Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4507
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 15 listopada 2019, 9:07
Aktualizacja: Niedziela, 17 listopada 2019, 21:49
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej tym razem proponują, by sięgnąć po: „Krótką wymianę ognia” Zyty Rudzkiej, „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów” Mariusza Surosza, audiobook „Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic” Jarosława Molendy oraz "Bajki o misiach z czterech stron świata" Anieli Cholewińskiej–Szkolik". Swój wybór bibliotekarze uzasadniają w ciekawych recenzjach – zapraszamy do lektury.

Krótka wymiana ognia. Zyta Rudzka

Skąd ona to wszystko zna?! Tę walkę ciała z duchem wiecznie młodym, a im ciało starsze, tym duch bardziej figlarny. Niczym walka postu z karnawałem. Patrząc na zdjęcie - raczej nie z doświadczenia. A więc obserwacja, może przeczucie? Nie ma czasu na dłuższe zastanowienie, bo tu co i rusz mamulka gada do studzienki. A im więcej gada, tym większy strach to usłyszeć. Lód trzyma za gardło jak skuta rzeka dzieweczki. Cztery były na zdjęciu, jedna się została, co teraz studni sekrety powierza. Ona nie szalona, choć tak byłoby wygodniej. Ona z tych, po których historia przeszła, lecz wcześniej nie uprzedzała, że to zrobi. Nie wysłała SMS-a z ostrzeżeniem, jak by to uczyniło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Że będzie przechodzić tego dnia, z takim natężeniem, a deptać będzie po tych a nie innych częściach ciała. Może zdążyłyby się przygotować? A ona raz dwa trzy - w sześćdziesiątym ósmym wyjeżdżasz ty. I doktorowa Lilianna Rosner nie adoptuje małej Walentyny, pomimo że jest do niej tak podobna, bo ma tylko cztery lata i już nie wie, co to matka. Pewnie to wszystko w literaturze już było: i starzejące się kobiety, i śmierć, która jest wybawieniem przed Armią Czerwoną, i strach żydowski, ale chyba nigdy nie połączył tych elementów tak prowokacyjny i cięty język, kipiący cudownie zjadliwą ironią, gdzie tragizm i farsa stoją obok siebie wzajemnie się potęgując. I jeszcze ten rytm! Jak powtarzający się refren w balladzie „O córuchnie barbeluchnie co wierszyki o moralności luzowaniu pisze”. Myśli w głowie same zaczynają się układać w ten takt, ale jak poddać analizie, to nie wiadomo czy chodzi o zgłoski, czy akcenty? Jak to się dzieje? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów. Mariusz Surosz

XX wiek był dla naszych południowych sąsiadów przełomowy. Na jego początku Czechy i Słowacja wchodziły w skład Monarchii Austro – Węgierskiej, by po stu latach dość tragicznych i burzliwych wydarzeń być już suwerenną Republiką Czeską i Słowacką. Wnikliwej analizy historii politycznej, gospodarczej i kulturalnej Czech szukać należy w podręcznikach i opracowaniach naukowych. Książka Surosza nie należy do tego typu literatury, jest opowieścią o ludziach, których życie osobiste i zawodowe mocno splotło się z wydarzeniami na scenie politycznej, czy kulturalnej. Dzięki temu poznając kolejnych bohaterów poznajemy też tło społeczne i współczesna historię Czech. Mamy więc do czynienia ze zrekonstruowanymi życiorysami polityków, mężów stanu, działaczy społecznych, wojskowych, artystów, wynalazców – wetkniętymi w konkretne ramy czasowe. Lektura nie wymaga ogromnego skupienia, czytelnik nie musi się mierzyć z gąszczem dat i plejadą nazwisk. Dostaje skondensowany obraz z doskonałym tłem, mimowolnie zaczyna rozumieć pewne pojęcia i mechanizmy, które doprowadzały do kolejnych przełomów, zamachów, przewrotów, czy rewolucji. Książkę Mariusza Surosza czyta się z przyjemnością i z zaskoczeniem odkrywa, że Pepiki to naród z niezwykle ciekawą historią, pełną wyjątkowych postaci i zagadek. Kim była Toyen? Jak zginął Tomasz Masaryk? Kim był astronom, członek zimowych wypraw w Alpy, który był dumnym Słowakiem i pierwszym generałem Republiki? Dlaczego o polskim Żydzie z Galicji mówi się, że uratował honor czeskiej polityki? Kim stał się stolarz z Heroltic? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.
19 listopada o godz. 17:00 w książnicy Karkonoskiej odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Suroszem. Będzie okazja porozmawiać o pepikach. Zapraszamy. (JJ)

Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic. Jarosław Molenda; czyta: Ilona Chojnowska

Bohaterkami tej książki są Polki – podróżniczki. Losy polskich podróżniczek to nie tylko ich własne przygody, to także historia turystyki i podróżowania. Poznamy tu czternaście wybitnych kobiecych osobowości, począwszy od Świętosławy – pierwszej polskiej księżniczki, Dorotę Falak, Ewę Felińską, Narcyzę Żmichowską, Ewę Dzieduszycką, aż po Elżbietę Dzikowską.
Kim była pierwsza podróżniczka? Która Polka handlowała niewolnikami, a która samotnie opłynęła kulę ziemską? Podróżniczki to kobiety niezwykłe, odważne i pełne pasji, które wymykały się ówczesnym stereotypom. Poznajemy zarówno kobiety z gminu, jak i te z wyższych sfer, wszystkie łączy ciekawość świata.
Ciekawostki historyczne, ale i społeczne, zabawne anegdoty i cytaty. Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Bajki o misiach z czterech stron świata. Aniela Cholewińska-Szkolik

Na świecie mieszka wiele różnych misiów. Są misie brunatne i polarne, misie szmaciane i pluszowe. A każdy z nich jest kochany i wyjątkowy! Misie są kochane przez dzieci na całym świecie a dzięki książce Anieli Cholewińskiej-Szkolik pt. „Bajki o misiach z czterech stron świata” możemy wybrać się w podróż wokół globu - właśnie z tymi uroczymi stworzeniami. W tej książeczce znajdziemy opowieści o misiach z różnych krajów i kontynentów np. z Japonii, Hiszpanii, USA, Austalii ). Poznamy małego misia Petit i odważnego Figielka, przyrządzimy tortillę z Metino i zjemy podwieczorek z Promykiem, wybierzemy się w podróż latającym dywanem z Maju Dżi. Dzięki tej książce dziecko również w przystępny i prosty sposób pozna obyczaje wielu kultur. Bajki o misiach z czterech stron świata to piękne ilustracje i cudowne historie pełne uroczych misiów! Książkę polecamy rodzicom chcącym zaszczepić chęć czytelnictwa u swoich pociech.
Książka dostępna jest w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group