma się przy sobie przyjaciela i mądrego nauczyciela. Nie można przywyknąć jedynie do transportów, które zabierają przyjaciół. Autor wplata w fabułę fragmenty czasopisma Vedem, które autentycznie powstawało w obozie, ich autorem był niezwykle utalentowany Petr Ginz oraz fragmenty listów Josefa Jana Kratochvila – aresztowanego przez gestapo antyfaszysty. Książka „Transport poza wieczność” napisana została dla młodych czytelników, jej autor jest pedagogiem, który w swojej codziennej pracy z dziećmi stara się poruszać trudne tematy i ciemne strony człowieczeństwa. Historia Honzy nie zdarzyła się naprawdę, ale zdarzyć się mogła. Druga wojna światowa zdarzyła się naprawdę, Petr Ginz faktycznie zginął w Oświęcimu w 1944 roku. Ilan Ramon był pierwszym Izraelczykiem, który poleciał w kosmos, było to 16 stycznia 2003 roku, zabrał ze sobą na pokład kopię rysunku Petra Ginzy, rysunek przedstawiał widok Ziemi z Księżyca. Josef Jan Kratochvil został stracony w więzieniu w Stuttgardzie w 1943 roku. Co się stało z fikcyjnym Honzą? Czy jest w tej opowieści jakaś nadzieja? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Biohacking : przewodnik dla początkujących. Karol Wyszomirski

Dave Asprey, twórca filozofii biohackingowej twierdzi, że biohacking to sztuka i nauka stawania się superczłowiekiem. Biohacking Wyszomirskiego nie chce stworzyć z nas super ludzi, a jedynie przywrócić, dzięki drobnym usprawnieniom, naturalną równowagę, dobre zdrowie i samopoczucie. Wyszomirski to interdyscyplinarny dietetyk, trener i biohaker. Szkolił się u najlepszych światowych ekspertów z branży health & fitness w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Anglii. Biohackingiem zainteresował się kilka lat temu, znajdując w nim skuteczną receptę na problemy ze swoim zdrowiem. W czym nam może pomóc biohacking? Najczęstszymi problemami cywilizacyjnymi są stres, problemy ze snem i niewłaściwa dieta. Jak można poprawić swoje samopoczucie? Jak w ciągu 10 miesięcy zhackować swoje zdrowie, by stać się szczupłym, wypoczętym, sprawnym, z jasnym i bystrym umysłem. Oczywiście naturalnie i bez pomocy leków. Główną przyczyną najczęstszych schorzeń, są wg Wiszomirskiego, stany zapalne i zaburzenia hormonalne. Im więcej w naszym ciele stanów zapalnych, tym gorzej pracują mitochondria. Im gorzej pracują mitochondria, tym stajemy się bardziej chorzy i otyli. Odchudzanie nie polega na redukcji kalorii, tylko na optymalizacji gospodarki hormonalnej, tak by to hormony za nas spalały tłuszcz. Hormony: insulina, leptyna i kortyzol to klucz do redukcji tkanki tłuszczowej. Zmorą naszych czasów stała się insulinooporność. Ratunkiem staje się post okresowy, przećwiczony z konieczności, przez tysiąclecia, przez naszych przodków. Post, wzmocniony dietą ketogeniczną redukuje nie tylko nadwagę ale również stany zapalne oraz wspomaga leczenie wielu schorzeń metabolicznych, a nawet nowotworów. Z przewodnika dla początkujących Karola Wyszomirskiego dowiesz się m.in.: dlaczego tak ważny jest odpowiedni sen, jakie są korzyści z okresowego postu, jak przyspieszyć metabolizm redukując liczbę posiłków, dlaczego cukier (jeśli już) powinniśmy jeść tylko na noc, jak skutecznie wykorzystać zalety chłodu, jak uwolnić się od przewlekłego zmęczenia, jak poprawić sprawność ciała, koncentrację, pamięć i jasność umysłu.
Książka dostępna w Książnicy Karkonoskiej dla członków Dyskusyjnego Klubu Książki „Laboranci z Karkonoszy”. Serdecznie polecam. (KW)

Rety! Ktoś nowy na placu budowy! Sherri Duskey Rinker, Tom Lichtenheld

Dźwig, koparka, wywrotka, spychacz i betoniarka znów mają zadanie do wykonania. Po przebudzeniu na placu budowy, czeka już na nie bardzo trudne zadanie! Maszyny ujrzały bardzo skomplikowany plan budowy. Jeszcze nigdy nie tworzyły nic większego. Ale od czego są przyjaciele? Na plac budowy już spieszy z pomocą pięć nowych maszyn…Ta urocza historyjka ukołysze do snu wszystkich małych brygadzistów i brygadzistki, a także pomoże im zrozumieć, jak wielką siłą jest przyjaźń. Jest to kontynuacja książeczki na dobranoc, którą pokochały dzieci na całym świecie! Polecamy również wcześniejsze tytuły: Snów kolorowych, placu budowy oraz Wieczór gwiazdkowy na placu budowy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group